پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

حدیثی که باید همیشه پیش چشم باشد

حديثي که بايد هميشه پيش چشم باشد

شما از قانون تجارت چقدر سر در مي آوريد؟ آيا اصلا اهل تجارت هستيد يا نه؟


امام باقر عليه السّلام فرمود: رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: خداوند عزّ و جلّ مى‏فرمايد:
سوگند به عزّت و شكوه و بزرگى و نور و برترى و بلندى جايگاهم كه هيچ بنده‏اى خواسته مرا بر خواهش نفسانى خويش مقدّم نمى‏دارد مگر اينكه فرشتگانم را براى حفظ و نگاهدارى‏اش بر مى‏گمارم و آسمان ها و زمين را ضامن و عهده‏دار روزى او قرار مى‏دهم و براى او از [سود] تجارت هر تاجرى برتر خواهم بود.

 
شما از قانون تجارت چقدر سر در مي آوريد؟ آيا اصلا اهل تجارت هستيد يا نه؟ دنياي تجارت براي خود قواعد و قوانيني دارد که تا آن ها را ندانيم هرگز نمي توانيم تاجر خوبي باشيم ،براي مثال بايد بدانيم سرمايه خود را در چه راهي صرف کنيم که با کمترين ريسک بيشترين سود را ببريم ، بي گدار به آب زدن در اين راه يعني شکست ما و برد ديگران يعني سرمايه ما مي شود مايه منفعت ديگري ، به همين خاطر هم بسياري از افراد هرگز خود را درگير دنياي تجارت نمي کنند .
ولي ما بايد بدانيم که از بدو تولدمان خواه ناخواه درگير نوعي معامله و تجارت شده ايم  که اگر غفلت کنيم چنان مي بازيم که با تمامي سرمايه هاي دنيا هم نمي توان جبرانش کرد حتي اگر سه هزار ميليارد تومان هم اختلاس کنيم . !
تجارت ما زندگي ماست سرمايه عمر را به ما داده اند راه تجارت و برد و باخت را هم روشن و آشکار نشان داده اند و ضمانت نامه اي معتبر و ضامن هاي امين هم داريم تا ببريم يا ببازيم. هر چند رقباي با مهارتي هم داريم اما نتيجه فقط به عمل خود ما بسته است که بشويم تاجري موفق و برنده و صاحب عزّت و آبرو و بلند مرتبگي يا نه يک رسواي پا برهنه و پريشان احوال!
شيطان انسان را با وسوسه هاي زشت مي فريبد او را از خدا غافل مي کند در جان او آتش شهوت ها و هوس ها را شعله ور مي کند و عاقبت او را با هين آتش مي سوزاند عطشي در جان انسان ها مي اندازد که حد و حدود خود را فراموش مي کنند برا ارضاي تمايلاتشان هر کار ناشايستي را انجام مي دهند
تجارت ما زندگي ماست سرمايه عمر را به ما داده اند راه تجارت و برد و باخت را هم روشن و آشکار نشان داده اند و ضمانت نامه اي معتبر و ضامناي امين هم داريم تا ببريم يا ببازيم. هر چند رقباي با مهارتي هم داريم اما نتيجه فقط به عمل خود ما بسته است که بشويم تاجري موفق و برنده و صاحب عزت و آبرو و بلند مرتبگي يا نه يک رسواي پا برهنه و پريشان احوال!
گفتيم که ما سرمايه اي داريم به نام عمر با برنامه اي دقيق و بي نقص مثل قرآن و حامياني چون اولياي الهي و حجت هاي خداوند متعال بر خلق .
و از طرفي رقيب کار کشته اي داريم مثل شيطان و رفيق ديرينه اش نفس اماره که اتحاد اين دو براي ما بسيار خطرناک است اگر لحظه اي از قرآن  و اولياء الله غافل شويم ضربه خود را وارد مي آورند .
شيطان
شيطان و همدستانش با دست گذاشتن بر روي نقاط ضعف آدمي از يک سو و غافل کردن وي از هدفش و حاميان و برنامه اش از سوي ديگر موجبات شکست انسان و حسرت ابديش را فراهم مي کنند .
شيطان انسان را با وسوسه هاي زشت مي فريبد او را از خدا غافل مي کند در جان او آتش شهوت ها و هوس ها را شعله ور مي کند و عاقبت او را با هين آتش مي سوزاند عطشي در جان انسان ها مي اندازد که حد و حدود خود را فراموش مي کنند برا ارضاي تمايلاتشان هر کار ناشايستي را انجام مي دهند .
اما براي اينکه از اين فتنه ها در امان بمانيم و سرمايه خود را صيانت کنيم چه بايد کرد ؟
- امام باقر عليه السّلام فرمود: رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: خداوند عزّ و جلّ مى‏فرمايد:
سوگند به عزّت و شكوه و بزرگ منشى و نور و برترى و بلندى جايگاهم كه هيچ بنده‏اى خواهش نفسانى خويش را بر خواسته من مقدّم نمى‏دارد جز اينكه كارش را پريشان و پراكنده مى‏سازم و دنيايش را بر او مشتبه و درهم برهم مى‏گردانم و قلبش را به دنيايش مشغول مى‏سازم و [با اين همه‏] به او از دنيا به همان اندازه‏اى كه برايش مقدّر نموده‏ام مى‏دهم و سوگند به عزّت و شكوه و بزرگى و نور و برترى و بلندى جايگاهم كه هيچ بنده‏اى خواسته مرا بر خواهش نفسانى خويش مقدّم نمى‏دارد مگر اينكه فرشتگانم را براى حفظ و نگاهدارى‏اش بر مى‏گمارم و آسمان ها و زمين را ضامن و عهده‏دار روزى او قرار مى‏دهم و براى او از [سود] تجارت هر تاجرى برتر خواهم بود و چنين كسى دنيا به سراغش مى‏آيد در حالى كه او دنيا را ناپسند مى‏داند. (جهاد النفس  وسائل الشيعة ، ص: 147)
بله عزيزان اگر شما هم طالب سود و تجارت و برد هستيد چه بهتر که وقت خود را صرف تجارتي کنيد که علاوه بر داشتن سعادت و آرامش، جاودانه هم باشد .
اگر اين روايت سرشار از معنويت و نور را از عمق جان درک کنيم تا آخر عمر بايد آن را سر لوحه زندگي خود قرار دهيم و با آن از زشتي ها و پلشتي هاي دنياي مذموم روگردان شويم .
هر چند وقتي که نفس اماره در وجود ما قوي شد توان مقابله با او سخت تر مي شود و مجبوريم مدام به خور و خواب و شهوتش پاسخ دهيم . اما اگر ياد سوگندهاي با عظمتي که خداوند متعال به ذات مقدس و با عظمتش خورده است بيفتيم به يقين دست کشيدن از يک سري اعمال ناشايست و بي ارزش که نتيجه اي جز پشيماني و پريشاني ندارد براي ما راحت تر خواهد شد اگر به خود بگوييم چرا براي مثلا لحظه اي هوس بازي ديگران خود را بيارايم و در عوض توجه خداوند متعال را از دست بدهم و يا چرا به خاطر به دست آوردن چند ريال بيشتر کار حرامي انجام دهم و در عوض روزي اي که خداوند قولش را داده و زمين و آسمان را متکفل آن کرده را ببازم آيا باز هم به راحتي به هر گناهي تن مي دهيم ؟
امام صادق عليه السّلام فرمود: همانا خداوند عزّ و جلّ مى‏فرمايد: به راستى كه اين گونه نيست كه من هر سخن حكمت آميزى را بپذيرم بلكه ميل او (گوينده) و همّت او را مى‏پذيرم پس اگر ميل و همّت او در جهت خوشنودى من باشد همّت او را [به منزله‏] تقديس و تسبيح خود قرار مى‏دهم (تقديس و تسبيح: به پاكى منسوب كردن، به پاكى ياد كردن). (جهاد النفس وسائل الشيعة ص: 149)
امام علي عليه السلام: كسى كه با نظرات و افكار مختلف روبرو مى‏شود مواضع و جايگاه هاى خطا را شناسايى مى‏كند و كسى كه بدون عاقبت انديشى خود را گرفتار كارها كند محققا كه خود را در معرض كارهاى ترسناک و دشوار قرار داده است و عاقبت انديشى پيش از عمل تو را از پشيمانى ايمن مى‏سازد و خردمند كسى است كه تجربه‏ها او را پند و اندرز دهند
امام باقر عليه السّلام فرمود: با هواى نفسانى خود مبارزه كن همان گونه كه با دشمنت مبارزه مى‏كنى.
 

 وجوب عاقبت انديشى پيش از عمل‏

اگر ما با آويزه گوش کردن روايات و دستور العمل هاي خداوند متعال در قرآن کريم و روايات رسيده از معصومين عليهم السلام دقتي بر رفتار خود داشته باشيم و دقيقا روشن کنيم که اگر اين کار را انجام دهيم چه نصيبمان مي شود و اگر انجام ندهيم چه رخ خواهد داد به زودي خواهيم توانست سرمايه اي از خوبي ها و پاکي ها و رضايت الهي براي خود گرد آوريم . و اين همه لازمه اش عاقبت انديشي و تدبر در اعمال خودمان است . 
- امام صادق عليه السّلام فرمود: مردى نزد پيامبر اكرم صلّى اللَّه عليه و آله آمد و عرض كرد: اى رسول خدا! مرا سفارشى فرما. حضرت تا سه مرتبه فرمود: آيا اگر تو را سفارشى نمايم سفارشم را مى‏پذيرى و به آن عمل مى‏كنى؟و مرد در هر مرتبه عرض كرد: آرى اى رسول خدا! رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: پس من تو را سفارش مى‏كنم كه هر گاه آهنگ انجام كارى را نمودى در عاقبت و پايان آن كار انديشه كن پس اگر انجامش درست و صواب بود انجام بده و اگر ناصواب بود از انجام آن باز ايست.
- امير المؤمنين عليه السّلام در وصيّتش به محمّد بن حنفيه فرمود: كسى كه با نظرات و افكار مختلف روبرو مى‏شود مواضع و جايگاه هاى خطا را شناسايى مى‏كند و كسى كه بدون عاقبت انديشى خود را گرفتار كارها كند محققا كه خود را در معرض كارهاى ترسناک و دشوار قرار داده است و عاقبت انديشى پيش از عمل تو را از پشيمانى ايمن مى‏سازد و خردمند كسى است كه تجربه‏ها او را پند و اندرز دهند و در تجربه‏ها آگاهى نو و تازه‏اى وجود دارد و در دگرگونى حالات نسبت به جوهره مردان علم و آگاهى حاصل مى‏شود. (جهاد النفس وسائل الشيعة ، ص: 151)
امام باقر عليه السّلام فرمود: مردى به خدمت رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله آمد و عرض كرد: اى رسول خدا مرا دانشى بياموز. حضرت فرمود: بر تو باد به نوميدى نسبت به آنچه كه در دستان مردمان است زيرا اين روحيه بى‏نيازى و ثروتى حاضر و آماده است. عرض كرد: اى رسول خدا بيش از اين بفرما. حضرت فرمود: بر حذر باش از طمع زيرا طمع و آزمندى فقرى حاضر و آماده است، عرض كرد: اى رسول خدا بيش از اين برايم بفرما. حضرت فرمود: هر گاه قصد انجام دادن كارى را نمودى با دقّت در عاقبت آن كار انديشه كن پس اگر خير و هدايت در آن باشد آن را پى‏گيرى كن و اگر مايه گمراهى باشد از انجام آن خوددارى نما.(همان) 
فرآوري : محمدي
گروه دين تبيان

منبع : کتاب وسائل الشيعه شيخ حر عاملي ، ترجمه افراسيابي ،باب جهاد با نفس 
تعداد بازديد:969 آخرين تغييرات:90/07/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر