یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

عجایب دنیای حیوانات

عجايب دنياي حيوانات

 

 
دندان حلزون
شايد کمي عجيب به نظر برسد اگر بگوييم حلزون ها دندان دارند! در دهان کوچک حلزون ها در حدود 2500 دندان، در اندازه بسيار ريز وجود دارد. قدرت اين دندان ها به اندازه اي است که حيوان مي تواند برگي را ريز ريز کند. حلزون قبل از اينکه غذايش را بخورد، خوب آن را توسط دندان هايش آسياب مي کند.
اگر در هنگامي که حلزون، مشغول غذا خوردن است، گوش خود را به دهان او نزديک کنيد، شايد صداي به هم خوردن دندان هاي او را بشنويد.
اين هم از عجايب خلقت

اين جانور عجيب

«پلاتي پوس» يکي از عجيب ترين جانوران روي زمين است. اين موجود از چند جهت، به پرندگان شباهت دارد. يعني داراي منقار و پاهايي شبيه اردک است و تخم مي گذارد. اما از جهت ديگر، شبيه جوندگان به حفر کردن تونل مي پردازد و در آنجا براي خودش لانه مي سازد. پلاتي پوس، چنگال هايي دارد که زهرآگين هستند. اين حيوان مي تواند مانند يک مار زنگي، از چنگال هايش، زهر کشنده بيرون بريزد و از خود دفاع کند. پلاتي پوس نيمي از عمر را در آب و نيمي ديگر را در خشکي مي گذراند. او مي تواند در زير آب با چابکي شنا کند.
پلاتي پوس از خانواده پستانداران است. با اينکه تخم گذار است، به نوزاد خود شير مي دهد.
پلاتي پوس با پنجه هاي قوي خودش تونلي در زير رودخانه حفر مي کند و همانجا تخم مي گذارد. سپس آنقدر روي تخم هايش مي خوابد تا بچه ها سر از تخم بيرون بياورند.
اين هم از عجايب خلقت

يک مار براي 120 گوسفند

در استراليا نوعي مار زندگي مي کنند که به «ببرمار» معروف است و از خطرناک ترين مارهاي سمي جهان به شمار مي رود. اگر نوع درشت اين مار، در حالت خشم، يک گزش کامل انجام دهد، سمّ ترشح شده، براي کشتن حدود يکصد و بيست گوسفند و همين تعداد انسان (با وزن متوسط) کافي خواهد بود! 
 
اين هم از عجايب خلقت 

از عجايب حشرات

سرعت بال زدن حشرات، بسيار عجيب است. براي مثال، بنابر محاسباتي که انجام گرفته است، در هر ثانيه، مگس 350 بار، زنبور عسل 450 بار و پشه 600 بار، بال مي زنند.
براي مقايسه اين مطلب کافي است گفته شود که ملخ يک هواپيماي معمولي، در هر ثانيه، به طور متوسط تنها 27 بار دور مي زند.
اين هم از عجايب خلقت

اين هم از نيروي شگفت انگيز زنبور!

کندوي زنبور عسل، يکي از شلوغ ترين مکان هاي دنياست. شهري شلوغ با همهمه اي از کوشش و فعاليّت.
در پنجاه هزار اتاق يا سلول که به طور متوسط در هر کندوي عسل وجود دارد، بيش از سي و پنج هزار زنبور، هر يک به کاري مخصوص به خود مشغول هستند. ملکه، زنبورهاي نر، زنبورهاي کارگر، زنبورهاي پرستار، نگهبانان، سلول سازان و... هر يک به انجام وظيفه خود مشغولند.
بين اين زنبورها، زنبورهاي کارگر مسئول تهيه و توليد غذا يعني عسل هستند و براي اين کار، به شدّت فعاليت مي کنند. به صورتي که 37000 بار بايد بين کندو و گل ها پرواز کنند تا بتوانند تقريباً نيم کيلو عسل توليد کنند. براي اين کار پر زحمت، زنبورها به سرعت نياز دارند و اين سرعت را بال هاي ظريف و شکننده آن ها توليد مي کند؛ بال هاي زنبور عسل به طور متوسط دويست بار در دقيقه به هم مي خورند تا اين عمليات انجام شود به صورتي که هنگام پرواز، زنبور به شکل لکه اي سياه مشاهده مي شود. 
تعداد بازديد:5096 آخرين تغييرات:90/08/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر