پنج شنبه 21 فروردين 1399 - 15 شعبان 1441 - 9 آپريل 2020
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

غریبگی با قرآن و رواج بی حیایی

غريبگي با قرآن و رواج بي حيايي

رواج فساد اخلاقي و گناهان اجتماعي که موجب افزايش اضطراب و پريشاني در جامعه شده است،


رواج فساد اخلاقي و گناهان اجتماعي که موجب افزايش اضطراب و پريشاني در جامعه شده است، از عمل نکردن به آيات انسان ساز قرآن کريم و اعراض از قرآن سرچشمه مي‌گيرد.
 
مرجع عاليقدر حضرت آيت‌الله العظمي مظاهري در ادامه سلسله مباحث اخلاقي، با عنوان «فضيلت‌هاي فراموش شده» از تمسّک و انس با قرآن کريم به عنوان فضيلت فراموش شده ديگري نام بردند و خاطرنشان کردند:
قرآن کريم، تجلّي ذات خداوند متعال و روشني عالم وجود و در بر دارنده علم ما کان و ما يکون و ما هو کائن است و امتيازات و ويژگي‌هاي فراوان ديگري نيز دارد که ذکر آن در اين فرصت کوتاه نمي‌گنجد، امّا آنچه بايد به بدان توجّه شود اين است که اين کتاب نوراني با همه امتيازات و ثمرات مادّي و معنوي که دارد، به دست فراموشي سپرده شده است.
ايشان در اين زمينه افزودند: اگرچه پس از تشکيل جمهوري اسلامي، قرآن کريم به صحنه اجتماع وارد شد، امّا هنوز آن‌طور که شايسته اين کتاب الهي است، جامعه، دانشگاه‌ها و مدارس و عموم مردم، جايگاه ويژه قرآن کريم را درک نکرده و به آن تمسّک نمي‌جويند.
حضرت آيت‌الله العظمي مظاهري ضمن بازگويي روايت شريف ثقلين تصريح کردند: پيامبر اکرم«صلي‌الله‌عليه وآله وسلّم» در مدّت رسالت خويش، بيش از هزار مرتبه، روايت ثقلين را بيان فرموده و به مسلمانان از صدر اسلام تا روز قيامت گوشزد کرده‌اند که رستگاري آنان در پرتو تمسّک توأمان به قرآن کريم و عترت طاهره است و نيز به همگان فهمانده‌اند که قرآن کريم، کتاب هدايت بشريت و اهل‌بيت«سلام‌الله‌عليهم» مبين و مفسّر اين کتاب نوراني هستند.
قرآن بايد در همه خانه‌ها و در بين اقشار مختلف جامعه زنده باشد، در دانشگاه‌ها و مقاطع مختلف تحصيلي، بيش از اين بايد به مقوله انس با قرآن پرداخته شود و همه جهت‌گيري‌ها و سياست گزاري‌هاي فرهنگي در کشورهاي اسلامي و به خصوص ايران، بايد قرآني باشد
حضرت آيت‌الله العظمي مظاهري در ادمه بيانات خود با تأکيد بر ضرورت انس با قرآن کريم، به تشريح مراتب چهارگانه تمسّک و انس با قرآن پرداخته و از «قرائت يا تلاوت» به عنوان مرتبه اول انس با آن کتاب نوراني ياد کرده و افزودند:
مرتبه اول انس با قرآن کريم، عبارت از خواندن قرآن، حفظ قرآن و انس با جلسات و محافل قرآني است.
قرآن بايد در همه خانه‌ها و در بين اقشار مختلف جامعه زنده باشد، در دانشگاه‌ها و مقاطع مختلف تحصيلي، بيش از اين بايد به مقوله انس با قرآن پرداخته شود و همه جهت‌گيري‌ها و سياست گزاري‌هاي فرهنگي در کشورهاي اسلامي و به خصوص ايران، بايد قرآني باشد.
حضرت آيت‌الله العظمي مظاهري با اشاره به آياتي از قرآن کريم که بر خواندن و تلاوت آيات آن تأکيد مي‌ورزد، خاطرنشان ساختند: قرآن حد يسر و توانايي را در تلاوت آيات مطرح فرموده و بديهي است که اين توانايي، حدّ محدودي ندارد و هر چه انسان بيشتر قرآن بخواند، باز در خود احساس مي‌كند توانايي تلاوت آيات ديگري را نيز دارد.
ايشان ادامه دادند: آيات نوراني قرآن کريم، از طراوت، لطافت و جاذبه ويژه‌اي برخوردار است  و برکات و خواص بي‌بديلي نصيب انسان مي‌کند، اگرچه ممکن است کسي که قرآن مي‌خواند، از ميزان بهره‌اي که مي‌گيرد، مطلّع نباشد و يا نورانيت الفاظ قرآن را درک نکند. نظير انساني که ميوه‌اي مانند سيب را مي‌خورد و علي‌رغم عدم آگاهي از خواصّ آن، از ارزش غذائي نهفته در آن ميوه، بهره‌مند مي‌گردد.
معظّم‌له با بيان برخي ديگر از آيات قرآن کريم، افزودند: قرآن هيچ زماني را براي خواندن آيات الهي استثنا نکرده است؛ يعني خداوند با اينکه مي‌داند انسان گاهي در حالت بيماري و گاه در حال مسافرت و گاه در حال كسب و تجارت و حتّي گاهي در حال جهاد با دشمنان خداست و در خط مقدم جبهه در حال كارزار با دشمنان است ولي با اين حال توصيه مي‌كند تا آنجا كه مي‌توانيد از آيات قرآن تلاوت كنيد.
تلاوت همراه با تدبّر و تفسير قرآن کريم مرتبه دوم انس با آن کتاب شريف است و متأسّفانه مراجعه به تفاسير قرآن کريم و بهره‌مندي از آن کتب ارزشمند، در جامعه کنوني رويکرد مناسبي ندارد. اگرچه مفسّرين نيز هنوز قادر به فهم و درک کامل لايه‌هاي دروني اقيانوس بي‌کران قرآن نيستند و نتوانسته‌اند به اعماق آن دست يابند،  ولي از تفاسير موجود نيز که زحمات فراواني براي تأليف و گردآوري آنها کشيده شده است، به شايستگي استفاده نمي‌شود.
«نمي‌دانم» ، «نمي‌توانم» و «نمي‌شود» در نهاد انسان راه ندارد و هرکسي با اراده قوي به هر مرتبه علمي يا معنوي که بخواهد مي‌تواند دست يابد
ايشان اضافه کردند: «ابن عربي» که خود از مفسّران قرآن کريم است گفته است: «تاکنون هفتصد تفسير بر قرآن نوشته شده، امّا هنوز قرآن بكر است.» يعني کسي نتوانسته است به عمق معاني قرآن کريم دسترسي پيدا كند. امام خميني«قدّس سرّه»  نيز با نقل اين مطلب از ابن‌عربي مي‌فرمودند: «از زمان ابن عربي تا عصر حاضر، تقريباً تعداد تفسيرها دو برابر شده است، امّا هنوز هم قرآن بكر است و كسي نتوانسته عمق آن را بفهمد.» به عبارت ديگر هنوز قطره‌اي از درياي قرآن برداشت نشده است، ولي با اين وجود، توجّه به معاني قرآن کريم و استفاده از تفسيرهاي نوشته شده، مخصوصاً براي نسل جوان، لازم مرتبه سوم
مرتبه سوّم تمسّک و انس با قرآن، اين است كه بعد از تدبّر و تفسير قرآن، براي انسان، عنايتي پيش مي‌آيد كه مي‌تواند از قرآن کريم برداشت كند.
ايشان با بيان اينکه «نمي‌دانم» ، «نمي‌توانم» و «نمي‌شود» در نهاد انسان راه ندارد و هرکسي با اراده قوي به هر مرتبه علمي يا معنوي که بخواهد مي‌تواند دست يابد، تصريح کردند: بانو مجتهده امين با اينکه يك بانوي شوهردار و فرزند ‌دار بود، اراده کرد که درس هم بخواند و با اينکه در آن زمان مدرسه طلبگي مخصوص بانوان نبوده و استاد هم به سختي يافت مي‌شده است، اراده و همّت كرد و در خانه درس خواندن را ادامه داد تا يک مجتهد، عارف و مفسّر قرآن شد و يک دوره چهارده‌ جلدي تفسير قرآن کريم از آن بانوي نمونه به‌جاي مانده است. بنابراين نسل جوان بايد آن‌قدر با قرآن شريف مأنوس شوند که بتوانند از قرآن برداشت داشته باشند.
حيا
والاترين مرتبه انس با قرآن کريم را «عمل» به آن کتاب نوراني است متأسّفانه جامعه کنوني آن‌طور که شايسته است به ‌قرآن عمل نمي‌كند، در حالي که در همه امور زندگي، بايد از قرآن کريم استفاده كرد و به دستورات آن عمل نمود.
رواج فساد اخلاقي و گناهان اجتماعي که موجب افزايش اضطراب و پريشاني در جامعه شده است، از عمل نکردن به آيات انسان ساز قرآن کريم و اعراض از قرآن سرچشمه مي‌گيرد.
پيامبر گرامي«صلي‌الله‌عليه وآله وسلّم» مي‌فرمايند: وقتي ظلم‌، گرفتاري و فساد و فتنه‌هاي گوناگون مثل ابر تاريک بر شما هجوم مي‌آورد به ‌قرآن تمسّک کنيد. زيرا قرآن براي سعادت دنيا و آخرت شما شفاعت مي‌كند و شفاعتش پذيرفته مي‌شود.
 سپس پيامبر اکرم«صلي‌الله‌عليه وآله وسلّم» مي‌فرمايند: هر كس قرآن را سرمشق زندگي خود قرار دهد، بهشت آن شخص از همان جا شروع مي‌شود تا به بهشت موعود نائل گردد. و كسي كه از قرآن رو گردان شده و به آن عمل نكند، جهنّم او از همان جا شروع مي‌شود تا به جهنّم موعود برسد.
بخش قرآن تبيان

منبع : پايگاه اطلاع رساني آيت الله مظاهري 
تعداد بازديد:1531 آخرين تغييرات:90/06/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر