جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/معرفي استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

فرهنگ و هنر

ديرينه تاريخ استان، حکايت از عمق فرهنگ و هنر منطقه دارد که به جهات مختلف در گذشته نه تنها مورد حمايت قرار نگرفته، بلکه دست خوش محدوديت هايي بوده و امکان رشد آن فراهم نيامده است. يکي از تحولات اساسي استان پس از پيروزي انقلاب اسلامي حمايت از فرهنگ و هنر بوده که ثمرات آن مشهود مي باشد.برپايي نمايشگاههاي مختلف داخلي و خارجي به منظور معرفي توان منديهاي فرهنگي و هنري استان، برپايي نمايشگاههاي مختلف فرهنگي، بويژه نمايشگاههاي بزرگ کتاب، جشنواره هاي معرفي استان در تهران و نمايشگاههاي علوم قرآني برنامه هاي ارزشمندي هستند که مورد توجه قرار گرفته است و توانسته است در ارتقاء فرهنگ و هنر عمومي و معرفي چهره زيباي استان، به صورت برنامه هاي متنوع و مستمر نقش داشته باشند. براساس آمار موجود تعداد 11 مجتمع فرهنگي و هنري و 34 کتابخانه عمومي تحت پوشش فرهنگ و ارشاد اسلامي، مراکز، کانون ها و کتاب خانه هاي مختلف ديگري که امروز رشد فزاينده اي گرفته اند در صحنه فرهنگ و هنر، آينده درخشاني را مشخص مي کنند.


 

آداب و سنن


مجموعه اقوام ساکن در استان به همراه سنن و شيوه خاص زندگي، زندگي ايلي با الگوي سکونت و آداب و رسوم ويژه، از جاذبه هاي چشم نواز استان است. برخي از اعياد و مناسبت ها مورد توجه بيشتر مي باشد. ازجمله اعياد مذهبي قربان و فطر بسيار با شکوه برگزار مي شود و عيد نوروز جايگاه آنها را ندارد. در برپايي مجالس شادي، دهل و سرنا و چوب بازي، رونقي خاص داشته و جشن برداشت محصول نيز در بعضي نقاط برگزار مي شود . در مجالس عزاداري با توجه به گرايشات ديني، مذهبي، حضوري پررنگ از آشنايان مشاهده شده و پيوندي محکم را به نمايش مي گذارد. پوشش مردان را اغلب پيراهني بلند و شلواري گشاد با چينهاي متفاوت و عمامه اي بر سر و پوشش زنان را پيراهن هايي بلند به همراه سوزن دوزي ها، خامه دوزي ها و سرمه دوزي هاي هنرمندان، چادر و زيورهاي مختلف ( در بلوچستان ) تشکيل مي دهد. مردم به دامداري و کشاورزي علاقه داشته و معمولاً در کنار هر شغل ديگري از اين دو نيز بويژه در نقاط روستايي استفاده مي برند.

 

 


موسيقي

موسيقي سيستان و بلوچستان از جمله هنرهايي است که به جهت شرايط خاص استان، شاخص تر از ديگر استان ها، طي ساليان دراز گرما بخش شادي و شور مردم اين سامان بوده است. سازهايي مثل قيچک، رباب ، بنجو، تنبورک، دهلک و سازهاي ضربي، مانند طشت و کوزه که خاص منطقه است، وسعتي در خور توجه به موسيقي اين خطه داده و به همراه دهل و سرنا از ديگر سازهاي رايج، بويژه در منطقه سيستان، رونق افزاي محافل جشن و سرور مي باشد.

از انواع موسيقي در استان مي توان موسيقي هاي رزمي ، مجلسي، عرفاني و بزمي را نام برد، که بيان کننده غم ها، شادماني ها، حماسه ها و روحيه فداکاري، تقوي، وفاي به عهد، حب وطن و ميهمان نوازي مردم استان است. 

 

هنرهاي دستي

هنرهاي دستي در استان اهميت ويژه اي داشته و نقش مهمي در ايجاد اشتغال و تأمين درآمد سکنه ايفا مي کند. اين هنرها نشأت گرفته از خصوصيات اخلاقي و اجتماعي مردم مي باشد. صنايع دستي بيشتر در نقاط روستايي و توسط زنان و دختران انجام گرفته و مخصوصاً در فصل زمستان رونق بيشتري مي يابد.
مهمترين انواع صنايع دستي استان عبارتند از: سوزن دوزي بلوچي، قالي و قاليچه، سکه دوزي، حصيربافي، سفال سازي، جواهرسازي، خراطي، پلاس بافي، خامه دوزي، پارچه بافي سنتي و ساخت ادوات موسيقي. دراين بين سوزن دوزي به جهت ظرافت و تنوع و کاربرد متفاوت آن، قالي و قاليچه به جهت رواج دامپروري، با کيفيت و نقوش زيباي آن، سکه دوزي به جهت استفاده در جشن ها و عروسي ها و تنوع زياد، سفال سازي به جهت استفاده از دست و عدم بکارگيري ابزار مدرن با سابقه اي بسيار طولاني و حصيربافي به جهت فراواني نخل وحشي و تنوع محصولات از جايگاه و جلوه خاصي برخوردار مي باشند.

تعداد بازديد:13356 آخرين تغييرات:84/12/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر