پنج شنبه 31 خرداد 1397 - 7 شوال 1439 - 21 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

اگر زناشویی به دلخواهتان نیست

اگر زناشويي به دلخواهتان نيست

نارضايتي زن و شوهر از يكديگر علاوه بر اين كه بر لذت از زندگي و موفقيت هاي اجتماعي ، شغلي و اقتصادي تاثير منفي مي گذارد ، گاهي متأسفانه به مشكلات اخلاقي نيز منجر مي گردد ......

 

اگر زناشويي به دلخواهتان نيست
يادم مي‌آيد سال‌ها پيش يكي از دوستان از فردي نام برد كه در سنين كهنسالي همسرش را از دست داده بود؛ رفتار آن پيرمرد پس از فوت همسرش آنقدر روي من تاثير گذاشت كه جمله‌هاي او همچنان در ذهنم زنده است.او مي‌گفت، پس از اين اتفاق او در تمام ماه‌ها، مراسمي براي روز درگذشت همسرش مي‌گيرد؛ به عنوان مثال اگر او دهم ماه از دنيا رفته؛ پيرمرد دهم هر ماه را به ياد او غمگين مي‌شود.
راستي اين روزها چقدر از اين عشق‌ها سراغ داريم؟ چند زن و شوهر را مي‌شناسيم كه يكديگر را دوست داشته باشند، به هم احترام بگذارند و براي اعتقادات و حريم‌هاي خصوصي هم ارزش قائل باشند؟
در‌غرب كه مدت‌هاست اين نوع روابط كيميا شده است.يكي از نويسندگان آمريكايي كه مجري برنامه‌اي راديويي هم هست،‌مي‌نويسد: امروزه مشكلات فراواني براي يافتن آرامش پس از ازدواج فراروي مردان و زنان است؛ آرامشي كه در سايه آن، زوج‌ها مي‌توانند رشد يافته و به يك ارتباط روحي و معنوي با يكديگر دست پيدا كنند. اين ارتباط چيزي نيست جز تعهدي لذت‌بخش كه هريك از طرفين تا لحظه مرگ نسبت به طرف مقابل در خود احساس مي‌كند. اين حس پايه و اساس يك زندگي هدفمند را تشكيل مي‌دهد.
زندگي زناشويي يكي از صميمي ترين و خصوصي ترين انواع ارتباط انساني و از نيازهاي فطري بشر است . زمانيكه دو نفر ناآشنا و با سلايق مختلف كنار هم قرار مي گيرند دوام و كيفيت دوستي آنها به دانش ، مهارت و هنر هر يك از آنها در تحكيم اين ارتباط بستگي دارد . كم و بيش همه ما شاهد بوده ايم زن و شوهرهائي كه اگر چه در كنار هم هستند ولي بسيار از هم فاصله دارند.
در حقيقت به دليل عدم درك صحيح نيازها و شخصيت يكديگر نه تنها صميميتي بين آنها نيست بلكه به اجبار در كنار هم زندگي مي كنند كه اين اجبار ميتواند ناشي از تعصبات اجتماعي مثل اعتقاد به ناشايسته بودن طلاق ، حمايت از فرزندان و مشكلات معيشتي و … باشد .
نارضايتي زن و شوهر از يكديگر علاوه بر اينكه بر لذت از زندگي و موفقيت هاي اجتماعي ، شغلي و اقتصادي تاثير منفي مي گذارد ، گاهي متأسفانه به مشكلات اخلاقي نيز منجر مي گردد
راستي چه عواملي باعث مي شود آن همه رعايت احترام و حفظ حريم و حرمت ها ، فداكاريها و مهرباني هاي دوران نامزدي و عقد پس از مدتي به دلسردي ، خستگي و مشاجره هاي مختلف منجر شود ، ‌اميد است مطالبي كه در ادامه خواهد آمد بتواند راه هاي پايداري و دوام صميميت و يك ارتباط با نشاط زناشويي را بيان كند.
 

از خودتان شروع كنيد

اگر از يك ارتباط زناشويي كه دلخواه شما نيست رنج مي بريد اولين گام اين است كه خود را اصلاح كنيد . در يك ارتبا ط دو طرفه كمتر مي توان فقط يك نفر را بعنوان مسئول مشكلات و مشاجرات معرفي كرد . شما مجبور نيستيد در شرايط توأم با تحقير ، سرزنش و خستگي سر ببريد ، از هم اكنون سرنوشت خود را به دست بگيريد و براي تغيير زندگي و روابط زناشويي خود برنامه ريزي كنيد . رفتارهاي غلط خود را اصلاح كنيد و بعضي از وظايفي كه فراموش كرده ايد از سر بگيريد.
 

استقبال از اختلاف نظرها

اگر زناشويي به دلخواهتان نيست
خداوند انسانها را مثل هم نيافريده است و البته اين تفاوتهاي بين فردي است كه سبب جاذبه بيشتر بين انسانها مي گردد . بنابراين نبايد سعي كنيد كه طرف مقابل را به گونه اي تغيير دهيد كه مثل شما فكر كند و مطابق نظر شما رفتار كند ، در حقيقت، اختلاف نظر ها اگر چه ممكن است سبب تضاد يامشاجره گردد ، اما همين مشاجره نيز فرصتي براي بيان عقايد طرفين است و منجر به شناسايي بيشتر هر يك از ديگري مي گردد . اما در بيشتر موارد خيلي از مشاجرات و جروبحث‌‌ها ‌به دلايل نادرستي، اتفاق‌مي‌افتند؛ به گونه اي که طرفين، به آساني نمي‌توانند خود را کنترل کنند.  اين دستورالعمل مي‌تواند شما را براي جلوگيري از ايجاد اين نوع اتفاق‌ها، کمک‌کند.
 
براي اين کار در آينده، وقتي شما احساس مي‌کنيد که يک برخورد جديدي ممکن است پيش‌بيايد، اين سئوال‌ها را دقيقا از خود بپرسيد:
 

احساس‌هاي شما

1-آيا شما بيش از حد احساساتي شده‌ايد و واکنش تند نشان مي دهيد؛ به دليل اينکه خسته و مضطرب‌هستيد؟
2-آيا اين خشم باعث‌شد که احساس کنيد درگير با کسي يا چيز خاصي‌شده‌ايد‌ که نسبت به آن حساسيت‌داريد؟
 

احساسات همسر‌شما

1-آيا همسر‌شما خيلي‌احساساتي برخورد مي‌کند چون خسته و مضطرب‌است؟
2-آيا شما مي‌دانيد که اين احساس‌ عصببيت ‌همسرتان در موارد ديگري نيز بروز‌مي‌کند؟
در بيشتر موارد خيلي از مشاجرات و جروبحث‌‌ها ‌به دلايل نادرستي، اتفاق‌مي‌افتند؛ به گونه اي که طرفين، به آساني نمي‌توانند خود را کنترل کنند

وجدان شما

1-آيا احساس تدافعي‌شما در مورد گفته ‌همسرتان يا کاري که او انجام داده، بخاطر اين است که شما احساس‌گناه داريد؟
2-آيا شما برخورد‌دفاعي داريد زيرا مي‌خواهيد از اينکه بگوييد متاسف هستيد، اجتناب‌کنيد؟
3-آيا شما کينه‌اي را نسبت به همسرتان با خود حمل مي‌کنيد که نياز‌داريد به اين ترتيب، با اظهار خشم تان از آن رها شويد؟
4-اگر شما بخواهيد يک بحثي را گسترش دهيد، آيا مطمئن‌هستيد که اين بحث، موضوع اصلي است که شما را ناراحت کرده؟(اين مسئله را به طور واقعي بررسي‌کنيد.)
5-اگر مي‌خواهيد  بحثي را شاخ و برگ دهيد، آيا مطمئن‌هستيد که آن،  ارزش خطرکردن ايجاد يک مشاجره بالقوه را دارد؟
6-اگر مي خواهيد بحثي را طولاني کنيد، آيا دستورالعملي براي اينکه بحث‌مفيدي را دنبال کنيد، بکار‌مي‌بريد؟
 

تغيير در نگرش به رفتار و خصوصيات طرف مقابل

اگر زناشويي به دلخواهتان نيست
ممكن است شما علاقمند ، به ورزش و تماشاي مسابقات ورزشي باشيد و همسر شما علاقمند به خواندن روزنامه مثل صفحه حوادث يا صفحه گزارشات سياسي باشد ، لازم نيست تلاش كنيد علاقمندي خودتان را ناديده بگيريد يا او را مجبور كنيد كه سرگرمي اش مثل شما باشد بلكه هر كدام بايد به ديگري اجازه دهيم به آنچه دوست دارد بپردازد ، در اين صورت مي بينيد كه در يك خانواده هم بحث هاي ورزشي مي شود و هم بحث هاي سياسي و ... يعني باز هم شما مي توانيد همديگر را كامل كنيد .
 
 

دوست داشتن بدون شرط

براي دوست داشتن كلمه ”‌ اگر ”‌  را فراموش كنيد. همسر شما نزديكترين فرد به شماست او را بدون هيچ قيد و شرطي دوست بداريد . بگذاريم هر كسي خودش باشد و همانطور كه هست دوست داشته شو د . شرط گذاشتن براي دوست داشتن ، بيشتر استفاده از طرف را القاء ميكند تا دوست داشتن او . شروطي مثل اگر پول دار بودي ، اگر تلاش بيشتري مي كردي و ... به هيچ وجه مشكلي را حل نميكند بلكه موجب رنجش ميگردد .
ممكن است سئوال كنيد چطور كسي را با داشتن صفات يا رفتار ناپسند دوست داشته باشيم ، همانطور كه قبلاً اشاره شد بسياري از صفات افراد خوب يابد بودنش نسبي است و شما با تغيير نگرش خود ميتوانيد به همسرتان نزديك شويد .يادتان باشد كه اگر به كسي احساس ارزشمندي وشايستگي بدهيد ، سعي مي كند خودش را در حد انتظار شما نگه دارد .
**  به مشكل حمله كنيد نه به همسرتان ، اگر باديدن ريخت و پاش بودن منزل ناراحت مي شود بگوئيد من از اين وضعيت عصباني مي شوم به جاي اينكه بگوئيد تو آدم شلخته اي هستي. هنگاميكه طعم غذا با شما سازگار نيست به خاطر نزديكترين فرد به شما آن را تحمل كنيد و غر نزنيد .
فراموش نكنيد كه براي داشتن يك زندگي با نشاط ، موفقيت در كار ، معاشرت خوب اجتماعي و تربيت صحيح فرزندان ابتدا بايد آرامش و آسايش در خانواده را فراهم كنيد
كلام آخر
اگر تاكنون روابط دوستانه اي بين شما و همسرتان نبوده است با انجام رهنمودهاي فوق انتظار نداشته باشيد كه سريعاً او عوض شود بلكه بايد به او فرصت دهيد تا در شرايط جديد خود را بيابد و به وظيفه اش عمل نمايد .
فراموش نكنيد كه براي داشتن يك زندگي با نشاط ، موفقيت در كار ، معاشرت خوب اجتماعي و تربيت صحيح فرزندان ابتدا بايد آرامش و آسايش در خانواده را فراهم كنيد.
 
 
فرآوري: نسرين صفري
بخش خانواده ايراني تبيان


 
تعداد بازديد:862 آخرين تغييرات:90/08/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر