سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

برنده نهایی کیست ؟

برنده نهايي کيست ؟

 

 

ابي هريره روايت کرده است که مردي به حضور پيامبر خدا رسيد و از گرسنگي شکوه کرد؛ پيامبر نزد همسران خويش فرستاد آن‌ها گفتند: جز آب چيزي نداريم.


 

حضرت فرمود: چه کسي اين مرد را امشب ميهمان مي‌کند.
 
اميرالمؤمنين عليه‌السلام پاسخ داد: من يا رسول الله! حضرت، نزد فاطمه رفت و پرسيد: چه داريم اي دختر رسول خدا فاطمه سلام الله عليها فرمود: فقط مقداري غذا براي بچه‌ها داريم، لکن ما ميهمان خود را به آن ترجيح مي‌دهيم
 
علي عليه‌السلام فرمود:
 
اي دختر محمد بچه‌ها را بخوابان و چراغ را نيز خاموش کن. حضرت سفره انداختند و چون غذا فقط به اندازه ميهمان بود خود حضرت از غذا هيچ ميل نکردند، بلکه فقط دهان خود را حرکت مي‌دادند همانند کسي که دارد غذا مي‌خورد تا ميهمان با خيال راحت غذا بخورد، هنگامي که ميهمان از غذا خوردن فارغ شد، فاطمه سلام الله عليها چراغ آورد ديدند از فضل خدا سفره پر
 
يؤثرون علي انفسهم و لوکان بهم خصاصة ، و من يوق شحٌ نفسه فاولئک هم المفلحون کساني که ديگران را بر خود مقدم مي‌دانند هر چند خودشان بسيار نيازمند باشند، کساني که از بخل و حرص نفس خويش باز داشته شده‌اند رستگارانند!
 
از غذاست. چون صبح شد حضرت علي عليه‌السلام با پيامبر نماز گزاردند و هنگامي که سلام نماز را دادند، پيامبر نگاهي به اميرالمؤمنين فرمود و گريه شديدي کرد و فرمود: يا علي، خداوند ديشب کار شما را ستود، اين آيه را بخوان:
 
و يؤثرون علي انفسهم و لوکان بهم خصاصة ، و من يوق شحٌ نفسه فاولئک هم المفلحون؛ کساني که ديگران را بر خود مقدم مي‌دانند هر چند خودشان بسيار نيازمند باشند، کساني که از بخل و حرص نفس خويش باز داشته شده‌اند رستگارانند!( سوره حشر، آيه 9)
 
علي و فاطمه و حسن و حسين عليهم السلام با وجود نياز ايثار کردند و از بخل و حرص نفس خويش باز داشته شده‌اند و از رستگارانند.
 

مقدم دانستن ديگران بر خود

وَالَّذِينَ تَبَوَّؤُوا الدَّارَ وَالْإِيمَانَ مِن قَبْلِهِمْ يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِّمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَي أَنفُسِهِمْ وَلَوْ کَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَن يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ(حشر ، 9)
 
و کساني که در اين سرا (سرزمين مدينه) و در سراي ايمان پيش از مهاجران جاي گرفتند و کساني را که به سويشان هجرت کرده دوست دارند و در دل خود به آنچه به مهاجران داده شده نيازي نمي‌يابند و آن‌ها را بر خودشان مقدم مي‌دارند، هرچند خودشان بسيار نيازمند باشند. و هر کس از بخل و حرص نفس خويش مصون ماند، ايشان‌اند رستگاران.   
تعداد بازديد:1257 آخرين تغييرات:90/08/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر