یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

امثال و حکم

امثال و حکم

«آزموده را، آزمودن خطاست »


امثال و حکم

«آزموده را، آزمودن خطاست »
 
توضيح:
اين مثل اشاره به يکي از گفته هاي پيامبراکرم (صلي الله عليه واله وسلم) دارد، که فرمودند: «المومن لا يلسع من حجرٍ مرّتين»  يعني مومن از يک سوراخ، دوبار گزيده نمي شود. اين جمله پيامبر، در زبان عربي ضرب المثل شده است.
کاربرد:
وقتي کسي بخواهد کاري را بکند که قبلاً آن کار را کرده و شکست خورده است يا ديگران آن کار را کرده اند و نتيجه نگرفته اند، مي گويند: «آزموده را، آزمودن خطاست.»
 
«از آن نترس که هاي و هوي دارد، از آن بترس که سر به  تو دارد»
 
توضيح:
انسان ها از نظر رواني، داراي ويژگي هاي متفاوتي هستند؛ عده اي پر جنب و جوش هستند و تمام احساسات خود را بروز مي دهند و عده اي ديگر ساکت و آرام و احساسات و  عواطف خود را از يادشان نمي دهند.
کاربرد:
بيشتر از  کساني بترس که ساکت و آرام هستند؛ چون آن ها افکار و عواطف خودشان را پنهان مي کنند و ممکن است هزار نقشه و فکر در سر داشته باشند. بعکس، به سرو صدا و شلوغ کاري آدم هايي که فقط حرف مي زنند و اهل مبارزه و عمل نيستند فکر نکن.
 
«علاج واقعه قبل از وقوع بايد کرد»
کاربرد:
از بسياري حوادث مي توان پيش گيري کرد؛ با فکر، برنامه ريزي يا ايجاد شرايط امن و مطمئن. اين مثل هنگامي استفاده مي شود که بخواهيم تأکيد کنيم در هر کاري بايد پيش بيني هاي لازم را انجام دهيم تا با کمترين مشکلي رو به رو شويم.
بخش کودک و نوجوان تبيان

منبع:فوت کوزه گري
 
مطالب مرتبط: 
تعداد بازديد:2328 آخرين تغييرات:90/09/22
نظرات

  • آی سئل نقیلو:اگه امثالتونو بیشتر کنین ما می خونیم
نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر