سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/مقالات

سخني از سر درد با روحانيون عزيز

سخني از سر درد با روحانيون عزيز

محضر مبارک حضرات علما، روحانيون و فضلاي محترم استان خراسان جنوبي و سيستان و بلوچستان مقيم حوزه هاي علميه قم و مشهد مقدس


 
 
سلام عليکم
 
خداوند متعال را از صميم قلب سپاسگزاريم که به برکت انقلاب اسلامي، پرچم بيداري اسلامي در سراسر دنيا افراشته شده و دغدغه ها و مطالبات ديني مردم مسلمان صحنه آزمون سياستمداران دنياي اسلام  قرار گرفته است.جاي بسي خوشوقتي است که روحانيت سرافراز و حوزه هاي علميه، به جايگاه والاي فرهنگي خويش دست يافته و  هر چه پيش تر مي رويم تشنگي مردم دينمدار براي دريافت معارف ناب از زبان صادق روحانيت بيش تر مي شود.سروران عزيز روحاني! نمي خواهيم از وضعيت فرهنگي استان پرافتخارمان يعني خراسان جنوبي براي شما بگوييم. اما به عنوان طلبه هايي که سال هاي متمادي عمر ناقابل خويش را در خدمت به مردم شريف استان، که دينداري و صداقتشان همگان را به شگفتي واداشته ، عرض مي کنيم: مردم اين سامان شايسته ارايه خدمات فرهنگي و ديني بيشتري مي باشند.!
 
جاي بسي تأسف است، در حالي که تقاضاي احداث خانه عالم و استقرار روحاني در رأس مطالبات مردم فقير اما عزتمند و دينمدار و پاک و بي آلايش ما در شهرها و روستاهاي استان قرار گرفته، از سوي کساني که افتخار (داعيا الي الله ) نصيب آنان گشته است،  اعلام شرط و شروط پاسخ بشنوند!  يادمان هست همان اوان طلبگي آيه شريفه ولولا نفر من كل فرقه.... را نصب العين قرار مي داديم و قرارمان آن بود كه درس بخوانيم تفقه كنيم و آنگاه با دست پر به ديار خويش برگرديم و متخلق شده به اخلاق انبيا به انذار مردم بپردازيم تا".... ولينذروا قومهم اذا رجعوا اليهم" بر زمين نماند اما امروز...؟ راستي ما را چه شده است كه به ميان "قوم "بر نمي گرديم و ماندن در "قم" نشيني را ترجيح مي دهيم،  حال آنكه خود قم ما را به برخاستن و مشهد ما را به شهود مي خواند! بگذريم ما طلبه ايم و قرار اين بود به چرب و شيرين دنيا دل نبنديم حال فكر نمي كنيد "ماندن در مركز" به نوعي همان چرب و شيرين باشد كه ما را از آن پرهيز داده اند! آقايان! بزرگواران! امروز ديار شما طايفه شما به ياري شما متفقهان شديداً نيازمند است و بي وجه نيست اگر بگوييم ياللمسلمينِ مردمي را كه به ياريتان مي خوانند، بشنويد و كاري بكنيد!
 
آيا رواست که با اين همه اصرار مردم، سروران عزيز بي مهري نثار هم استاني هاي صبور خويش نموده و تنها شهرهاي مقدس مشهد و قم را براي سکونت اختيار نمايند؟ پس مردم چه؟ پس تكليف چه؟
 
ما نيز که مدتي را در کنار شما در آن سامان بوديم، مي پذيريم که حوزه هاي علميه قم و مشهد، اقيانوس بيکران علم و معارف ناب الهي هستند، اما سؤال اينجاست آيا تنها کسب علم و معرفت، وظيفه طلاب و روحانيون عزيز است؛ آيا آموخته هاي ديني چندين ساله، مشمول زکات دانش نمي شود؟ آيا خداوند در آيات آسماني قرآن، ما را موظف نکرده است که «...فلينفق مما اتاه الله ...»
 
اگر روحانيت نتواند پاسخگوي نياز ديني مردم شهرها و روستاهاي محروم و دورافتاده باشد، چه کسي تاوان فتنه هاي فرهنگي دشمنان مکتب اهل بيت (ع) را خواهد داد؟
به راستي مردمان دياري که به دليل محروميت از امکانات، حتي از ساده ترين احکام ديني آگاهي کافي ندارند، به دامان چه کسي بايد پناه ببرند؟
 
نجات مردماني که با هجوم گسترده تبليغات ضد ديني، گريبانگير مفاسد آخرالزمان هستند، بر عهده چه کساني گذاشته شده است؟
 
مرزنشينان عزيزي که مورد تهديد جدي فرهنگي کشورهاي همسايه قرار دارند، چگونه بايد رهايي پيدا کنند و چه کساني مي بايست اين تهديدها را به فرصت هاي طلايي تبديل نمايند؟
 
آيا وقت آن نرسيده است که از اين اقيانوس بيکران الهي، نهرهاي کوچکي جريان پيدا کند و دل هاي کويري اين آب و خاک را نيز سيراب نمايند؟
 
درست است که در هيچ برهه اي از زمان، بساط علم بويژه در حوزه علوم ديني تا اين حد گسترده نبوده و حق نيز اين است که سالکان اين طريق، بهترين و شايسته ترين بهره و استفاده را از آن ببرند، چرا که بي مهري به آن نوعي کفران نعمت است، اما نبايد از ياد ببريم که پاسداشت اين نعمت الهي، اقتضا مي کند که به حکم پروردگار، اندکي از اندوخته هايمان را نيز در مسير تعليم و آموزش سايرين به عنوان زکات بپردازيم؛ و افتخار اعتلاي فرهنگ ديني اين سامان را در پرونده خويش به ثبت رسانيم. بي ترديد اگر فضلاي جوان و کارآزموده که آراستگي و تخلق به اخلاق الهي زيبنده آنان شده است، مائده آسماني را براي ساکنان اين ديار نگسترانند، گناه خطابه هاي غير نافذ و از روي ناچاري، که گاهي فضاي معنوي استان را غبارآلود مي سازد بر عهده چه کسي خواهد بود؟ آيا غبار روبي از ذهن و ضمير مردم بر ذمه ما نيست؟ آيا روشن سازي افكار و اصلاح پندارها تكليف ما نيست؟ کدامين گروه بايد انوار نوراني وحي و پرتوهاي درخشان آموزه هاي رسول راستين از مدرسه اهل بيت (ع) را در جامعه بگسترانند؟
 
... بگذريم سخن به درازا نبايد كشاند شقشقيه اي بود كه بر زبان قلم جاري شد. و الا مي دانيم چون در خانه چون شمايان بزرگواراني هست همان يك حرف بس است. نه مثل خانه هايي كه در آن كسي نيست و هزار بار به در كوفتن هم كار را چاره نمي كند. پس به همين بسنده مي كنيم و حرف آخر را چنين به ناله فرياد مي كنيم كه:
 
درخواست عاجزانه خدمتگزاران شما در سازمان تبليغات اسلامي استان از همه کساني که توانايي هجرت به ديار فرزانگان و فرهيختگان را دارند اين است که به منظور ارايه خدمات فرهنگي در استان رهسپار اين سامان گردند تا مردم ولايتمدار خراسان جنوبي از چشمه جاري معارف اهل بيت (عليهم السلام) سيراب گردند.
 
سازمان تبليغات اسلامي استان با همراهي دولت خدمتگزار و مردم شريف استان ضمن تکميل و تجهيز خانه هاي عالم زمينه استقرار حضرات علما و فضلا را فراهم و دست نياز به سوي سروران عزيز روحاني دراز مي کند.
 
 
در پناه قرآن و عترت (عليهم السلام) محفوظ باشيد.
  
تعداد بازديد:1513 آخرين تغييرات:90/06/17
نظرات

  • مهدی اوجاقی رو حانی مستقر در اردبیل شهرستان نیر:درددل شمارا خواندم ومتآثر شدم امید وارم دوستان طلبه به این مهم وفرمان رهبری سر تعظیم کنند
نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر