جمعه 17 مرداد 1399 - 17 ذي الحجه 1441 - 7 آگوست 2020
صفحه اصلي/كتاب هفته


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

نقشه‌ نقش برآب

نقشه‌ نقش برآب

«نقشه‌ نقش برآب»، مروري بر بيانات حضرت آيت‌الله سيدعلي خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي پيرامون فتنه سال 1388 منتشر شد.

خبرگزاري مهر - گروه فرهنگ و ادب: «نقشه نقش برآب» عنوان کتابي برگرفته از بيانات رهبر معظم انقلاب درباره فتنه 88 و ماجراهاي پس از انتخابات است که توزيع آن از امروز در حوزه نشر کشور آغاز مي‌شود.«نقشه‌ي نقش برآب» که مروري بر بيانات حضرت آيت‌الله سيدعلي خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي پيرامون فتنه سال 1388 است، مقدمه‌اي به قلم محمدحسين صفارهرندي دارد که وي در بخشي از آن نوشته است: «يک هفته از انتخابات 22 خرداد سپري شده بود و هفت روز سراسر هيجان، التهاب، حيرت و ترديد و آشوبي که از برخي دل‌هاي بيمار و کينه‌جو برمي‌آمد و در شعله‌هاي خشم جماعتي بازي‌خورده و غفلت‌زده زبانه مي‌کشيد و به جان شهر شرر مي‌زد. و آنک در هفتمين روز ، امام مردم در ميعاد آدينه از فراز منبر جمعه با امت خويش سخن مي‌گفت. کلامش زبان حال و ترجمان بغض فروخورده و دل دردمند مردماني بود که آرزو داشتند به شکرانه حماسه بزرگ انتخابات که با ثبت رکورد چهل ميليوني حضور به دست آمده بود، جشن پيروزي برپا کنند اما با دريغ و افسوس لحظه‌هاي ناب اين ايام را لگدکوب تمناهاي شيطاني اهالي توهم مي‌يافتند....»
 
و اما در بخش ديگر مقدمه، نويسنده به زماني نزديک‌تر اشاره مي‌کند و به سال 1388 و انتخابات رياست‌جمهوري آن سال مي‌رسد. در اين بخش مي‌خوانيم: «سال 88، از آن واقعه تيرماه 78 يک دهه گذشته بود. بار ديگر مردم در برابر آزموني دشوار قرار گرفته بودند. پيروان نظريه فشار و چانه‌زني، اين بار صريح‌تر فرمان صادر کرده بودند؛ تجمع و آشوب در خيابان، چانه زني و کسب امتياز در بيت رهبري. همه چيز در خدمت اين انديشه پليد به ميدان آورده شد؛ از لشکر بي‌خبر و غافل تا انواع امکانات رسانه‌اي و تدارکات ضروري براي اغتشاش و بلوا و دستمايه فريبي به وسعت و بزرگي اتهام تقلب در انتخابات.»

صفارهرندي با مرور اجمالي اتفاقات مرتبط با انتخابات و حاشيه‌هاي آن در پايان نوشته‌اش به 9 دي ماه مي‌رسد. به زعم وي در نهم دي‌ماه، پرشورترين حماسه حضور و قيام مردمي براي تحکيم بيعت با نظام و رهبر انقلاب اسلامي تجربه شد و دشمن مبهوت مانده بود و اصحاب فتنه سرسام گرفته از هياهوي جشن ملي و گريزان از چراغ دل‌هاي مومنان پايدار و ايرانيان وفادار، به کنج انزوا و خلوت سوت و کور و شام سياه و غريبانه خود پناه بردند.
 
در بخشي از کتاب که به خطبه‌هاي نمازجمعه در حرم امام خميني (ره) در بيست و يکمين سالگرد ارتحال حضرت امام اختصاص يافته، آمده است: «شما ديديد فتنه‌اي به وجود آمد، کارهايي شد، تلاش‌هايي شد، آمريکا از فتنه‌گران دفاع کرد، انگليس دفاع کرد، قدرت‌هاي غربي دفاع کردند، منافقين دفاع کردند، سلطنت‌طلب‌ها دفاع کردند؛ نتيجه چه شد؟ نتيجه اين شد که در مقابل همه اين اتحاد و اتفاق ناميمون، مردم عزيز ما، ملت بزرگ ما در روز نهم دي، در روز بيست و دوي بهمن، آنچنان عظمتي از خودشان نشان دادند که دنيا را خيره کرد. ايران امروز، جوان امروز، تحصيلکرده امروز، ايرانيان امروز، آنچنان وضعيتي دارند که هر توطئه‌اي را دشمن عليه نظام جمهوري اسلامي زمينه‌چيني کند به توفيق الهي توطئه را خنثي مي‌کنند. منتها توجه داشته باشيد؛ بايد تقوا پيشه کنيم.»
 
اين کتاب که در 5 فصل تنظيم شده است، سخنان رهبر انقلاب را در سرفصل‌هايي چون دهمين انتخابات رياست جمهوري، مواضع رهبري پس از انتخابات تا نماز جمعه 29 خرداد، حوادث پس از انتخابات، کسب بصيرت و جنگ نرم مرور مي‌کند.
 
«نقشه‌ي نقش برآب» توسط انتشارات انقلاب اسلامي، وابسته به موسسه پژوهشي فرهنگي انقلاب اسلامي (دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي) منتشر شده است.
 
اين کتاب به قيمت 4هزار تومان و شمارگان 5 هزار نسخه منتشر شده است.
تعداد بازديد:2854 آخرين تغييرات:90/06/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر