جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

خال‌های بزرگ را جدی بگیرید

خال‌هاي بزرگ را جدي بگيريد

اگر خال‌هاي بزرگ در ناحيه سر و گردن و خط وسط کمر به ويژه روي ستون فقرات واقع شده باشند، خطر درگيري بافت‌هاي اطراف مغز و نخاع بيشتر شده و انجام ام.آر.آي ضروري مي‌شود.

 
خال‌ها، گاهي زيبا هستند و توجه ديگران را جلب مي‌کنند و شاعران براي‌شان شعر مي‌گويند، گاهي زشت هستند و صاحبانشان را ناچار مي‌کنند براي از بين بردنشان به هر کاري دست بزنند، گاهي هم قاتل مي‌شوند و درست وقتي صاحبشان حدسش را هم نمي‌زند سرطاني مي‌شوند.
چه طور مي‌خواهيد خال‌هاي خطرناک را از خال‌هاي بي‌آزار تشخيص دهيد؟
اولين گام اين است که تشخيص دهيد يک خال مادرزادي است يا به تازگي روي بدنتان ظاهر شده است. براي خال‌هاي تازه ظاهر شده حتما به پزشک مراجعه کنيد.
اما خال‌هاي مادرزادي را چطور بايد تشخيص داد؟ براي اين کار، يک روش ساده وجود دارد. عکس‌هاي نوزادي‌تان را پيدا و با دقت بررسي کنيد. خال‌هاي مادرزادي يا ملانوسينيک‌ها، همان‌طور که از اسمشان پيداست همان خال‌هايي هستند که از بدو تولد با شما همراه مي‌شوند و البته به ندرت ممکن است پس از تولد نيز در يکي دو سال اول زندگي به‌وجود آيند که در اين صورت به آن‌ها ملانوسينيک‌هاي تاخيري گفته مي‌شود.
خال ملانوسينيک در واقع حاصل تکثير خوش‌خيم سلول‌هاي رنگدانه‌اي اپيدرم (لايه خارجي پوست) است که امکان دارد در نواحي سطحي اپيدرم، درم (لايه مياني پوست) يا هر دو و در ناحيه تنه، سر، گردن يا هر جاي ديگر بدن اتفاق بيفتد.
احتمال بروز خال‌هاي مادرزادي کمتر از 3 درصد کل جمعيت است.
 
خال بزرگ يعني چقدري؟
پزشکان خال‌هاي مادرزادي را بر اساس اندازه آن‌ها تقسيم‌بندي مي‌کنند. اگر اندازه اين خال‌ها، زير 5/1 سانتي‌مترمربع باشد، خال کوچک و اگر بين 5/1 تا 20 سانتي‌مترمربع باشد، خال متوسط و اگر بزرگ‌تر از 20 سانتي‌مترمربع باشد، خال‌هاي مادرزادي بزرگ ناميده مي‌شوند.
 
زمينه به وجود آمدن اين خال‌ها معمولا تا 6 ماهگي جنين وجود دارد. علاوه بر نقش پررنگ وراثت در بروز خال‌هاي مادرزادي، استفاده از برخي داروها و بروز عفونت در بدن منجر به يک جهش ژنتيکي و در نتيجه پيدايش اين خال‌ها مي‌شود. در بسياري از موارد مشاهده شده است که اين افراد، سابقه فاميلي داشته و مي‌توان کسي را در خانواده يا بستگان وي يافت که خال مادرزادي داشته باشد.
 
خال‌هاي کوچک و متوسط اغلب گرد يا بيضي شکل و قرينه هستند و در زمان تولد کمي برجسته‌اند.
خال‌هاي بزرگ معمولا سطح بيشتري از بدن را مي‌پوشانند و به طور شايع در ناحيه کمر و باسن قابل مشاهده اند. حتي مي‌توان ظهور اين خال‌ها را در ناحيه‌ي مودار سر نيز ديد. البته در بسياري از موارد، تعدادي خال کوچک نيز در اطراف ضايعه بزرگ وجود دارند.
افرادي که خال‌هاي پوستي، کک و مک و رنگدانه پوستي دارند، بايد علاوه بر کرم‌هاي ضد آفتاب، از پوشش مناسب مانند کلاه و لباس در مقابل آفتاب استفاده کنند. نور آفتاب موجب تغيير شکل، تيره‌تر و بزرگ‌تر شدن خال‌ها مي شود و ممکن است تغييرات بدخيم ايجاد کند
خال‌هاي بزرگ، پرخطر و غافلگيرکننده
اگر خال‌هاي بزرگ در ناحيه سر و گردن و خط وسط کمر به ويژه روي ستون فقرات واقع شده باشند، خطر درگيري بافت‌هاي اطراف مغز و نخاع بيشتر شده و انجام ام.آر.آي ضروري مي‌شود.
خال‌هاي بزرگ، توانايي تبديل به نوع بدخيم از نوع ملانوم را دارند. حتي در سنين بالاتر بحث درگيري بافت مغز و نخاع مطرح نيست، بلکه ممکن است بالا رفتن فشار مايعات مغز و نخاعي نيز در اين افراد ديده شود.
 
احتمال بروز ملانوم بدخيم ناشي از خال‌هاي مادرزادي با اندازه خال ارتباط نزديکي دارد و احتمال ابتلا در کساني که خال‌هاي کوچک و حتي متوسط مادرزادي دارند، بسيار ضعيف است.
 
علت اصلي عمل جراحي در خال‌هاي مادرزادي، رفع خطر تبديل خال‌هاي بزرگ به ملانوم و حفظ زيبايي است. سن فرد عامل مهمي براي انجام عمل جراحي است.
در خال‌هاي کوچک به اين علت که بيشتر جنبه زيبايي مطرح است، اقدام فوري لازم نيست و معمولا فرد را پس از رسيدن به سن بلوغ عمل مي‌کنند. اما در مورد خال‌هاي بزرگ چون خطر ملانوم وجود دارد، اقدام درماني هرچه سريع‌تر بايد انجام شود، البته جراحي را بلافاصله پس از تولد انجام نمي‌دهند، زيرا بدن نوزاد تحمل بيهوشي را ندارد.
 
خال‌هاي معمولي که پس از 5 سالگي ظاهر مي‌شوند، در بين اکثر افراد عموميت دارند. اين که در برخي موارد پس از برداشتن اين خال‌ها، گوشت اضافي يا کلوئيد حاصل مي‌شود يا خال‌ها مجدد برمي‌گردند، بيشتر بستگي به سن فرد و محل برداشتن خال دارد. به عنوان مثال اگر خال در گردن، پشت و ناحيه تحتاني چانه واقع باشد، احتمال کلوئيد يا گوشت اضافي پس از عمل به ويژه در جوان‌ترها بيشتر است.
 
استفاده از روش‌هاي غيرجراحي براي برداشتن خال‌هاي اکتسابي، دليل ديگر برگشت خال‌ها است و تا زماني که سلول‌هاي رنگدانه‌اي خال در ناحيه چربي پوست به طور کامل از بين نرود، خطر عود عارضه وجود دارد.
استفاده از ليزر و روش‌هاي سطحي چون RF نتيجه زيبايي بهتري دارد، اما معمولا با خطر بازگشت خال‌ها همراه است.
 
خال‌هاي پوستي در برابر آفتاب محافظت شوند
مريم انصار ، متخصص پوست و مو گفت:
«افرادي که خال‌هاي پوستي، کک و مک و رنگدانه پوستي دارند، بايد علاوه بر کرم‌هاي ضد آفتاب، از پوشش مناسب مانند کلاه و لباس در مقابل آفتاب استفاده کنند. نور آفتاب موجب تغيير شکل، تيره‌تر و بزرگ‌تر شدن خال‌ها مي شود و ممکن است تغييرات بدخيم ايجاد کند.
 
خال‌هاي پوستي مهم خال‌هاي رنگي هستند که از نظر شکل باليني يا مسطح هستند يا برجسته که اگر برجسته باشند به رنگ قهوه‌اي، مشکي و همرنگ پوست هستند.
خال‌هاي رنگي از نظر زيبايي براي خانم‌ها و از نظر پزشکي مهم هستند، چرا که امکان تغيير شکل آن‌ها و تبديل شدن به تومورهاي بدخيم وجود دارد و انواعي از آن‌ها که ترشح آبي و خوني دارند و اخيرا زخمي و بزرگ شده‌اند، بايد به سرعت توسط پزشک متخصص جراحي برداشته شوند.»
فرآوري : نيره ولدخاني
بخش سلامت تبيان

منابع :
ايسنا - دکتر رقيه شمس‌الديني، متخصص پوست و مو
فارس
 
مطالب مرتبط: 
تعداد بازديد:1654 آخرين تغييرات:90/06/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر