چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/خانواده

قبل از سفرهای شهریور،بخوانید

قبل از سفرهاي شهريور،بخوانيد

بد سفري افراد تنبل ،مستبد، خودراي، خسيس ،شکمو و بي ملاحظه ناشي از صفات بدشان است و تا خودشان را اصلاح نکنند هر گونه خوشرفتاري از ايشان بعيد است .


بد سفري  افراد تنبل ،مستبد، خودراي، خسيس ،شکمو و بي ملاحظه ناشي از صفات بدشان است و تا خودشان را اصلاح نکنند هر گونه خوشرفتاري از ايشان بعيد است . اما براي  کسي که از اين خصائص مبرا بوده  ولي بازهم در سفر، زود رنج و بداخلاق مي شود خواندن  اين مقاله مفيد خواهد بود

 
سفر، انسان را در شرايط پيش بيني نشده ، متفاوت ،و نا آشنايي قرار مي دهد و ريز ترين و مخفي ترين عادات و خلقيات وي را به نمايش مي گذارد گاهي مي ترساند و هيجان مي آفريند .گاهي سخت مي شود و طاقت انسان را تمام مي کند. گاهي لذت آفرين مي شود و شادي مي آورد .گاهي خطرناک مي شود و انسان را تا سر حد مرگ مي ترساند .همين چيزها مي تواند روي عکس العملها و رفتار ما در حين سفر تاثير بگذارد.
اگر خوش اخلاق هستيد اما در سفر بداخلاق و کم طاقت مي شويد به خاطر اين است که آمادگي لازم براي برخورد با تغيير شرايط را نداريد و با فضاي سفر آشنا نيستيد بايد آمادگي و ظرفيت پذيرش اتفاقات پيش بيني نشده ي سفر را داشته باشيد . سفر مملو از اتفاقات غافلگيرانه ايست که برنامه ريزي هاي شما را خراب کرده و نمي گذارد طبق ميل و عادت هميشگي خود رفتار کنيد.مثلا اگر به خواب بعدازظهر عادت داريد ،مسکني براي سردرد احتمالي خود همراه داشته باشيد شايد لازم شد براي رعايت حال ديگران لا اقل يک مرتبه از خواب بعد ازظهر خود بزنيد.پس سختگير نباشيد .
 ممکن است آراستگي چهره و نظافت لباسهاي تان به شدت تحت تاثير سفر قرار گرفته و دگرگون شود اگر براي اين چيزها اهميت زيادي قائليد،اصلا از سفر منصرف شويد وابستگي شما به هر چيزي مي تواند سفر را براي شما سخت کرده و شما را به هم بريزد و موجب بداخلاقيتان گردد. فضاي سفر اهميتي به وابستگي شما نمي دهد . همان اصرارتان هم خود نوعي رنجش و بد سفري محسوب مي شود.
وقتي با جمعي همسفر مي شويد،بايد تابع نظر جمع باشيد. نبايد توقع داشته باشيد همه به ميل شما رفتار کنند . حتي يک بار پافشاري روي خواسته هايتان مي تواند با بدشانسي ،خالق خاطرات بدي گردد
وقتي با خانواده خود سفر مي کنيد ،طبق شناختي که از هم داريد،مقدمات سفر را آماده کنيد.مثلا اگر کودک به همراه داريد خريد خوراکي هاي لازم را جدي بگيريد.کودکان را به موقع سير کنيد تا بدسفر نشوند از آنها توقع درک موقعيت و صبر کردن نداشته باشيد .گاهي اوقات خيلي خسته ايد اما همان وقت لازم است کارهايي را براي همسر و فرزندانتان انجام دهيد در غير اين صورت در شرايط بدتري قرار خواهيد گرفت .
وقتي براي سفر برنامه ريزي مي کنيد بايد خستگي ها و التهابهاي سفر را هم در نظر بگيريد .مثلا برنامه داريد که به کوه رفته بعد از آن براي نهار به رستوراني در نزديکي کوهپايه برويد اما وقتي به قله رسيديد سخت خسته مي شويد و با ملاحظه زحمت پياده روي تا رستوران از نهار صرف نظر مي کنيد .لذا اگر ساندويچ بر مي داشتيد خيلي بهتر بود.
سوتيتر :
گاهي سخت گيري لازمه ي سفر است مثلا وقتي نمي توانيد با ملايمت کودکانتان را به سرعت از محدوده خطر دور کنيد بايد با شدت عمل رفتار کنيد اما فقط به حد لازم؛ زياده روي شايسته نيست
وقتي با جمعي همسفر مي شويد،بايد تابع نظر جمع باشيد. نبايد توقع داشته باشيد همه به ميل شما رفتار کنند . حتي يک بار پافشاري روي خواسته هايتان مي تواند با بدشانسي ،خالق خاطرات بدي گردد. خودتان را به جريان سفر  بسپاريد شايد از آنچه مورد انتظار شماست ،جالبتر هم بشود.رعايت اخلاق و احسان به ديگران هم مي تواند لذت بخش باشد ضمن آنکه شايد عمل کردن طبق خواسته ديگران ،باعث آشنايي شما با روشها،فرهنگ ها و چيزهاي جديدي شود که ابتدائا چندان جالب به نظر نمي رسند اما بعد، زيبايي و جذابيتهاي خود را نشان خواهند داد .کساني که همواره روي راي و نظر خود اصرار دارند ،از لذت دوستي ها ،اکتشافات چيزهاي جديد و خيلي هيجانات ديگر باز مي مانند.
قبل از سفرهاي شهريور،بخوانيد
انعطاف پذيري هم لازمه خوش سفري است .و تا جاييکه موجب حوادث بد جاني و اخلاقي نشود ،اشکالي ندارند .خانواده شما در حين سفر توقع دارند شما از سختگيري هايي که درخانه براي اجراي قوانين مي کنيد دست برداريد .ناديده گرفتن اين توقع ، موجب رنجشهاي زيادي خواهد شد.اما گاهي سخت گيري  لازمه ي سفر است مثلا وقتي نمي توانيد با ملايمت کودکانتان را به سرعت از محدوده خطر دور کنيد بايد با شدت عمل رفتار کنيد اما فقط به حد لازم؛ زياده روي شايسته نيست شايد لازم شد براي حفظ جان کسي يا حفظ يک ارزش مهم ، داد بزنيد،اما بلافاصله بعد از آن که مشکل حل شد آرام شويد .درست نيست که به بهانه اي  اوقات تلخي کرده ، بقيه سفر را خراب کنيد.
 به فرض که اتفاقي افتاده و کمي ترسيده ايد و تا دو سه ساعتي حالتان بد است،همه چيز در ذهن و روح  شماست ،به بيرون سرايتش ندهيد. کافي است رفتار بدي نداشته باشيد و سکوت کنيد تا حالتان بهتر شود.
 
انسي نوش آبادي
بخش خانواده ايراني تبيان 
تعداد بازديد:1202 آخرين تغييرات:90/06/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر