پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

بیمارستان های زنانه

بيمارستان هاي زنانه

 

 

سالها از موضوع طرح انطباق که قرار بود بيمارستانها را تک جنسيتي کند مي گذرد، اما گويا دوباره اين موضوع مطرح شده است و البته حسن امامي رضوي توضيح مي دهد که تنها راه اندازي يک بيمارستان ويژه زنان در هر استان را پيگيريم.


زهرا تالاني:معاون درمان وزارت بهداشت از برنامه هاي اين وزارتخانه براي تاسيس بيمارستان هاي تک جنسيتي خبر مي
 
دهد. و البته حسن امامي رضوي توضيح مي دهدکه تنها  راه اندازي يک بيمارستان ويژه زنان در هر استان را پيگيريم.
 
در آبان ماه سال 85  هيات وزيران طرحي را درباره لزوم جداسازي بيمارستان هاي زنان و مردان به تصويب رساند. طرح بيمارستان هاي ويژه زنان تا پيش از اين با عنوان «زايشگاه» يا «بيمارستان تخصصي زنان» شهرت داشت و به امور بارداري و زايمان زنان مي پرداخت، اما با طرح جديد وزارت بهداشت شکل ديگري به خود گرفته و قرار است که اين بيمارستان ها تمامي خدمات تخصصي و عمومي را به بيماران زن ارايه دهند. همچنين نکته ديگر در رابطه با اين بيمارستان ها اين است که کادر درماني بيمارستان زنان نيز از پزشکان، متخصصان و کارمندان زن تشکيل مي شود تا به گفته مسوولان دولتي «محيط مناسبي براي بيماران ايجاد شود.» 
 
با حسن امامي رضوي، معاون درمان وزارت بهداشت گفت وگويي را انجام داده ايم:

بعد از سالها چرا دوباره طرح تفکيک جنسيتي در بيمارستانها مطرح مي شود؟

اول بايد اشاره کنم که قصد زنانه يا مردانه کردن بيمارستان ها را نداريم، بلکه احداث بيمارستان هاي ويژه زنان طرحي است که براساس درخواست جامعه زنان بوده است و ما نيز بر اين اساس سعي کرده ايم در برنامه هاي خود با توجه به امکانات، زيرساخت ها و نيرو هاي متخصص اقدام به احداث بيمارستان هاي زنان کنيم. اين مساله تنها مختص به کشور ما نيست و در بسياري از کشور هاي دنيا نيز ما شاهد اين مساله هستيم که اقدام به تاسيس بيمارستان هاي اينچنيني مي کنند و کساني که تمايل دارند به اين بيمارستان ها مراجعه مي کنند. هم اکنون نيز ما به درخواست جامعه زنان اقدام به احداث اين بيمارستان ها کرديم چرا که تعداد بسياري از خانم ها از ما درخواست داشتند در بيمارستان هايي باشند که متخصص و پزشکان مرد وجود نداشته باشد و در محيطي آرام تر درمان شوند.
 
طرح بيمارستان هاي ويژه زنان تا پيش از اين با عنوان «زايشگاه» يا «بيمارستان تخصصي زنان» شهرت داشت و به امور بارداري و زايمان زنان مي پرداخت، اما با طرح جديد وزارت بهداشت شکل ديگري به خود گرفته و قرار است که اين بيمارستان ها تمامي خدمات تخصصي و عمومي را به بيماران زن ارايه دهند

بسياري مي گوينداحداث بيمارستان هاي مخصوص زنان در راستاي سياست هاي تفکيک جنسيتي همانند دانشگاهها است ؟

قصد ما اين نيست که بيمارستان ها را براي مردان و زنان جدا کنيم و اين بحث نيز کاملايک طرح تخصصي و پزشکي براي زنان است و ربطي هم به مسايل تفکيک جنسيتي ندارد و بهتر است. ما گزارش هاي متعددي در رابطه با رضايتمندي مراجعان از بيمارستان هاي زنانه کنوني داريم، در جلسه اي که با حضور رييس بيمارستان مهديه تهران که خدمات تخصصي اي از سوي متخصصان خانم به مراجعه کنندگان خانم ارايه مي کند داشتيم، مسوولان از رضايتمندي بالاي مراجعه کنندگان و خانواده هاي آنها خبر دادند که اين مساله براي ما مهم و در برنامه هاي ما نيز تاثير گذار است.

يعني تمام کادر بيمارستان هم خانم هستند؟

در بيمارستان هاي مخصوص زنان بسياري از کادر درماني و تخصصي خانم هستند اما اين امکان وجود ندارد که تمامي کادر اداري، خدماتي نيز خانم باشند چرا که ما در اين زمينه ها دچار مشکل هستيم، براي مثال رانندگان اورژانس خانم اصلانداريم و نيرو هاي خدماتي بيمارستان ها نيز کمتر از نيرو هاي خانم تشکيل مي شوند.
بيمارستان هاي مخصوص زنان بسياري از کادر درماني و تخصصي خانم هستند اما اين امکان وجود ندارد که تمامي کادر اداري، خدماتي نيز خانم باشند چرا که ما در اين زمينه ها دچار مشکل هستيم، براي مثال رانندگان اورژانس خانم اصلانداريم

گويا قرار است اين طرح در شهرستانها هم اجرا شود؟

بله، عمده برنامه هاي ما توسعه اين بيمارستان ها در هر استان و شهر هاي بزرگ است، هم اکنون پنج تا شش دانشگاه علوم پزشکي در استان ها نيز اعلام آمادگي کرده اند تا اين بيمارستان ها را در شهر هاي بزرگ احداث کنند. با اين حال رويکرد ما با توجه به شرايط امکانات و زيرساخت هاي استان ها است که مطابق آن بتوانيم بيمارستان هاي مخصوص زنان را گسترش دهيم.

نظر مجلس در اين باره چيست؟

خوشبختانه تمام مسئولان و نمايندگان مجلس موافق هستند و دکتر شهرياري در کميسيون بهداشت و درمان مجلس اعلام کرده اند به هرحال مجلس شوراي اسلامي و کميسيون بهداشت و درمان اين آمادگي را دارد که اين خلا قانوني را از بين ببرد . 
تعداد بازديد:2139 آخرين تغييرات:90/08/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر