جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تعاليم قرآن با «معرفةالله» طی كردن مسير تهذيب نفس را ميسر می‌كند

مدير كل اوقاف سيستان و بلوچستان:

تعاليم قرآن با «معرفةالله» طي كردن مسير تهذيب نفس را ميسر مي‌كند

گروه انديشه و علم: با بهره‌گيري از تعاليم قرآن و اولياء الهي با راهنمايي اساتيد و كارشناس اين حوزه و با «معرفة‌الله»، طي كردن مسير تهذيب نفس راحت‌تر و بهتر صورت مي‌گيرد.


حجت‌الاسلام «علي روحاني‌نيا»، مدير كل اداره اوقاف و امور خيريه سيستان و بلوچستان، در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)ضمن قابل تغيير دانستن اخلاق اظهار كرد: خلقيات انسان بر دوگونه خدادادي يا ذاتي و اكتسابي است، اما نوع دوم روشن است كه قابل تغيير و دگرگوني است، زيرا همان‌گونه كه اين سجيه و رويه اخلاقي چه خوب و چه بد اكتسابي است، مي‌توان آن را عوض نيز كرد،
 
اما قسم اول اگر چه تغيير در آن مشكل‌تر است اما با توجه به هدف خلقت انسان كه عبوديت و تكامل روح و تبعيت محض از مولي است و همين راه تكامل و رسيدن به كمال مطلق است و نيز به دليل وجود آزادي عمل در انسان بر خلاف ساير موجودات، مي‌بايست تغيير در اين نوع از اخلاق هم شدني باشد.
 
مدير كل اداره اوقاف و امور خيريه سيستان و بلوچستان در زمينه رابطه زندگي مادي با مسائل اخلاقي تصريح كرد: مباحث اخلاقي يك سلسله دستوراتي هستند كه زندگي دنيا و آخرت مؤمن را پوشش مي‌دهد و بدين صورت نيست كه اخلاقيات معارض با زندگي مادي باشد، بلكه با حفظ آن، آن را كنترل و تحت مكارم خود ‌مي‌آورد و اين بهترين شيوه جمع بين حاكميت معنويت و زندگي مادي است.
 
روحاني‌نيا در مورد چگونگي آغاز مسير تهذيب و تزكيه نفس گفت: از زماني كه انسان خودش را شناخت و مسئوليت و تكليفش را در مقابل مبداء خلقت و ذات حق درك كرد، كه همان زمان جواني است مي‌بايست مسير تهذيب و تزكيه نفس را آغاز نمايد زيرا با بالارفتن سن اين كار نيز مشكل‌تر مي‌شود.
 
وي افزود: با بهره‌گيري از تعاليم قرآن و اولياء الهي با راهنمايي اساتيد و كارشناس اين حوزه و با زيرساخت معرفة‌الله، طي كردن مسير تهذيب نفس راحت‌تر و بهتر صورت مي‌گيرد.
 
مدير كل اداره اوقاف و امور خيريه سيستان و بلوچستان، يادآور شد: بهره‌گيري از استاد و راهنمايي اخلاق به عنوان يك ضرورت است تا فرد با داشتن زيرساخت‌هاي اوليه اعتقادي و عملي شخصيت خود را به شكوفايي برساند و بعد از اين مرحله خود شخص بايد بر سفارشات علمي و تئوريك استاد استمرار بخشد.
 
روحاني‌نيا در خصوص نقش محيط، دوستان و تربيت اخلاقي در اين مسير اظهار كرد: اگرچه محيط بد و خوب هر يك اثر خاص خود را دارد اما اگر فرد مراحل گفته شده را طي كند و در مسير سفارش قرآن و علماي دين حركت كند نه تنها از محيط اثر نمي‌پذيرد بلكه حتي مي‌تواند او بر محيط اثر بگذارد، در عين حال شخص سالك به ويژه در مراحل اول نبايد از محيط بد و دوستان ناباب غافل باشد و از گزند آن‌ها به خداوند قادر پناه ببرد.
 
وي در ادامه در بيان آياتي از قرآن كريم در مورد قابل تغيير بودن اخلاق گفت: با توجه به آيه شريفه «ان الله لا يغير ما بقوم حتي يغيروا........ انا هديناه السبيل اما شاكرا و اما كفورا» انسان در انتخاب راه و خلقيات خويش چه خوب و چه بد آزاد و مختار است.
 
مدير كل اداره اوقاف و امور خيريه سيستان و بلوچستان در پايان تصريح كرد: اگر انسان از طريق صحيح به اصلاح و تهذيب اخلاق و نفس خود بپردازد و خميرمايه ايمان و عمل صالح را به دست آورد و در عين عدم غفلت از فرهنگ، آداب و رسوم، تاريخ و عقايد جامعه هيچ‌كدام از عوامل سوء و شر بيروني نمي‌تواند بر او اثر بگذارد، بلكه او حاكم و مسلط بر آنها خواهد بود زيرا نفساً به جايگاه فكري و عملي امني رسيده است و همسر فرعون و جوانان اصحاب كهف بهترين نمونه‌ها بر ابن مدعا هستند و در نقطه مقابل، نفس غير متعلق و مهذب اگر در محيط خوب هم باشند متأثر نمي‌شوند؛ همانند همسر و پسر حضرت نوح(ع).


 

تعداد بازديد:868 آخرين تغييرات:90/07/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر