جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

مهمترین نیازجوانان

مهمترين نيازجوانان

از ميان نيازهاي عديده‏اي که متفکران و انديشمندان اسلامي و غير اسلامي براي انسان برشمرده‏اند، نياز او به شناخت هويت خويش و تأمين معنويت و آرامش و بينش باطني از اهميت بس والايي برخوردار است.


جوانان ، روحي پاك و قلبي زلال دارند و مايل اند با مبدأ هستي و پروردگارمتعال رابطه اي روشن، قابل درك و مستمر برقرار كند ، اين نياز ، اصيل ترين ، احتياج روحي آنان محسوب مي شود . استفاده از ظرفيت‌ گيرايي و پذيرش جوانان راجع به موضوع اعتقادات ديني امري بس مهم است.
 
از ميان نيازهاي عديده‏اي که متفکران و انديشمندان اسلامي و غير اسلامي براي انسان برشمرده‏اند، نياز او به شناخت هويت خويش و تأمين معنويت و آرامش و بينش باطني از اهميت بس والايي برخوردار است. انسان فطرتاً پاك آفريده شده است و اگر به درستي توسط انبياي الهي يا نبي دروني هدايت شود، به سمت سير الي الله حركت مي‌كند و جواني ، مهمترين بخش زندگي آدمي است و دراين دوران ، مهمترين مسئله براي جوانان، نيازهاي روحي آنهاست ، و باز مهمترين مسئله در اين حوزه ، نحوه تأمين واقناع مطلوب اين قبيل نيازهاست.
اسلام براي تأمين نيازهاي اساسي انسان در دو ساحت دنيا و آخرت يا ظاهر و باطن، راهکارها و تعاليم گوناني را ارائه کرده است. يکي از اين آموزه‏ها که تأثير شگرفي در برآورده شدن اين نيازها و حفظ دين و اعتقاد مردم دارد، سفارش در مورد مسجد و اهميت دادن به اين مکان عبادي است. در ميان اقشار گوناگون مردم و سطوح سني مختلف نمازگزاران در مسجد، نسل جوان به جهت ويژگي‏هاي منحصر به فرد و مؤثري که دارد از اهميت بسياري برخوردار است. به همين دليل، توجه و برنامه‏ريزي خاص براي اين گروه سني در مساجد به منظور برآوردن نيازهاي گوناکون آنان، به‏ويژه احتياجات فطري و معنوي آن‏ها امري مهم و بنيادين مي‏ کند. مسجد به دليل بهره‏مندي از ظرفيت بالاي فرهنگي، ديني و اجتماعي مي‏تواند نقش بسزايي در سازندگي معنوي و صيانت ديني جوانان داشته باشد.
 مقام معظم رهبري در اين باره فرموده: "ما بايد نگران دين مردم باشيم. بهترين جا براي حفظ دين مردم، همين مساجد است."
در اين ميان جذب جوانان به مساجد موضوعي است که همواره مورد توجه مسئولان فرهنگي و مذهبي بوده است. اين مقاله به بحث تأمين نيازهاي روحي و معنوي جوانان از طريق مساجد اشاره دارد و در اين زمينه مواردي را مورد توجه قرار داده است. 
 

مسجد مرکز ارتباطات انساني و تعامل نسل جوان 

مسجد، خانه خدا است و جوانان با حضور در آن از رهگذر صدق و اخلاص، نيازهاي خويش را رنگ خدايي مي‏دهند و روحيه معنوي خود را قوت مي‏بخشند. با توجه به تفاوتي که ميان دين و معنويت بيان شد، بايد اذعان کرد که جوان امروزي مشتاق فهم عميق از دين و حقايق و اسرار عبادات و درک لطيف‏تر از تعاليم آن است. بنابراين، رويکردي عرفاني به احکام و عقايد اسلامي براي پاسخگويي مناسب به نيازهاي معنوي جوانان، امري ضروري است.
جوان دوست دارد بداند فلسفه و اسرار معنوي نماز، روزه و ديگر دستورات عبادي و يا حتي غير عبادي دين چيست. او از توحيد گرفته تا جزئي‏ترين مسائل معنوي و روحي پرسش مي‏کند
با توجه به اين مهم، اخلاق و رأفت اسلامي و داشتن صبر و سعه صدر و نيز توانايي علمي ـ معنوي امام جماعت در هنگام جواب و مواجهه با اين نوع از نيازهاي معنوي از دين که در ذهن و انديشه معمول جوانان موج مي‏زند، ضروري و لازم است و اگر ما پاسخ مطلوب و پسنديده به سؤالات آن‏ها ندهيم، جواب خود را از کساني مي گيرند که عقايدشان مورد تأييد عقل سليم و دين مبين نيست و پيامدي جز انحراف فکري و بزهکاري جوان ندارد.
بديهي است که جوان، تشنه سخن منطقي، زيبا، شفاف و ساده است و ما بايد در اين عرصه پيشگام باشيم. برگزاري جلسات مختلف پرسش و پاسخ با توجه به سطوح سني جوانان در حوزه‏هاي گوناگون ديني و عقيدتي، شنيدن و اهميت دادن به ديدگاه‏ها و نظرات جوانان و اصلاح و تکميل آن‏ها بر اساس منطق و بيان شفاف و صحيح، برگزاري مسابقاتي مانند پاسخگويي به پرسش‏هاي تستي برگزيده شده از کتب معنوي معتبر به وسيله جوانان و نيز تبيين فلسفه و اسرار عبادات و تعاليم ديني با توجه به قواعد و اصول عرفان ناب اسلامي از جمله راهکارهايي است که متوليان امر مساجد مي‏توانند در راستاي تأمين نيازهاي روحي و معنوي جوانان مورد توجه و اهتمام قرار دهند.
مهمترين نيازجوانان را بشناسيد
نظر به اين‏که در جهان ارتباطات و اطلاعات مبتني بر رايانه و فناوري‏هاي روز، رابطه‏هاي عاطفي و چهره به چهره انسان‏ها کاهش يافته و روحيات و معنويات در معرض آسيب‏هاي جدي فناوري و تمدن مادي قرار گرفته است، نقش مسجد به عنوان کانون اجتماع مسلمانان و مرکز ارتباطات نزديک انساني و معنوي و ايجاد تعاون و همکاري جمعي، بيش از پيش رخ مي‏ کند.
مسجد، مکان مناسبي است که اين تهديد را به يک فرصت تبديل کند و جوان را از زندگي صرفاً فردي و گوشه‏گيري مدرن نجات دهد و او را به عرصه اجتماع دعوت کند و احتياجات عاطفي و رواني او را از اين جهت نيز برآورده سازد.
 

مسجد مکان تبديل آسيب هاي تمدن مادي به فرصت معنوي

به منظور تأمين نيازهاي معنوي جوانان در مسجد و ايجاد يک مکان مبتني بر تقوا و نورانيت، راهکارهاي ديگري نيز وجود دارد که در ذيل به مهم‏ترين آن‏ها مي‏پردازيم:
* در نظر گرفتن روزهاي هفته با نام خاص، از جمله"جوان و معنويت" و "جوان و سلوک عرفاني" و نيز انجام برنامه‏هاي مرتبط با اين روز و استفاده مستقيم و غير مستقيم از جوانان در برگزاري آن‏ها
* تهيه بروشورها يا متون کوتاه در مورد آموزه‏هاي معنوي و عرفاني دين اسلام با بيان شيوا و گويا
* برگزاري نمايشگاه‏هاي معنوي دوره‏اي در موضوعات گوناگون در مسجد و مشارکت دادن جوانان در برگزاري آن‏ها
* انجام فعاليت‏هاي مردمي ـ معنوي، مانند روز کمک به فقرا و محرومان يا روز پاکيزگي و نظافت در سطح محله و به کار گيري نيروهاي جوان در اجراي اين‏گونه طرح‏ها
جوان، اهل ذوق و هنر و زيبايي است و روشن است که داشتن محيطي تمييز و مرتب و استفاده از بوي خوش در محيط مسجد يا شستشوي دوره‏اي مسجد با گلاب، نقش بسزايي در گرايش جوانان به مسجد و ايجاد يک فضاي معنوي در اين مکان مقدس دارد
* بهره‏مندي از جوانان در خصوص ارتباط نزديک و مستمر با نهادها و مراکز دولتي و مردمي مرتبط با مسجد، مانند: آموزش و پروش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي ، دفتر امام جمعه، پايگاه بسيج محل، که هر يک به‏نوعي به توسعه و تعميق معنويت در مسجد کمک مي‏کنند.
* به کار گيري وسايل ارتباط جمعي و فناروي روز، در راستاي اهداف معنوي مسجد، مانند راه‏اندازي سايت اينترنتي و کتابخانه ديجيتالي ويژه مسجد محل و يا در نظر گرفتن تالار گفتگوي اينترنتي ويژه جوانان جهت دريافت نظرات و پاسخگويي به مشکلات و شبهات ديني و روحي آن‏ها يکي ديگر از راهکارهاي تقويت روحيه معنوي جوانان، رنگ و بوي معنوي بخشيدن به فضاي مسجد است. جوان، اهل ذوق و هنر و زيبايي است و روشن است که داشتن محيطي تمييز و مرتب و استفاده از بوي خوش در محيط مسجد يا شستشوي دوره‏اي مسجد با گلاب، نقش بسزايي در گرايش جوانان به مسجد و ايجاد يک فضاي معنوي در اين مکان مقدس دارد.
مهمترين نيازجوانان را بشناسيد
* استفاده از تابلوي اعلانات و فضاي فيزيکي مسجد نيز بايد در عين سادگي، گوياي پيام‏هاي معنوي و آموزه‏هاي ديني اسلام باشد. جوانان در تهيه و آماده‏سازي متون مربوط به تابلوي اعلانات مسجد و ديگر اماکن مربوطه، ذوق و هنر بالايي دارند. مديريت و هدايت جوانان در امر آماده‏سازي متون ديني و معنوي مناسب، از ديگر وظايف متوليان امر مسجد است.
* راه‏اندازي نشريه داخلي مسجد و در نظر گرفتن قسمت ويژه مباحث معنوي و عقيدتي براي جوانان به همراه مشارکت آنان در امر تهيه مطالب و انتشار آن.
* بديهي است که کانون‏هاي فرهنگي مساجد، نقش بسزايي را در کيفيت ‏بخشي و پيشبرد مجله مسجد مي‏توانند ايفا کنند.
 
 
فرآوري: نسرين صفري
بخش خانواده ايراني تبيان

منابع:
خبرگزاري شبستان/ سايت  باشگاه انديشه / دانشگاه علوم پزشكي مشهد/ گروه فرهنگي اهل بيت(ع)
 
مطالب مرتبط:  تعداد بازديد:1480 آخرين تغييرات:90/06/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر