دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تائید خبر مرگ ولیعهد عربستان

تائيد خبر مرگ وليعهد عربستان

شبکه خبري سي‌ان‌ان در خبري فوري به نقل از يک منبع آمريکايي اعلام کرد که وليعهد عربستان درگذشت.

وليعهد عربستان
 
دقايقي پيش شبکه خبري سي‌ان‌ان در خبري فوري به نقل از يک منبع آمريکايي اعلام کرد که سلطان بن عبدالعزيز آل سعود وليعهد پادشاه عربستان در يکي از بيمارستانهاي نيويورک فوت کرد.
به گزارش سي‌ان‌ان وليعهد عربستان سعودي در سن86سالگي به علت انتشار بيماري سرطان در نقاط مختلف بدن در يکي از بيمارستان‌هاي نيويورک جان سپرده است.
شبکه العربيه نيز با تاييد خبر فوق اعلام کرد که منابع سعودي تاکيد مي‌کنند، خبر درگذشت وليعهد سعودي امروز در عربستان اعلام مي‌شود.
سلطان بن عبدالعزيز آل سعود دو هفته قبل براي درمان به نيويورک رفته بود.
شاهزاده سلطان يکي از پسران ملک عبدالعزيز، بنيانگذار عربستان سعودي و برادر ناتني ملک عبدالله، پادشاه اين کشور بود.
وليعهد عربستان سعودي در سن86سالگي به علت انتشار بيماري سرطان در نقاط مختلف بدن در يکي از بيمارستان‌هاي نيويورک جان سپرده است.
وليعهد عربستان سعودي نزديک به پنج دهه وزير دفاع و هوانوردي اين کشور بود.
پزشکان در سال 2004 ميلادي تشخيص داده بودند که شاهزاده سلطان بن عبدالعزيز مبتلا به سرطان روده بزرگ است. وي براي انجام آزمايش هاي پزشکي در آمريکا به سر مي‌برد و در ماه ژوئيه در نيويورک جراحي کرده بود.
وليعهد عربستان سعودي از اعضاي بانفوذترين گروه خانوادگي در اين کشور متشکل از هفت برادر تني بود که به هفت سديري معروفند. هفت سديري همگي پسران حصه بنت احمد السديري، بانفوذترين همسر ملک عبدالعزيز هستند. ملک فهد، بزرگترين برادر از ميان اين هفت برادر تني بود که در سال 2005 درگذشت و از آن زمان، برادر ناتني اش، ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودي است.
 وليعهد عربستان
از زمان به قدرت رسيدن ملک فهد در سال 1982، هفت سديري بانفوذترين گروه در خاندان حاکم بر عربستان سعودي است.
شاهزاده سلطان ابتدا فرماندار رياض بود و در سال 1963 وزير دفاع و هوانوردي شد.
وي نيروهاي مسلح عربستان را به شکلي چشمگير مدرن کرد و با عقد قراردادهاي چندين ميليارد دلاري، کشورش را به يکي از بزرگترين خريداران سلاح در جهان تبديل کرد.
شاهزاده سلطان همچنين در ايجاد و توسعه خطوط هوايي ملي عربستان، خطوط هوايي سعودي، دخيل بود.
وليعهد عربستان از هواداران سرسخت تحکيم روابط کشورش با آمريکا بود، روابطي که از يازدهم سپتامبر سال 2001، با بزرگترين چالش ها روبرو بوده است.
شاهزاده بندر، پسر شاهزاده سلطان، به عنوان سفير عربستان سعودي در واشنگتن به مدت بيش از بيست سال، نقشي عمده در تحکيم روابط دو کشور داشت.
شبکه هاي تلويزيوني عربستان سعودي گزارش داده اند که جسد شاهزاده سلطان به عربستان سعودي بازگردانده خواهد شد و مراسم تدفين او در روز سه شنبه خواهد بود.
فرآوري: پاک نهاد
بخش سياست تبيانتعداد بازديد:1356 آخرين تغييرات:90/08/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر