شنبه 14 تير 1399 - 12 ذي القعده 1441 - 4 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

بلاتكليفي سرنوشت 7700000000000 تومان يارانه توليد

بلاتكليفي سرنوشت 7700000000000 تومان يارانه توليد

خبرگزاري فارس: با گذشت 9 ماه از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها مسئولان دولتي در حالي از حمايت يارانه‌اي از واحدهاي توليدي سخن مي‌گويند که اکثر توليدکنندگان از عدم پرداخت هرگونه تسهيلات يارانه‌اي گلايه‌مندند و مشخص نيست 7700 ميليارد تومان يارانه بخش توليد به چه کساني پرداخت شده است.


 

خبرگزاري فارس: بلاتكليفي سرنوشت 7700000000000 تومان يارانه توليد

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، براساس قانون هدفمندي يارانه‌ها قرار بود در سال اول اجراي اين برنامه 4 هزار و 500 ميليارد تومان به عنوان يارانه به بخش صنعت اختصاص يابد که اين رقم محقق نشد و چنانچه از اظهارنظر مسئولان مختلف دولتي و مجلس برداشت مي‌شود تنها رقم ناچيزي به عنوان تسهيلات يارانه‌اي به تعداد اندکي از واحدهاي توليدي پرداخت شده که البته بازهم مشخص نيست که آيا اين رقم از محل يارانه‌ها بوده يا از منابع ديگر تأمين شده است.
رضا فاطمي امين، رئيس ستاد تحول صنايع اخيراً در خصوص سهم صنعت از يارانه‌ها در سال جاري ضمن خودداري از اعلام برآورد و توافقات صورت گرفته در اين مورد با سازمان هدفمندي يارانه به فارس گفته بود در حال حاضر 250 ميليارد تومان منابع مالي در اختيار داريم.
به گفته وي اين مبلغ از محل‌هاي ديگري به جز درآمد هدفمندي يارانه‌ها تأمين مي‌شود ولي در نهايت به عنوان يارانه بخش صنعت هزينه خواهد شد.
فاطمي امين  در پاسخ به اين سؤال که اين مبلغ از چه محلي تأمين خواهد شد گفته بود: محل اين منابع براي ما مهم نيست و مهم اين است که به بخش صنعت پولي تزريق شود، پس نپرسيد که اين پول از کجا مي‌آيد.
ابهام در صحبتهاي فاطمي امين در شرايطي  مطرح است که اصولاً مشخص نيست يارانه بخش صنعت در چه زمينه‌اي‌ هزينه شده که حال بابت پرداخت تسهيلات يارانه‌اي اين مبلغ بايد از محل ديگري تأمين شود.
چند ماه پيش نيز بحث تأمين بخشي از يارانه بخش صنعت از محل منابع حاصل از واگذاري فولاد هرمزگان مطرح شد که کميته تطبيق مصوبات دولت در مجلس اين مسئله را خلاف قانون اعلام کرد.
در چنين شرايطي ابهاماتي نيز در خصوص ميزان مبلغ پرداخت شده به عنوان يارانه بخش صنعت مطرح است به طوري که طبق گفته رئيس کميسيون صنايع مجلس فقط پانصد ميليارد تومان از سهم 4 هزار و 500 ميليارد توماني بخش صنعت از درآمد حاصل از هدفمندي يارانه‌ها به اين بخش اختصاص يافته و در مقابل، وزارت صنعت اخيراً اين رقم را حدود هزار ميليارد تومان اعلام مي‌کند. در عين حال رئيس ستاد تحول صنايع اواسط دي سال گذشته از سهم 9 هزار ميليارد توماني صنعت از هدفمندي يارانه‌ها طي سال اول اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها خبر داده و گفته بود سهم صنعت از درآمد حاصل از هدفمندي يارانه‌ها طي 12 ماهه اول اجراي قانون حدود 4 هزار و 500 ميليارد تومان است و تاکنون پيش پرداخت 900 ميليارد توماني به بخش صنعت انجام شده است.
وي همچنين در ارديبهشت امسال گفته بود 850 ميليارد تومان يارانه صنعت از محل فروش فولاد هرمزگان تأمين شده است.
با اين حساب و با توجه به لغو مصوبه دولت در مورد تأمين بخشي از يارانه صنعت از محل واگذاري سهام فولاد هرمزگان، اين ابهام پررنگتر مي‌شود که آيا با لغو اين مصوبه امکان تحقق يارانه بخش صنعت فراهم نشده است و در صورتي که پاسخ اين سؤال مثبت باشد باز هم اين پرسش مطرح است که پس سهم صنعت از درآمد هدفمندي کجا رفته و چگونه هزينه شده است؟
در عين حال به گفته فرزين، دبير کارگروه تحول اقتصادي طي 9 ماهه اول اجراي طرح هدفمندي 7 هزار و 700 ميليارد تومان يارانه به بخش توليد اختصاص يافته که هزار و 400 ميليارد تومان آن سهم بخش صنعت بوده است. بحث پرداخت اين رقم در حالي مطرح است که اکثر صنعتگران از عدم دريافت تسهيلات يارانه‌اي گلايه‌مندند و عنوان مي‌کنند که هيچ رقمي از يارانه‌ها نصيب آنها نشده است.
در همين خصوص عبدالرضا رحماني فضلي، رئيس ديوان محاسبات کشور نيز هفته گذشته اعلام کرد که سهم بخش توليد و صنعت از درآمد يارانه‌ها طي 8 ماهه اول اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها مجموعاً 2 هزار و 243 ميليارد تومان بود که چيزي از اين رقم توسط دولت به بخش‌هاي توليد و صنعت پرداخت نشده است.
ابهام در چگونگي هزينه شدن يارانه صنعت در سال‌ اول اجراي قانون هدفمندي در شرايطي وجود دارد که رئيس ستاد تحول صنايع از هر گونه اظهارنظر در خصوص سهم اين بخش از يارانه‌ها در دومين سال اجراي برنامه خودداري کرده و فقط از موافقت با سازمان هدفمندي در اين خصوص خبر مي‌دهد.
در چنين شرايطي مقام معظم رهبري نيز در نشست اخير با هيات دولت تاکيد کردند" يک بند از طرح تحول اقتصادى، هدفمندى يارانه‌ها بود؛ که خب، بحمداللَّه قانونش تصويب شد و عملياتى شده. البته من در زمينه‌ى کمک به توليد سؤال دارم. حالا آقايان در گزارش گفتند؛ ليکن آن چيزى که مصوبه‌ى قانونى بود براى کمک به توليد، تحقق پيدا نکرده. بايد به توليد کمک کنيد."
شفاف‌سازي در زمينه پرداخت تسهيلات يارانه‌اي به بخش صنعت و حمايت از اين بخش در حالي اهميت دارد که مقام معظم رهبري با انتقاد از ناکامي بخش توليد از کسب درآمد حاصل از هدفمندي يارانه‌ها، بر رفع مشکلات اين بخش تأکيد کرده بودند.

 
تعداد بازديد:1176 آخرين تغييرات:90/06/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر