سه شنبه 27 آذر 1397 - 10 ربيع الثاني 1440 - 18 دسامبر 2018
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

هشت سال حماسه و ايثار

هشت سال حماسه و ايثار

 

 

حضرت امام خميني(ره):

آنهايي که هشت سال مبارزه و جنگ به هر دليلي از اداي تکليفي بزرگ طفره رفتند و خودشان و جان و مال و فرزندانشان و ديگران را از آتش حادثه دور کردند مطمئن باشند که از معامله با خدا طفره رفتند و خسارت و زيان و ضرر بزرگي کرده اند که حسرت آن را در روز واپسين و محاسبه حق خواهند کشيد .

مقام معظم رهبري (مدظله العالي):
 
حماسه هشت سال دفاع مقدس تا ابد براي مردم ايران  همچون تاريخ اسلام  مهم و قابل احترام خواهد بود.
 
 
اوج افتخارات ملت ايران
 
دوران هشت ساله دفاع مقدس به فرموده مقام معظم رهبري ( اوج افتخارات ملت ايران است) لذا براي حفظ و انتقال ارزش هاي دفاع مقدس و فرهنگ ايثار و شهادت به نسل آينده بايستي اين فرهنگ با جديت در برنامه ريزي فرهنگي ، اجتماعي، و اقتصادي کشورمد نظر قرار گيرد.اگر بخواهيم انقلاب و کشور بيمه باشد . بايد اين شور و شوق ، اين حرکت عمومي و بسيج مات را روز به روز تقويت کنيم.براي تبيين نقش و جايگاه فرهنگ ايثار و شهادت که در جنگ متبلور شد ، بيش از هر چيز نيازمند بررسي درست دستاوردهاي هشت سال دفاع مقدس هستيم . در اين ارتباط، حرکت جدي تحقيقاتي و علمي پيرامون موضوع ضروري به نظر مي رسد.
 
 هر گونه ورود به عرصه دفاع مقدس ، يعني ورود به عالم قدسياني که جز با  طهارت نمي توان در محضر آنان وارد شد، چرا که آنان شاهدند و ما مشهود.
 
طوفان جنگ در 31 شهريور 1359 به راه افتاد . همچنان که تهاجم در حال تولد بود ، حماسهاي برتر از درون فرهنگ و باورهاي ژرف ملتي مومن سرچشمه مي گرفت. اين حماسه که دفاع مقدس نام گرفت رور به روز بالنده تر شد و چونان کوهي استوار در برابر تهاجم دشمن قد علم کرد .
دفاع در قانون طبيعت يکي از اصول استوار بقاء و حفظ شرافت انسان هاست  در ميان تمام دفاعياتي که توسط انسان در برابر هجمه هاي گوناگون صورت مي گيرد، مقدس ترين و با ارزش ترين آنها دفاع از عقيده است و بدون شک دوران هشت ساله جنگ تحميلي عراق عليه ايران از افتخارات بزرگ و بي نظير ايران اسلامي است . و برهمين اساس است که مقام معظم رهبري فرموده اند :( دوران دفاع مقدس ، اوج افتخارات ملت ايران است).
 
لذا براي حفظ و انتقال ارزش هاي دفاع مقدس بايستي اين فرهنگ با جديت در برنامه ريزي فرهنگي ،اجتماعي و اقتصادي کشور تثبيت گردد.
 
دامنه تاثير گذاري فرهنگ و معنويت جبهه با پيچيدن آوازه اش در ميان ديگر جوامع مسلمين ،خاصه در لبنان و افغانستان در قبل واکنون در کشورهاي منطقه مانند (مصر ، ليبي ،بحرين ويمن) گسترده گرديد.
 
اکنون که دشمنان اسلام و انقلاب از تمامي توطئه هاي استکباري خويش نا اميد شده اند ، تنها راه مقابله با اين انقلاب شکوهمند اسلامي را مبارزه با فرهنگ و اعتقادات مردم تصور کرده و بيشترين توجه و حمله را به نسل جوان ، اين آينده سازان جامعه اسلامي معطوف داشته است. فرهنگيان ، اين مشعلداران سنگرهاي تعليم و تربيت که با حضور مستمر در دوران دفاع مقدس، نشانگر بينش و عشق و علاقه اين قشر فرهيخته به اسلام است.بايد در صحنه و جبهه فرهنگي ، گامي ديگر بردارندوبا اطاعت از ولي امر مسلمين و پيروي از خط امام راحل ، تداوم بخش خون شهيدان باشند و با حرکتي نو و تمسک به قرآن و عترت طاهرين (عليهم السلام)و با شناخت دقيق دشمن به دفاع از آرمان فرهنگ اسلامي خويش بپردازند.
رسانه هاي گروهي از جمله صدا و سيما و مطبوعات و وسائل صوتي و تصويري مي توانند نقش قابل توجهي در تبليغ و ترويج بسياري از باورها و ارزش هاي فرهنگي داشته باشند.
 
حماسه بزرگ هشت سال دفاع مقدس بايد به عنوان ميراثي گرانسنگ در ذهن ملت ايران باقي و از آفت تحريف مصون بماند تنها در اين صورت است که آيندگان و کساني که دوران پر افتخار دفاع مقدس را درک نکرده اند، مي توانند اين ميراث را در منظر ديدگان خود قرار دهند و از اندوخته هاي گرانبهاي آن سودجويند.  بديهي است ملت ما امروز با داشتن مفاخر و دستاوردهاي گران بهاي دوران دفاع مقدس در تدوين الگوي فرهنگي ، نيازمندمباني تئوريک متناسب با تحئل ،از ديگران نيست. لذا به تمامي فرهيختگان و دلسوزان خاصه مسئولين پيشنهاد مي گردد به اين امور اهتمام ورزند.
 
پس بيائيم در اين هفته مقدس و نوراني ضمن ارج نهادن به آرمانهاي مقدس معمار کبير انقلاب حضرت امام خميني)قدس الله نفسه الزکيه)و اطاعت از ولي امر مسلمين ، رهبر فرزانه انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي (مد ظله العالي) ،با شهيدان ميثاقي دو باره ببنديم و براي وصول به اين مهم نيکوتر آن است که هم يک نگاه عاقلانه به زندگي آنها داشته باشيم و هم پيروي عملي از روش رفتاري آنها و البته همه اينها مقدمه اي است تا اين فاصله زياد شده با شهيدان را که متاسفانه پس از جنگ هر روز زيادو زيادتر مي شود با همت بلند خود کم و کم تر کنيم . 
تعداد بازديد:1566 آخرين تغييرات:90/06/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر