چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

چهار تعزیه در سیستان و بلوچستان به روی صحنه می رود

چهار تعزيه در سيستان و بلوچستان به روي صحنه مي رود

رييس انجمن نمايش استان سيستان و بلوچستان گفت: چهار تعزيه به مناسبت اربعين حسيني(ع) در استان به روي صحنه مي رود.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي انجمن نمايش سيستان و بلوچستان، سيد 'ابوالفضل هاشمي' روز يكشنبه افزود: اين تعداد تعزيه در دو شهرستان زابل و زاهدان براي تماشاي دوستداران اهل بيت(ع) و عاشقان حسيني به روي صحنه مي روند.

وي با اشاره به اينكه نمايش هاي تعزيه در استان رنگ و بوي ديگري به محرم و صفر امسال در استان داده است، اظهار داشت: تعزيه 'غريبه شام' به نويسندگي سيد حسين فداحسيني و كارگرداني حبيب پيران از 24 دي ماه اجراي خود را در سرسراي تئاتر شهر فرهنگسراي جوان زاهدان آغاز كرده است.

هاشمي خاطر نشان كرد: پس از پنج شب اجراي تعزيه 'جام معرفت' به نويسندگي و كارگرداني مجتبي رضايي در همان مكان اجرا مي شود همچنين به موازات اين اجراها تعزيه 'در قاب ماه' به كارگرداني علي ارجوني با همكاري حوزه هنري و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان در شهرستان زاهدان به روي صحنه مي رود.

وي گفت: تعزيه 'خورشيد بر نيزه' به نويسندگي محمود صبحي شهري و كارگرداني احمد گل بيگي با حضور بيش از 50 بازيگر كه در واحد نمايش شهرستان زابل تهيه شده، به صورت ميداني در اين شهرستان اجرا خواهد شد.

رييس انجمن نمايش استان افزود: نماهنگ 'عاشوراييان' نيز به مناسبت شهادت امام رضا(ع) به نويسندگي محمود صبحي شهري و كارگرداني احمد گل بيگي و محمود صبحي شهري در دانشگاه سيستان و بلوچستان اجرا مي شود.

هاشمي اظهار داشت: فضاي محرم و حادثه كربلا آنقدر غم انگيز است كه هنرمندان تئاتر نمي توانند در اين ماتم سهيم نباشند و بايد گفت اجراي تعزيه حديث مفصلي از غمهاي ائمه اطهار(ع) است كه بايد به همگان نشان داده شود.

وي گفت: از آنجا كه روضه، مداحي و موسيقي عرفاني و مذهبي در اين تعزيه ها از اهميت خاصي برخوردارند نمايش هاي تعزيه با همين پارامترها بر جان و دل آدمي مي نشينند و تأثير خود را مي گذارند.

رييس انجمن نمايش سيستان و بلوچستان خاطر نشان كرد: استفاده از هنرمندان با تجربه مانند 'رضا جنابادي' كه بيش از 21 سال تجربه حضور در عرصه بازيگري و تحليل نمايش را دارد، از برنامه هاي اين انجمن است.

بر اساس اين گزارش، سيد 'ابوالفضل هاشمي' خود نيز نمايش (خورشيد در اعماق زمين) را به عنوان نويسنده و كارگردان به روي صحنه خواهد برد. ك/1


  
تعداد بازديد:1654 آخرين تغييرات:90/10/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر