یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

جان گرفتن تالاب کمجان

جان گرفتن تالاب کمجان

 

تالاب بين‌المللي كمجان از جمله تالابهاي مهم كشور است و در نخستين كنوانسيون بين‌المللي تالاب ها در رامسر ثبت و به تائيد رسيده است. اين تالاب طي هزاره‌ها در مسير كوچ پرندگان مهاجر قرار داشت و طبق نظر مجامع جهاني و زيست محيطي يك درصد از پرندگان خاورميانه را در خود جاي مي‌داده است.

 
در حال حاضر 12 تالاب مهم در استان فارس وجود دارد که پنج مورد آن به طور مستقيم تحت حفاظت قرار دارد و اين تالابها با توجه به تاثيرگذاري در حوزه ها و اطراف خود داراي اهميت فراواني هستند.
 
ماجراي احياي تالاب کمجان داستان غريبي است، هنگامي که مردم محلي تصميم گرفتند "کمجان" نخستين تالاب بين‌المللي ايران را بعد از نزديک به سه دهه خشکي دوباره احيا کنند، هيچ نهاد دولتي به آنها کمک که نکرد هيچ، حتي سازمان آب منطقه‌اي دوباره از آنها به خاطر تخريب زهکش‌ها به مراجع قضايي شکايت کرد. در واقع کمجان طي آمارهاي گذشته بين 10 تا 20 هکتار بوده که امروز به پنج هزار هکتار رسيده که يک هزار هکتار از آن امروز احيا شده است.
 
تا پيش از خشکي تالاب ضمن اينکه اين محيط با ويژگيهاي منحصر به فردي که داشت از لحاظ زيست محيطي منطقه اي ارزشمند به شمار مي رفت به لحاظ تامين معاش روستاهاي اطراف منطقه نيز که معاش خود را از طريق دامداري تامين مي کردند اين تالاب اهميت بسيار زيادي داشت.
 
به همين دليل با توجه به اهميت تالاب ها و نقش ارزنده آنها در زندگي جوامع بشري و تنوع زيستي و اينکه تالاب ها، محل تلاقي آب، خاک و گياه هستند ، بستري بهينه براي گونه هاي پر شمار و گسترده به شمار مي روند.
 
هم چنين تالاب‌ها بهترين زيستگاه براي زندگي و تامين غذاي پرندگان، ماهي‌ها و آبزياني هستند كه حيات آنها وابسته به وجود چنين مناطقي است. بنابراين هر صدمه‌اي كه به تالاب وارد مي‌شود به طور مستقيم بر حيات‌وحش اين اكوسيستم تاثير مي‌گذارد و سبب نابودي آن مي‌شود و با از ميان رفتن اين موجودات چرخه اكولوژيكي و حتي زندگي خود بشر دچار مشكل مي‌شود.
 
روزانه بين سه تا چهار وانت بزرگ زباله شهر ارسنجان به اين سايت زباله وارد مي‌شود كه قراراست به زودي زباله‌هاي حوزه توابع مردوشت ارسنجان و سعادت شهر نيز به زود به آن اضافه شودبه عبارتي روزي صدها تن زباله وارد اين سايت خواهدشد.
 
آلودگي‌هاي صنعتي، كشاورزي، فاضلاب‌هاي شهري و ريختن زباله،‌ صيد و شكار، استخراج نمك و مواد معدني و پرورش آبزيان در اين ناحيه، استفاده بي‌رويه از آب‌هاي زيرزميني نواحي مجاور تالاب‌ها، سدسازي‌هاي غيركارشناسي شده و كنترل آب رودخانه‌ها و... همه و همه از عمده عوامل تخريب اين اكوسيستم‌ها هستند كه متاسفانه هر كدام به نوعي تالاب‌هاي ايران را تهديد و تخريب مي‌كنند.
 
داستان جان گرفتن دوباره "كمجان" و سنگ اندازي‌هاي سازمان آب منطقه‌اي ازدادگاهي كردن فعالان زيست محيطي منطقه گرفته تا اعمال نفوذ در تصويب نشدن بودجه احياي تالاب در استانداري فارس بارها نقل و ديگر تكراري شده است.
 
با اين وجود تالاب كم جان مدتي است كه دارد نيمه جان به حيات خود ادامه مي‌دهد، به مدد مردماني كه از جان و دل و تنها براي حفاظت از محيط زيست محل زندگي خود، براي زنده نگه داشتن آن تلاش مي‌كنند.
 
اما بي‌مهري‌ها به تالاب كمجان و مردمانش كم نبود كه به تازگي مشكلي به مشكلاتشان اضافه شد.
 
زيرا به تازگي شهرداري شهر ارسنجان،‌سايت دفن زباله‌اي را تنها در فاصله يك كيلومتري تالاب كم‌جان ساخته است.
تالاب  کمجان
اين محل دفن در نخستين كوه مشرف به تالاب يعني كوه رحمت قرار گرفته است. كوه رحمت يك منطقه ممنوعه است چون ادامه كوه‌هاي منتهي به تخت جمشيد است كه به لحاظ تاريخي و فرهنگي بسيار اهميت دارند  و اگر تالاب پرآب شود دقيقا دركنار سايت دفن زباله قرار مي‌گيرد، در همين راستا مردم محلي بارها به اين اقدام اعتراض كرده‌اند و جلو آن راگرفته‌اند اما باز ماشين‌هاي حمل زباله در ساعاتي از شب كه كسي از مردم آنجا نيست تا جلوي آنها رابگيرد اقدام به تخليه زباله مي‌كنند.
در نتيجه روزانه بين سه تا چهار وانت بزرگ زباله شهر ارسنجان به اين سايت زباله وارد مي‌شود كه قراراست به زودي زباله‌هاي حوزه توابع مردوشت ارسنجان و سعادت شهر نيز به زود به آن اضافه شودبه عبارتي روزي صدها تن زباله وارد اين سايت خواهدشد.
با تجمع اين زباله در سايت به آن امكان نفوذ به آب تالاب كم جان و آلوده كردن آن را مي دهد و كم جان به نوعي زه كشي شيرابه زباله اين سايت مي‌شود.
اين در حاليست که تالاب كم جان هم اكنون محل زندگي وزادآوري برخي گونه‌هاي جانوري و پرندگان بومي‌منطقه است و آلوده شدن آب تالاب و ساير آلودگي‌هاي ناشي ازمجاورت سايت زباله با تالاب‏،حيات جانوران رابه خطر مي‌اندازد.
حال سوال اين است كه با توجه به اهميت فرهنگي و تاريخي تخت جمشيد چرا سازمان ميراث فرهنگي به احداث اين سايت زباله آن هم در چنين منطقه‌اي هيچ عكس العملي نشان نمي‌دهد؟
چنين تالاب‌ها بهترين زيستگاه براي زندگي و تامين غذاي پرندگان، ماهي‌ها و آبزياني هستند كه حيات آنها وابسته به وجود چنين مناطقي است. بنابراين هر صدمه‌اي كه به تالاب وارد مي‌شود به طور مستقيم بر حيات‌وحش اين اكوسيستم تاثير مي‌گذارد
به بياني ديگر مهم‌ترين عامل تخريب اين اكوسيستم زيبا، دست ويرانگر بشر است كه به انحاي مختلف مقدمات تهديد و تخريب آن را فراهم مي‌كند. در واقع مداخلات نابجاي انسان ها باعث شده بسياري از زيرساخت ها از بين برود و نگرانيم با خشک شدن تالابها و... دچار مشکلاتي ازجمله پديده گرد و غبار شويم و آن موقع است که بايد ميلياردها تومان از منابع را در اين بخش هزينه کنيم.
حال قدم‌هاي اوليه را مردم درجهت احياي تالاب کم‌جان برداشته‌اند و اکنون تمام نگاه‌ها به سمت مسئولين است.درحال حاضريک سال ازعمليات احياي تالاب مي‌گذرد اما غيراز نهاد‌هاي مردمي، هيچ نهاد مسئول دولتي وارد ميدان عمل نشده است و اقدامات تنها درحد نامه‌نگاري است، مگراين کاغذ بازي‌ها آخربه کجا ختم مي‌شود؟؟!! 
تعداد بازديد:1451 آخرين تغييرات:90/07/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر