یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

مطرح شدن سخنان امام(ره) توسط نامزد جمهوری‌خواه آمریکا پیروزی انقلاب اسلامی است

fiogf49gjkf0d

بخش اول/ حجت‌الاسلام فلاحيان در گفت‌وگوي تفصيلي با فارس

مطرح شدن سخنان امام(ره) توسط نامزد جمهوري‌خواه آمريکا پيروزي انقلاب اسلامي است

خبرگزاري فارس: عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: ايران بايد پيش از سپري شدن ۶ ماه مدنظر اتحاديه اروپا، صدور نفت به اين قاره را رأساً قطع کند تا همه برنامه‌هاي اتحاديه اروپا به هم بريزد.

 


 حجت‌الاسلام علي فلاحيان وزير اسبق اطلاعات در گفت‌وگوي تفصيلي با خبرنگاران سياسي خبرگزاري فارس درباره هشدار مقام معظم رهبري مبني بر جلوگيري از تبديل انتخابات به چالش امنيتي براي کشور، اظهار داشت: به طور طبيعي رقبا در انتخابات مسائلي را در روز رأي‌گيري و پس از شمارش آرا براي يکديگر ايجاد مي‌کنند.

اين مقام سابق امنيتي با تأکيد بر حساسيت‌هاي داخلي و خارجي بر انتخابات کشورمان، ادامه داد: کشورهاي خارجي و برخي از افراد در داخل درصددند انتخابات مجلس را دچار مشکل کنند تا حضور و مشارکت مردم کاهش يابد.

وي با بيان اينکه "تلاش براي کاهش حضور مردم در انتخابات و به تبعيت آن القاي رويگرداني مردم از نظام" خط تبليغي دشمن است، يادآور شد: آنها از اين طريق مي‌کوشند در مذاکرات خود با ايران فضاي جديدي ايجاد کنند.

عضو مجمع تشخيص مصلح نظام تصريح کرد: عده‌اي در داخل مي‌خواهند از طريق انتخابات اقدام به مشکل‌آفريني کنند و اين پروسه سياسي را کمرنگ و بي‌رمق نشان دهند.

* خنثي‌سازي حربه‌هاي انتخاباتي جريان انحرافي نيازمند هوشمندي مردم است

وي با يادآوري اينکه جريان انحرافي در انتخابات به دنبال وارد کردن افراد جريان خود به مجلس نهم است، خاطرنشان کرد: خنثي‌سازي اين مسئله نيازمند هوشياري هيئت‌هاي اجرايي، شوراي نگهبان و مردم است.

فلاحيان درباره هشدارهاي آيت‌الله مصباح درباره خطر جريان انحرافي، تصريح کرد: هر جريان انحرافي توجه انسان را از مقصد منحرف مي‌کند.

 وزير اطلاعات دولت هاشمي در ادامه در خصوص احتمال وجود حمايت‌هاي خارجي و داخلي از ناپايداري‌هاي اخير اقتصادي، تصريح کرد: پرونده تخلف 3 هزار ميلياردي مربوط به افراد سودجو داخلي و کساني است که از منافع خاصي برخوردار هستند.

*‌ ادعاي از بين رفتن 3 هزار ميليارد جاي تعجب دارد

وي اظهار داشت: نکته‌اي که در پرونده فساد مالي اخير باعث حساسيت بنده در اين زمينه شد، نوع بيان و اطلاع‌رساني درباره اين تخلف مالي و ادعاي از دست رفتن 3 هزار ميليارد بود.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با توضيح اين موضوع که فساد 3 هزار ميلياردي تخلف بانکي بوده و اصل مبلغ هنوز موجود است، افزود: متاسفانه افراد آگاه در اين پرونده از روي ناداني يا غرض‌ورزي به گونه‌اي موضوع را مهندسي کردند که انگار اصل پول از دست رفته است.

وي بر همين اساس گفت: رسانه‌هاي خارجي نيز از اين موضوع استفاده حداکثري کردند که اين امر براي نظام اسلامي سنگين تمام شد.

فلاحيان با اشاره به تأثيرات رواني اين موضوع تأکيد کرد: در اين شرايط اگر اصل قضيه نيز مطرح شود و مسئولان بر اينکه هيچ پولي از بيت‌المال ضايع نشده، تاکيد کنند باز هم برخي معتقدند که نظام توان نظارت و مديريت در اين عرصه را ندارد.

* ابعاد تخلف 3 هزار ميلياردي بايد براي مردم روشن شود

وي با بيان اينکه سيستم فعلي نظارت و کنترل بر فضاي بانکي مناسب است، روند رسيدگي به تخلف مالي 3 هزار ميلياردي را مثبت ارزيابي کرد و گفت: ابعاد اين تخلف بايد براي مردم روشن شود.

"تاثيرگذاري اوليه و مطرح شدن عنوان "اختلاس" از سوي هر فردي که صورت گرفته است بايد پي‌گيري شود چرا که اختلاس به اين معنا که 3 هزار ميليارد از بين رفته، نبوده است."

فلاحيان تصريح کرد: شرکت‌هايي که در تخلف مالي اخير دخيل بوده‌اند حق نداشتند تا آن اندازه ال‌سي باز کنند بنابراين دليل اين امر مشخص نيست و خود آنها متعهد به پرداخت اين مبلغ هستند.

* تخلف 3 هزار ميلياردي جرم اقتصادي است

"اين اندازه ال‌سي باز کردن اشتباه و خلاف بود، بانک‌ها بدون سوال از بانکي‌ که اين ال‌سي‌ها را باز کرده، ال‌سي‌ها را ديسکونت کردند، بنابراين اگر آنها اصل 3 هزار ميليارد را از بين مي‌بردند ما مي‌توانستيم از واژه «اختلاس» استفاده کنيم در حالي که بايد آن را «جرم اقتصادي» ناميد."

وي درباره فضاي سياسي کشور در آستانه انتخابات و پس از فتنه 88 تصريح کرد: مشارکت مردم در انتخابات و حضور نامزدهاي انتخاباتي بايد از يکديگر تفکيک شود.

وزير اطلاعات دولت هاشمي با اشاره به نقش شوراي نگهبان و دستگاه‌هاي نظارتي در احراز صلاحيت نامزدهاي مجلس، متذکر شد: منظور از فتنه اين است که برخي افراد پس از اينکه نظام صحت انتخابات را تاييد کرد و وزارت کشور و شوراي نگهبان که عدالت آنها در درجه اول مطرح است بر سلامت آن صحه گذاشتند، به‌دليل اينکه نتيجه انتخابات به نفع‌شان نبود، اعتراض خود را به يک درگيري خياباني تبديل کردند.

وي با بيان اينکه به فرض اگر دستگاه‌هاي اجرايي و نظارتي دچار تخلف انتخاباتي شده بودند در آن صورت نيز قانون اين تخلف مشخص بود، ادامه داد: بنابراين عدم پذيرش سازوکار قانوني انتخابات مورد قبول نيست.

* جرم انتخاباتي بايد از تخلف انتخاباتي تفکيک شود

فلاحيان با تأکيد بر اينکه در قانون موضوع رسيدگي به «جرائم انتخاباتي» تصريح شده است، گفت که اين مسئله با «تخلف انتخاباتي» فرق مي‌کند، يعني ممکن است روند انتخابات از سوي وزارت کشور و شوراي نگهبان به خوبي انجام شود اما برخي از افراد اقداماتي را انجام دهند که به جرم انتخاباتي منجر شود.

وي با اشاره به اينکه رسيدگي به «جرائم انتخاباتي» وظيفه قوه قضائيه و تاييد صحت انتخابات وظيفه شوراي نگهبان و وزارت کشور است، اضافه کرد: بنابراين فتنه يعني فرد به دليل رأي نياوردن در انتخابات با نظام برخورد کند.

دادستان سابق دادگاه ويژه روحانيت در ادامه گفت‌وگوي خود با فارس درباره موضع هاشمي رفسنجاني نسبت به تحريم انتخابات از سوي فتنه‌گران با توجه به اينکه وي "هاشمي را رئيس هميشگي" خود مي‌داند، اظهار داشت: اين موضوع که من هاشمي را رئيس هميشگي خود مي‌دانم دروغي است که يکي از خبرگزاري‌ها ايجاد کرد.

وي با يادآوري اينکه "من هيچ‌گاه خود را به کسي سنجاق نمي‌کنم" خاطرنشان کرد: در حاشيه يکي از جلسات مجلس خبرگان گفتم که "آقاي هاشمي هميشه رئيس من در خبرگان است" اما اگر در انتخابات اخير مجلس خبرگان نظرم را مي‌پرسيديد مي‌گفتم که اين موضوع 50، 50 خواهد بود.

* پروژه تحريم انتخابات از سوي فتنه‌گران از حالا شکست‌خورده است

فلاحيان تلاش فتنه‌گران براي عدم حضور در انتخابات را طبق افکارسنجي‌ها پروژه‌اي ناکام دانست و درباره اين موضوع توضيح داد: در انتخابات مجلس، نامزدها طرفداران بسياري دارند و از سويي ديگر به‌دليل منطقه‌اي بودن اين انتخابات و تعدد نامزدها، انتخابات پيش‌رو داراي شور و هيجان خاصي خواهد بود.

وي با اشاره به اينکه بيگانگان و افراد همراه با آنها در داخل درصددند شور و هيجان انتخابات را از بين ببرند، گفت: ‌انتخابات مجلس نهم داراي دو وجهه است.

* مردم‌سالاري ديني نمايش قدرت جمهوري اسلامي است

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در تبيين اين دو وجهه انتخابات پيش‌رو اظهار داشت: يکي از وجوه انتخابات، انتخاب افراد با کفايت براي نمايندگي مجلس و وجه ديگر آن نمايش قدرت جمهوري اسلامي از طريق مردم‌سالاري ديني است.

وي با بيان اينکه نمايش قدرت‌ مردم‌سالاري در دنيا يکي از موضوعات مهم است، اضافه کرد: ملت ايران مشکل وابستگي به بيگانگان و ناديده‌ گرفته شدن از سوي حکومت را در دوران رژيم پهلوي تجربه کرد و در عين حال تحريم آمريکا و جنگ بر ما تحميل شد از اين نظر جمهوري اسلامي به عنوان الگويي براي کشورهاي اسلامي مطرح است.

* جمهوري اسلامي مردمي‌ترين نظام در جهان است

فلاحيان با يادآوري برگزاري 30 انتخابات در 32 سال گذشته، جمهوري اسلامي را مردمي‌ترين نظام در جهان دانست و گفت که الگوگيري کشورهاي مسلمان منطقه از ايران طبيعي است.

وي همچنين با اشاره به الگوگيري کشورهاي مسلمان منطقه اسلامي از «نظام ولايت‌فقيه»، متذکر شد: آن دسته از کشورهاي منطقه که مانند ايران پيش از انقلاب زيردست رژيم‌هاي وابسته به آمريکا بودند از جمهوري اسلامي در بعد سياسي، علمي و نظامي الگو گرفته‌اند.

* آخرين تحليل آمريکا از رويارويي با ايران، عدم جنگ فيزيکي است

اين مقام سابق امنيتي با بيان اينکه جمهوري اسلامي 32 سال برابر سلطه آمريکا مقاومت کرده است، به منازعه اخير تنگه هرمز بين ايران و آمريکا اشاره کرد و يادآور شد: آخرين تحليل آمريکا از رويارويي با ايران، عدم جنگ فيزيکي است از اين‌رو پس از هشدار ايران به ناو هفتم ايران در خليج‌فارس براي ترک منطقه، آنها اقدام به اين کار کردند.

وي ادامه داد: ترس مردم آمريکا، راه‌اندازي مجدد جنگ از سوي دولت‌شان است از اين‌رو آنها به اوباما اجازه ندادند حتي يک يگان پياده در ليبي وارد کند و فقط اجازه حضور تحت عنوان ناتو در حريم هوايي را دادند.

فلاحيان با تاکيد بر اينکه امام (ره) الگو شدن انقلاب اسلامي را در حالي مطرح مي‌کردند که برخي از افراد اين موضوع را باور نداشتند، گفت: آنها امام (ره) را پيرمرد روشندلي مي‌دانستند که مي‌خواهد با دعا اين امر را محقق کند.

وي با اشاره به فرمايشات امام راحل مبني بر اينکه صدام، مبارک و ساير ديکتاتورها بايد از حکومت کنار بروند، ادامه داد: پذيرش اين سخنان امام (ره) در آن زمان غيرقابل باور بود اما اکنون اين اتفاق عملي شده است.

* ملت ايران بايد قدر نفوذ معنوي جمهوري اسلامي در منطقه را بداند

وزير اسبق اطلاعات با تأکيد بر اينکه ملت ايران بايد قدر نفوذ معنوي جمهوري اسلامي در منطقه را بداند، تصريح کرد: کسي منکر مشکلات اقتصادي و سياسي در کشور نيست، اما توجه به پيروزي انقلاب اسلامي در جهان بسيار مهم است.

وي بر همين اساس حضور مردم در انتخابات را مهم ارزيابي کرد و توضيح داد: مشارکت و حضور بالاي مردم در انتخابات نشان مي‌دهد که ما در يک مبارزه گسترده در تمام ابعاد با استکبار جهاني هستيم.

* مطرح شدن سخنان امام از سوي ران‌پل جمهوري‌خواه نشانگر پيروزي انقلاب اسلامي است

فلاحيان با بيان اينکه مبارزه‌اي که حضرت امام (ره) با استکبار آغاز کرد امروز جواب داده است، تأکيد کرد: مبارزه انقلاب اسلامي با اردوگاه نظام سلطه آنقدر به نفع انقلاب بوده که يکي از کانديداهاي رياست جمهوري آمريکا در تبليغات خود سخنان امام خميني(ره) را مطرح کرده است.

وي توضيح داد: "ران‌پل" که يک کانديداي جمهوري‌خواه در انتخابات رياست جمهوري آمريکا محسوب مي‌شود، معتقد است که پايگاه‌هاي نظامي آمريکا در خارج بايد جمع‌آوري شود همان‌طور که امام (ره) مي‌فرمودند "آمريکا گرگي است که به جان ملت‌ها افتاده است."

عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اينکه عذرخواهي آمريکا از ايران به دليل نقش داشتن در کودتاي 28 مرداد همواره يکي از درخواست‌هاي کشورمان بوده است گفت که ران‌پل‌ نيز معتقد به عذرخواهي از ايران است.

وي ادامه داد: لغو تحريم‌ها و بي‌توجهي به اسرائيل از مواضع ديگر اين نامزد جمهوري‌خواه است در حالي که جمهوري‌خواهان آمريکا سياست‌مداراني زياده‌طلب و قدرت‌طلب بوده و کارخانه‌هاي اصلي اسلحه‌سازي متعلق به آنهاست.

فلاحيان با تأکيد بر اينکه صرفاً مطرح شدن چنين اظهاراتي از سوي يک نامزد جمهوري‌خواه آمريکايي حائز اهميت است، افزود: امام (ره)  فرمودند که آمريکا و استکبار پوشالي هستند اما کسي اين موضوع را درک نمي‌کرد.

وي با اشاره به مواضع ران‌پل در کتابش که در نقد برداشته شدن پشتوانه پول است، خاطرنشان کرد: وي برداشتن طلا از پشتوانه پول و ايجاد پول‌هاي کاغذي را آغاز شکست نظام خود مي‌داند، چرا که ثروتمندان اروپايي با گرفتن اعتبار، کار بدون پشتوانه انجام مي‌دهند.

 * قوه قضائيه به اشرافي‌گري مسئولان رسيدگي کند

فلاحيان در ادامه اين گفت‌گوي تفصيلي با فارس در پاسخ به علت تردد مصلحي وزير اطلاعات با خودروي پرايد گفت که اظهارنظر درباره اين موضوعات را نمي‌پسندند و آنچه که براي وي مهم است خط امام(ره) و رهبري و مبارزه اين خط با استکبار جهاني و دفاع از مستضعفين جهان است.

خبرنگاران فارس از وي پرسيدند با توجه به اينکه استکبارستيزي و اشرافي‌ستيزي دو روي سکه خط امامي بودن است، نظر شما درباره اشرافي‌گري مسئولان چيست؟ گفت: کسي درباره مواضع ضداشرافي امام (ره) حرفي ندارد و مقام معظم رهبري نيز همين خط را دنبال مي‌کند بنابراين فرمايشات اين بزرگواران به معناي عدم فريب خوردن زرق و برق دنياست.

وي با بيان اينکه رسالت امروز ما نجات مستضعفين جهان است، خاطرنشان کرد: اگر مسئولي مشکل اشرافيت دارد قوه قضائيه بايد به کار وي رسيدگي کند.

* حرف زدن درباره اشرافي‌گري مسئولان نظام را حرام مي‌دانم

 وقتي خبرنگار فارس به فلاحيان گفت که شمال شهر تهران به "خوابگاه مسئولان" تبديل شده است، در حالي که محل کار آنها مرکز و پايين شهر است، وي متذکر شد: حرف زدن درباره اشرافي‌گري مسئولان نظام را حرام مي‌دانم و معتقدم اين مسائل بايد به صورت خصوصي و فقط با خودشان مطرح شود.

وزير اطلاعات دولت هاشمي يادآور شد: هر حرفي که موجب تضعيف مسئولان نظام و خوراک خبري رسانه‌هاي خارجي شود اشتباه است.

* تمام مستضعفان جهان نداي عدالت‌طلبي امام (ره) و مقام معظم رهبري را لبيک گفته‌اند

فلاحيان تأکيد کرد: تمام مستضعفان جهان حتي در کشورهاي غني اروپايي و آمريکا امروز به‌ پا خواسته و نداي عدالت‌طلبي امام (ره) و مقام معظم رهبري را لبيک گفته‌اند.

وي با بيان اينکه مردم ايران در کشوري زندگي مي‌کنند که اکنون منشأ تحولات جهان شده و اساس ثروت، قدرت و زورگويي استکبار را بر هم زده است، خاطرنشان کرد: مردم بايد نسبت به انتخابات پيش‌رو نگاه کلان داشته باشند و آن را به "حماسه حضور" تبديل کنند.

اين مقام سابق امنيتي تصريح کرد: حضور و مشارکت حداکثري مردم در انتخابات اسفندماه باعث دلگرمي و اشتياق دوستداران نظام جمهوري اسلامي و يأس دشمنان خواهد شد.

* تحريم‌کنندگان انتخابات به مصالح انقلاب توجه ندارند

وي معتقد است کسي که انتخابات را تحريم مي‌کند به مصالح انقلاب اسلامي در  جهان توجه ندارد.

* ضد انقلاب ملي‌گرا به مقاومت ايران افتخار مي‌کنند

فلاحيان ادامه داد: ضدانقلاب خارج‌نشين و ايرانياني که با جمهوري اسلامي خصومت دارند در عين حال به مقاومت و قدرت ايران به عنوان يک ملي‌گرا افتخار مي‌کنند.

وي به اظهارات مجتهدزاده از ضدانقلاب‌هاي خارج‌نشين اشاره کرد و گفت: وي در مصاحبه با يکي از رسانه‌هاي خارجي عنوان کرد که عربستان نمي‌تواند نفت ايران را جايگزين کند چرا که از مقدار و کيفيت نفت ايران برخوردار نيست.

فلاحيان با اشاره به اينکه خريدن يا نخريدن نفت ايران امروز به يک جنجال جهاني تبديل شده است تأکيد کرد که اين امر نيز نشان دهنده تاثيرگذاري جمهوري اسلامي در جهان است.

"تنها کشوري که در صورت تحريم نفت ايران مي‌تواند نفت جايگزين کند روسيه است چرا که نفت آنها مشابه نفت ماست حتي شايد در جنجال‌هاي تحريم نفتي ايران، روسيه نيز نقش داشته باشد."

* ‌قطع صادرات نفت ايران قبل از اجراي تحريم نفتي

وزير اسبق اطلاعات در واکنش به تصميم اتحاديه اروپا براي تحريم نفت ايران که قرار است از تيرماه سال آينده اجرايي شود، پيشنهاد توقف صادرات نفت کشورمان را مطرح کرد. 

وي تصريح کرد: آنها بيش از اين گفته بودند اگر بخواهيم براي نفت ايران جايگزين پيدا کنيم، ۶ماه وقت لازم است و اگر قبل از اين مدت نفت ايران را تحريم کنيم، قيمت نفت به شدت بالا رفته و برنامه‌هاي ما به هم مي‌ريزد.

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: تحليل ما اين بود که روسيه تنها کشوري است که مي‌تواند نفت مشابه ايران را براي اروپاييان تأمين کند. 

فلاحيان افزود: احتمال اين هم بود که اين هياهو و جنجال را روس‌ها برپا کرده باشند تا بتوانند نفت خود را به جاي ايران بفروشند.

وي ادامه داد: اکنون که اتحاديه اروپا تصميم به تحريم نفت ايران گرفته اعلام کرده ۶ماه فرصت مي‌خواهد تا جايگزين براي نفت ايران و تأمين نيازهايشان پيدا کنند.

"بهترين راه اين است که ما قبل از پايان ۶ماه و اجرايي شدن طرح تحريم نفتي، خودمان صادرات نفت را متوقف کنيم تا قيمت نفت بالا برود و برنامه‌هاي اروپايي‌ها که با توافق آمريکا تصميم به تحريم نفتي کشورمان گرفتند، به هم بريزد". 

فلاحيان در عين حال متذکر شد که شايد طي اين ۶ماه مشکلات کشورمان با اروپاييان حل شود.

وزير اسبق اطلاعات در پاسخ به اين سؤال که آيا ايران مي‌تواند با انسداد تنگه هرمز پاسخ تحريم‌ها را بدهد، گفت: وقتي فشارها به کشورمان زياد شود، مي‌توانيم در تنگه هرمز در جهت کاهش اين فشارها استفاده کنيم و انسداد تنگه يکي از گزينه‌هاست.

وي در ادامه با تأکيد بر اينکه مسئولان جمهوري اسلامي با روند بيداري اسلامي همراه بوده‌اند اما در عين حال نقاط ابهامي نيز داشته‌اند، گفت: برخي خيال مي‌کردند اين موج بيداري در خاورميانه را آمريکا ايجاد کرده است در حالي که آنها هيچ‌گاه حکومتي که خودشان پرورش داده‌اند را ساقط نمي‌کنند.

رئيس پيشين سازمان بازرسي ويژه نيروهاي مسلح درباره ترور دانشمندان هسته‌اي کشورمان که با امضاي سازمان جاسوسي اسرائيل (موساد) انجام مي‌گيرد، گفت: هدف موساد از اين ترورها ايجاد ترس و ارعاب بين دانشمندان براي عدم همکاري آنها با پرونده هسته‌اي و عدم ورود دانشجويان به رشته‌هاي هسته‌اي است.

وزير اسبق اطلاعات درباره سطح، ميزان فراگيري و خطرات جنگ نرمي که عليه جمهوري اسلامي از سوي استکبار وجود دارد، اظهار داشت: بنده پس از جنگ تحميلي به موضوع "جنگ فرهنگي" عليه کشورمان اشاره کردم.

وي گفت: پروفسور "کورت‌" در نظريه‌اي که مطرح کرد گفت طبقه سه (متوسط) در ايران کودتا مي‌کند و در واقع منظور او از طبقه سه، افرادي بودند که نه از حاکميت و نه از قشر مردم عادي بودند بلکه فارغ‌التحصيلان حوزوي و دانشگاهي محسوب مي‌شوند.

" اين پرفسور معتقد بود هر کس که حوزه نفوذ دارد بايد روي افکارش کار شود و تمام مباحث موردنظرمان نيز بايد به صورت کتاب در دانشگاه تکثير شود، رسانه و گفت‌وگوي تلويزيوني و راديويي بايد رواج يابد تا افکار عمومي تغيير کند."

فلاحيان با بيان اينکه نظام استکبار بر روي جنگ نرم عليه جمهوري اسلامي، هزينه‌ زيادي صرف کرده است، اظهار داشت: آنها متوجه نبودند که امام (ره) فرمود که سرمايه‌داري نيز به سرنوشت سوسياليسم مبتلا مي‌شود.
تعداد بازديد:1083 آخرين تغييرات:90/11/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر