پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/خانواده

ناشناخته های فرزند شما

ناشناخته هاي فرزند شما

 

 

روان شناسان امروزه از "كودك توانا" سخن مي گويند، چون آنها توانايي هاي بسياري را كه كودكان با آن به دنيا مي آيند، تشخيص داده اند...

 
روان شناسان امروزه از "كودك توانا" سخن مي گويند، چون آنها توانايي هاي بسياري را كه كودكان با آن به دنيا مي آيند، تشخيص داده اند. دانشمندان در دوره هاي مختلف جنبه هاي گوناگوني از شخصيت كودك را بررسي كرده اند. در سالهاي اخير،"مهارتهاي شناختي كودكان" موضوع تحقيقات زيادي بوده است. در نتيجه اكنون در مورد فهم و ادراك و شما در اين مقاله با ويژگيهاي يک کودک از بدو تولد تا هفت سالگي آشنا خواهيد شد و اين موضوع به ارتباط شما با فرزندتان کمک خواهد کرد.

شش هفته اول زندگي

 
نوزاد تازه متولد شده به تدريج قادر به شناخت دنياي اطراف خود مي شود. شناخت مادر اولين مهارتي است که او مي آموزد. در همان هفته هاي اول کودک تازه متولد شده، راه هاي ارتباط با ديگران را مي آموزد. در اين زمان بيشترين تلاش خود را براي کسب مهارت ارتباط با ديگران آغاز مي کند. وظيفه مادر پاسخ دادن به اين درخواست با توجه و محبت است. توجه به حرکات اطرافيان و لذت بردن از رنگ هاي خيلي روشن يا خيلي تيره از ديگر توانايي هايي است که او قادر به انجام دادن است. نوزادان از ارتباطات حسي لذت مي برند. محبت و توجه به آنها در رشد مهارت برقراري ارتباط در آينده مؤثر است.
 
برقراري تماس چشمي، گريه کردن و بازي کردن از جمله توانايي هاي ديگر او است. صحبت کردن با نوزاد، آواز خواندن و حتي کتاب خواندن موجب افزايش کسب مهارت فن بيان در آينده مي شود. پاسخ به احساسات کودک و در آغوش گرفتن او در شکل گيري شخصيت او مؤثر است.
 

از يک و نيم ماهگي تا شش ماهگي

ناشناخته هاي فرزند شما
در اين زمان نوزاد قادر به تشخيص مسير صداها و انطباق اصوات با افراد است. او معني خنديدن را فهميده و به لبخند اطرافيان به ويژه مادر پاسخ مي دهد. نوزاد در اين سن دست هاي خود را کشف کرده و شايد ساعت ها وقت صرف کند تا آنها را پيدا کند. شناخت ساختار اسباب بازي ها براي او جالب است. لگد زدن به اسباب بازي ها، پرتاب آنها و کنترل ماهيچه ها از ديگر مهارت هايي است که او مي آموزد. او از گوش دادن به موسيقي کودکانه لذت مي برد. تکرار کلمات، مهارت يادگيري زبان را تسريع مي کند. همچنين نوزاد از بازي هايي که با انگشتان انجام مي گيرد، لذت مي برد. نوزادان در اين سن افعال منفي را از مثبت تشخيص مي دهند، بطور کلي تفاوت معني کلمه «نه» را از «بله» ياد مي گيرند. تقليد از والدين و کنجکاوي از جمله مهارت هايي است که او مي آموزد.
 
خواندن کتاب و نمايش تصاوير آن به نوزاد به پرورش مهارت هاي يادگيري او در آينده کمک مي کند. هنگامي که او به اشخاص يا وسائل مختلف اشاره مي کند، نام آنها را براي او بگوييد.
 

شش ماهگي تا يک سالگي

تقليد و بيان آواهاي مختلف بويژه هنگام بازي کردن، فشردن اسباب بازي ها، حرکت دادن اعضاي مختلف بدن و بازي کردن با انگشتان از جمله مهارت هايي است که او مي آموزد.
 
کودکان در سه تا پنج سالگي تصور مي کنند، در مرکز جهان قرار دارند و همه چيز متوجه نها است. قوه تخيل او تمام مدت فعال است. معني رقابت را در اين زمان مي موزد و مشتاقانه خواهان پيروز شدن در بازي ها و رقابت هاي دوستانه است
 
نوزاد در اين زمان مشتاقانه آماده يادگيري و شناخت دنياي پيرامون خود است. معني درد را بخوبي در شش ماهگي مي فهمد، برداشتن اشيا با انگشتان دست، خزيدن، راه رفتن با کمک ديگران از جمله کارهاي مورد علاقه اوست. در اين سن نوزادان بشدت نيازمند محبت و توجه والدين خود هستند.
 

يک تا دوسالگي

ناشناخته هاي فرزند شما
کسب مهارت سخن گفتن و راه رفتن مهم ترين بخش زندگي او را تشکيل مي دهد. پرتاب اسباب بازي، استفاده از قاشق، نقاشي کردن روي ديوار و جدا کردن اسباب بازي ها از جمله مهارت هايي است که کودک در اين سن مي آموزد. او در اين سن، انرژي زيادي براي يادگيري و راه رفتن صرف مي کند. لگد زدن به توپ و کشف و بررسي اعضاي بدن از ديگر کارهايي است که او ياد مي گيرد. تشخيص رنگ ها و شناسايي تفاوت آنها و تمايز قائل شدن ميان امنيت و ترس نشانه رشد شناختي کودک در اين سن است. خواندن کتاب هاي شعر و سؤال هايي مانند گربه کجاست يا بچه اردک را به من نشان بده! مي تواند استعدادهاي يادگيري و شناختي کودک را پرورش دهد.
 

دو تا سه سالگي

کودکان در اين سن بيشترين انرژي را دارند. ممکن است بسيار خودخواه به نظر برسند. از نظر روان شناسي اين موضوع کاملاً طبيعي است. کودکان در اين سن بر اين باورند که از تمام مسائل آگاهي دارند. صبر والدين در اين دوران ضروري است. صحبت کردن با بيان جملات کوتاه، اشتياق بازگويي اتفاقات براي ديگران، درک داستان هاي ساده و کوتاه، داشتن دوستان خيالي و صحبت کردن درباره آنها و لذت بردن از انجام بازي هاي فکري ساده از جمله فعاليت هاي کودکان در اين سن است.
 
عدم تشخيص زمان مانند فردا و ديروز طبيعي است. شمارش تا عدد سه و درک معاني اعداد، توجه به ديگر کودکان و بازي با آنها از ديگر مهارت هايي است که او مي آموزد
 
کلمه مال من در اين دوره زياد به کار مي رود. اکثر کودکان در اين سن مي خواهند برنامه روزانه منظم داشته باشند و بي برنامگي آنها را کلافه مي کند. در سن دوسالگي کودکان تفاوت ميان دختران و پسران را متوجه مي شوند. بازي با کفش هاي قديمي، پاشنه دار و کلاه و تعويض لباس در اين سن طبيعي است.
 

سه تا پنج سالگي

ناشناخته هاي فرزند شما
در اين سن کودکان تصور مي کنند، در مرکز جهان قرار دارند و همه چيز متوجه آنها است. قوه تخيل او تمام مدت فعال است. معني رقابت را در اين زمان مي آموزد و مشتاقانه خواهان پيروز شدن در بازي ها و رقابت هاي دوستانه است. آموزش مهارت برقراري روابط اجتماعي به آنها ضروري است. باز کردن و بستن دکمه هاي لباس، بستن بند کفش، گرفتن و پرتاب کردن توپ هاي بزرگ، لي لي، بالا رفتن از تپه، طناب زدن از جمله فعاليت هايي است که کودکان علاقه مند به انجام آن هستند. بيان کلمه چرا در ميان کودکان در اين سن متداول است. پاسخ به حروف پرسشي مانند «چرا، چگونه» مهارتي است که آنها مي آموزند. بازگويي داستان ها و حفظ اشعار از ديگر توانمند ي هاي آنها است.
تشخيص ميان اشکال هندسي، رنگ ها، تعريف کردن داستان، احساس ترس از اصوات و افراد ناشناس، رعايت کردن نوبت، يادگيري قوانين ساده بازي، تماشاي تلويزيون و درک مفهوم قدرداني مهارت هاي ديگري است. گفتني است کودکان در اين سن قادر به تشخيص واقعيت از توهم نيستند.

 پنج تا هفت سالگي

ناشناخته هاي فرزند شما
اتکا به نفس، همکاري و احترام به ديگران مفاهيم تازه اي است که کودک کاربرد آنها را مي آموزد. مسواک زدن، لباس پوشيدن، يادگيري آدرس، تلفن و اسامي افراد، درک مفهومات زماني مانند ديروز، فردا، پارسال، امسال، درک مفهوم اندوه و تأسف خوردن و ترس از مرگ توانمندي هاي ديگر کودکان در اين سن است.
پاسخ به پرسش هاي امري ديگران و تمايل به گسترش دوستيابي مهارتي است که او ياد مي گيرد. کودکان در اين سن خود را به عنوان عضوي از افراد جهان مي پذيرند.
کودکان خود را با ديگر افراد مقايسه کرده و تفاوت ها را بخوبي تشخيص مي دهند. آموزش مهارت هاي مختلف از جمله يادگيري زبان در اين سن بيشتر از سنين ديگر تأثير گذار است. 
تعداد بازديد:1008 آخرين تغييرات:90/08/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر