جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اتحاد هند و افغانستان و جایگاه پاکستان

اتحاد هند و افغانستان و جايگاه پاکستان

 

در حالي که دو کشور افغانستان و هند هيچ‌کدام با پاکستان رابطه خوبي ندارند و هر دو پاکستان را متهم به حمايت از تروريسم در اين دو کشور مي‌کنند، امضاي تفاهم نامه‌هايي در جهت تقويت روابط دو افغانستان و هند ممکن است در روابط افغانستان و پاکستان تاثير نامطلوبي داشته باشد.

 
از زماني که دولت کرزاي در افغانستان بر سر کار آمده است مرتبا هشدارهايي به پاکستان از سوي مقامات اين کشور داده شده تا دست از حمايت از تروريسم در افغانستان بردارد. اين مساله به دليل تجربه تاريخي حمايت پاکستان از تروريسم و طالبان بوده که عملا در شمال اين کشور آموزش ديده‌اند. سازمان اطلاعات ارتش پاکستان ISI همواره نقش منفي در اين زمينه ايفا کرده است و امروز نيز علي‌رغم همکاري ةاي گسترده با آمريکا مورد نفلرت واقع شده است و به عنوان حامي تروريسم شناخته مي شود. از سوي ديگر هند و پاکستان نيز رابطه سياسي مطلوبي ندارند و همواره هند اين کشور را متهم به حمايت از  تروريسم مي‌نمايد. درگيري هاي دو کشور در منطقه مورد مناقشه جامو و کشمير نيز بر اين مساله دامن زده است. اين فرايند سبب شد تا دو کشور براي رقابت با يکديگر به سلاح اتمي دست يابند و در برابر يکديگر قد علم کنند.
در تازه‌ترين تحولات منطقه کرزاي در سفري به هند با همتاي هندي خود ديدار کرد و به منظور تقويت روابط ميان دهلي نو و كابل توافق‌نامه فراگيري را با هند امضا كرد. اين توافقنامه شامل طيف گسترده‌اي از مسائل از جمله كمك به آموزش نيروهاي امنيتي افغان است. هند به عنوان يكي از بزرگ‌ترين كشورهاي اعطا كننده كمك به افغانستان از زمان حمله آمريكا به اين كشور وعده داده تا نزديك به دو ميليارد دلار براي پروژه‌هاي ساخت‌وساز بزرگراه و ايجاد پارلمان افغانستان اختصاص دهد.
حامد كرزاي، رئيس‌جمهوري افغانستان در سفري دو روزه به پايتخت هند، با مانموهان سينگ، نخست‌وزير اين كشور توافق‌نامه هم‌پيماني استراتژيك امضا كرد كه روابط سياسي دو كشور را براي مبارزه با تروريسم تقويت مي‌كند. اين توافقنامه تقويت رسمي روابطي را ميان هند و كابل در پي دارد كه نگراني پاكستان را افزايش خواهد داد. اين توافقنامه يكي از چندين توافقنامه‌اي است كه كابل به منظور تقويت امنيت پس از خروج سربازان خارجي از افغانستان به مذاكره بر سر آن پرداخته است. با وجود اين معاهده استراتژيك با هند نخستين معاهده استراتژيك افغانستان با يك كشور در جهان به حساب مي‌آيد.
سفر حامد كرزاي به هند از چندين ماه پيش برنامه‌ريزي شده بود، اما با دلسرد شدن هرچه بيشتر افغانستان از پاكستان همزمان شده است. مقام‌هاي افغان سازمان اطلاعات پاكستان را به نظارت بر ترور برهان‌الدين رباني، رئيس شوراي صلح افغانستان متهم مي‌كند. حامد كرزاي و مانموهان سينگ پس از نشست مشترك بر لزوم صلح در منطقه تاكيد كرده و گفتند كه كشورهاي نها ديدگاه مشتركي را نسبت به ينده عاري از خشونت و افراط‌گري در منطقه دارند
مانموهان سينگ در يك كنفرانس خبري مشترك اظهار داشت: هند در كنار مردم افغانستان همچنان كه آنها خود را براي پذيرش مسئوليت امنيت و مديريت كشورشان پس از خروج نيروهاي خارجي از اين كشور در سال 2014 آماده مي‌كند، ايستاده است. هند تمايل دارد تا خروج سربازان آمريكايي از افغانستان منجر به جنگ داخلي كه گسترش افراط‌گري را در افغانستان در پي داشته باشد، نشود. سفر حامد كرزاي به هند از چندين ماه پيش برنامه‌ريزي شده بود، اما با دلسرد شدن هرچه بيشتر افغانستان از پاكستان همزمان شده است. مقام‌هاي افغان سازمان اطلاعات پاكستان را به نظارت بر ترور برهان‌الدين رباني، رئيس شوراي صلح افغانستان متهم مي‌كند. حامد كرزاي و مانموهان سينگ پس از نشست مشترك بر لزوم صلح در منطقه تاكيد كرده و گفتند كه كشورهاي آنها ديدگاه مشتركي را نسبت به آينده عاري از خشونت و افراط‌گري در منطقه دارند. رئيس‌جمهور افغانستان به خبرنگاران گفت: افغانستان قبول دارد كه منطقه با تروريسم و افراط‌گري روبه‌روست كه به عنوان ابزارهاي سياسي عليه غيرنظاميان و شهروندان بيگناه كشورمان استفاده مي‌شود. با اين حال كرزاي بر لزوم همكاري گسترده منطقه‌اي تاكيد كرد و گفت كه كشور وي خواهان يك زندگي عاري از خشونت و همكاري و تفاهم با كشورهاي منطقه از جمله همسايگان خود است.
هند
نخست‌وزير هند بر روابط فرهنگي و تاريخي ميان كابل و دهلي نو تاكيد كرد و گفت كه رهبران دو كشور مساله تروريسم را با دقت مورد مذاكره قرار داده‌اند. مان‌موهان سينگ خاطرنشان ساخت: مردم افغانستان به اندازه كافي رنج كشيده‌اند، آنها شايسته اين هستند كه در صلح زندگي كنند و آينده خود را بدون دخالت خارجي، فشار و ارعاب رقم بزنند.
توافقنامه استراتژيك ميان كابل و دهلي نو كه بر پايه اعتماد بلند مدت و تفاهم دوجانبه امضا شده است، دربرگيرنده حوزه‌هاي مشترك ميان دو كشور نظير تجارت، گسترش اقتصاد، آموزش، امنيت و سياست مي‌شود. دو كشور همچنين توافقنامه‌اي را به منظور همكاري در زمينه معدنكاري، نفت و گاز امضا كردند.
تحليل‌گران مي‌گويند كه زمان انجام سفر حامد كرزاي به هند كه پس از چند روز مناقشه با اسلام‌آباد انجام شده، يك اتفاق است و خاطرنشان ساختند كه دو كشور پس از آنكه حامد كرزاي پذيرفته تا روز چهارشنبه در يك انديشكده در دهلي نو به ايراد سخنراني بپردازد، سفر وي را تا سطح يك نشست دوجانبه ارتقا داده‌اند. حامد كرزاي با تلطيف لحن خود نسبت به اسلام‌آباد از پاكستان خواست تا در مقابله با تروريست‌ها به افغانستان كمك كنند. سياست هند در افغانستان نيز ممانعت از اقدام بين‌المللي به رهبري آمريكا طي يك دهه گذشته در اين كشور بوده است همچنان كه خود را از مسائل امنيتي و سياسي به دور نگاه داشته تا خصومت با پاكستان را دامن نزند.
امضاي اين تفاهم نامه و سفر کرزاي به  هند نشانگر آن است که  با تيره شدن روابط بين افغانستان و همسايه جنوبي اش پاکستان، حامد کرزي به دنبال متحدي جديد است. متحدي که رقيبي منطقه اي براي پاکستان به حساب مي آيد. در اين شرايط نيز که آمريکا اعلام کرده است به زودي افغانستان را ترک خواهد کرد، رقابت کشورهاي منطقه براي نفوذ بيشتر در اين کشور افزايش پيدا کرده است. نخست وزير هند روز سه شنبه اعلام کرد پس از خروج نيروهاي بين المللي، اين کشور براي تامين امنيت در کنار مردم افغانستان خواهد ماند. تداوم اين روند با توجه به تضعيف روز افزون جايگاه پاکستان در منطقه و جهان، سبب مي شود قدرت‌هاي نوظهور در افغانستان بيشتر حضور يافته و پررنگ شوند. اگر روند مناقشات پاکستان و افغانستان بيش از پيش شدت يابد، اين امکان وجود دارد که امنيت افغانستان بازهم دچار خدشه شود. لذا ضروري به نظر مي رسد که افغانستان در روند مناسبات خود اعتدال را رعايت کند تا دولت نوپاي آن بتواند بيشتر در ثبات يابد. 
تعداد بازديد:958 آخرين تغييرات:90/07/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر