چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

حرف‌های در گوشی مجلس و دولت پشت سر سکه و ارز

fiogf49gjkf0d

گزارش کامل فارس از متن و حاشيه جلسه صبح و عصر پارلمان

حرف‌هاي در گوشي مجلس و دولت پشت سر سکه و ارز

خبرگزاري فارس: جلسه ‌امروز مجلس در دو نوبت صبح و عصر تشکيل شد که در اين ميان ساعاتي از جلسه با حضور وزراي اقتصاد و صنعت و رئيس کل بانک مرکزي به منظور بررسي نوسانات بازار ارز و سکه به صورت غيرعلني برگزار شد.
 

 

 

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي پس از يک هفته سرکشي به حوزه‌هاي انتخابيه صبح امروز (يکشنبه) جلسات علني خود را از سرگرفتند.
 
* انتقاد باهنر از عدم احراز صلاحيت برخي نمايندگان فعلي مجلس
در همان ابتداي جلسه محمدرضا باهنر نائب رئيس اول از جلسه‌اي غيرعلني سخن گفت و به ارائه توضيحاتي در زمينه نوسانات و التهابات بازار سکه و ارز و گراني‌هاي ايجاد شده پرداخت همچنين در خصوص رد صلاحيت تعدادي از نمايندگان فعلي مجلس هشتم که داوطلب انتخابات مجلس نهم شده‌اند، توضيحاتي مطرح و تصريح کرده است: در خصوص ردصلاحيت‌ها پيگيري‌هايي انجام شده تا در زمينه بررسي صلاحيت‌ها به قانون توجه شود.
 
در اين جلسه باهنر همچنين از عدم احراز صلاحيت تعدادي از نمايندگان فعلي مجلس هشتم انتقاد کرده و گفته است: عدم احراز صلاحيت براي نمايندگان فعلي مجلس معنا ندارد و عدم احراز صلاحيت براي افراد ناشناخته است و نمايندگان فعلي مجلس يا بايد تأييد صلاحيت شوند يا رد صلاحيت.
 
* تعيين مجازات تکميلي براي قاچاقچيان به کميسيون تخصصي ارجاع شد
بهارستان‌نشينان در جلسه علني صبح امروز تصميم گرفتند که ماده ۶۸ از لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را جهت بررسي و اصلاح به کميسيون تخصصي ارجاع دهند.
 
بر اساس اين ماده مرجع قضايي مي‌تواند علاوه بر مجازات‌هاي مقرر در اين قانون با توجه به شرايط، نحوه، دفعات ارتکاب جرم و شخصيت مرتکب وي را به عنوان تکميل مجازات، به يک يا چند مورد از محروميت‌ محکوم کند.
 
در جريان رسيدگي به اين ماده محمدحسين فرهنگي يک پيشنهاد رفع ابهام مطرح کرد‌ که اين پيشنهاد با موافقت نمايندگان همراه شد.
 
بعد از آن محمدرضا باهنر اصل اين ماده را به راي گذاشت که نمايندگان به اصل آن رأي ندادند بر همين اساس باهنر حذف ماده ۶۸ را هم به رأي گذاشت که اين بار هم نمايندگان رأي منفي دادند و به اين ترتيب ماده ۶۸ از لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز جهت اصلاح به کميسيون تخصصي ارجاع شد.
 
* تعيين مجازات براي مؤسسات قاچاقچي به کميسيون تخصصي ارجاع شد
**ثروتي: نبايد يک مؤسسه به خاطر تخلف مدير تعطيل شود
در جريان بررسي ماده 69 لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، موسي‌الرضا ثروتي نماينده مردم بجنورد در اخطاري با استناد به اصول 32 ، 37 و 39 قانون اساسي اين ماده را مغاير قانون دانست و گفت: طبق اصل 39 قانون اساسي هتک حرمت و حيثت افراد دستگير شده ممنوع و موجب مجازات است از اين رو قطع کردن‌ حقوق 30 کارمند يک موسسه يا شرکت درست نيست و بايد به اين سؤال پاسخ داده شود که اين موضوع در کدام دادگاه ثابت شده که همه کارمندان شرکت يا موسسه مذکور، متخلف‌اند.
 
در ادامه محمد‌رضا باهنر ضمن وارد دانستن اين اخطار، گفت: اگر يک مدير در موسسه‌اي تخلف کند، او بايد مجازات شود اما اينکه تخلف آن مدير منجر به تعطيلي کل موسسه شود، درست نيست.
 
در ادامه باهنر اخطار ثروتي را به راي وکلاي ملت گذاشت که نمايندگان مجلس با 109 راي موافق، 12 راي مخالف و 27 راي ممتنع از 205 نماينده حاضر در جلسه، با وارد بودن اخطار مذکور موافقت کردند.
 
پيشنهاد حذف ماده 69 پس از وارد موافقت مجلس با وارد بودن اخطار ثروتي، راي گيري شد که خانه ملتي‌ها با 100 راي موافق، 23 راي مخالف و 18 راي ممتنع از 205 نماينده حاضر در جلسه، با حذف ماده 69 لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مخالفت کردند و سپس باهنر اين ماده را براي رسيدگي به بيشتر و اصلاح آن، به کميسيون اقتصادي مجلس ارجاع داد.
 
 ** در ادامه اين جلسه، جواد جهانگيرزاده نماينده مردم اروميه در مجلس به بيان اخطاري با استناد به بند 11 اصل 110 قانون اساسي پرداخت و ماده 70 لايحه مبارزه با قاچاق و ارز را مغاير قانون اساسي دانست و گفت: عفو يا تخفيف مجازات محکومين طبق اصل 110 قانون اساسي از اختيارات مقام معظم رهبري است و با تصويب ماده 70 اختيارات رهبر انقلاب محدود مي‌شود چرا‌که در اين ماده گفته شده محکوميت‌هاي جزاي نقدي مقرر در اين قانون قابل تعليق و تخصيص نيست.
 
* مجلس مواد مربوط به تخفيف مجازات‌هاي قاچاق را مراعا گذاشت
وکلاي ملت در جلسه امروز ‌2 ماده ديگر از اين لايحه را ‌که مربوط به تعليق و تخيفيف در محکوميت‌هاي جزاي نقدي و مجازات‌هاي حبس و شلاق بود را براي بررسي بيشتر به کميسيون‌ها تخصصي ارجاع دادند.
 
در جريان بررسي اين دو ماده برخي از نمايندگان معتقد بودند که نبايد تعليق و تخيفيف در اجراي مجازات‌ها را حذف کرد بلکه بايد دست قاضي را براي تشخيص نوع مجازات و يا تعليق مجازات باز گذاشت همچنين از سوي ديگر برخي نمايندگان نيز معتقد بودند که کساني که قصد فعاليت اقتصادي دارند، بايد اقدامات خود را در مسير‌هاي قانوني پيگيري کنند و لذا اگر کسي از مسيرهاي غير قانوني فعاليت اقتصادي کرد، بايد مجازات‌ها و محکوميت‌هاي قانوني را هم طي کند.
 
* باهنر خواستار توجه بيشتر به رأي‌گيري‌ها شد/ ‌توجه ‌به رأي‌‌گيري‌ها ما را خوشحال مي‌کند
محمد‌رضا باهنر در جريان بررسي جزئيات لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز طي سخناني گفت: احساس مي‌کنم که برخي از مواد به خاطر بي‌توجهي نمايندگان راي نمي‌آورد‌ لذا اگر نمايندگان با توجه راي دهند، ما خوشحال مي‌شويم.
 
گويا اشاره نايب رئيس مجلس به مراعا ماندن و راي نياوردن مواد 68 ، 69 ، 70 و 71 لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز بود چرا که پيش از اين طي تذکرات مکرري از نمايندگان خواسته بود که در راي گيري‌هاي صحن علني شرکت فعال‌تري داشته باشد.
 
* نطق‌هاي ميان دستور نمايندگان مجلس
  ** 10 شباهت فتنه ۸۸ با فتنه معاويه/ فتنه ۸۸ "فتنه اکبر" بود
 
جواد کريمي قدوسي نماينده مردم مشهد طي نطق ميان‌ دستور در صحن علني مجلس با اشاره به سخن امام (ره) که فرمودند نگران نباشيد هر کسي از ما مقابل اين انقلاب بايستد، نابود خواهد شد، با اشاره به شباهت‌هاي فتنه معاويه و عمروعاص در آن زمان و ‌فتنه 88 خاطرنشان کرد: هر دو فتنه به دنبال نوشاندن کاسه‌هاي غم و اندوه و جام‌هاي زهر به امام معصوم و ولي و امام مسلمين، از بين بردن روحيه جهاد و ايثار و فداکاري، فراهم کردن زمينه براي حمله نظامي دشمن به امت اسلام و ايجاد شبهه و ترديد در دل امت اسلام بودند. و هر دو فتنه با طرح حکميت امامت و رهبري مسلمين را زير سؤال بردند و با ايجاد گردوغبار در فضاي سياسي مانع شناخت و تميز آن از باطل شدند.
 
وي با اشاره به شباهت‌هاي سران دو فتنه در زمان اميرالمؤمنين و فتنه 88 اظهار داشت: سران و طراحان هر دو فتنه به دنبال جمع کردن بساط دين و ارزش‌هاي ديني بودند و مي‌خواستند نظام اسلامي را به زانو در آورند و هدفشان اين بود که اسلام و نظام اسلامي الگوي ديگر ملل واقع نشود و بيداري اسلامي توسعه پيدا نکند و در خانه باقي بماند.
 
نماينده مردم مشهد در خانه ملت با اشاره به سخنان امام جمعه مشهد که نگذاريد ساکتين فتنه دوباره در انتخابات مجلس وارد عرصه سياست شوند، گفت: مهم‌تر از متخصص و تکنسين بودن، سينه چاک بودن ولايت است و ملت ايران با رأي هوشمندانه خود انتخابات را براي زدن سيلي‌هاي سنگين بر گوش دشمنان اسلام و انقلاب اسلامي برپا مي‌دارد.
 
  ** نوباوه: شعار تحريم انتخابات نشانه دروغگويي مدعيان دموکراسي است
 
در ادامه بيژن نوباوه‌ نماينده تهران در نطق ميان دستور در صحن علني مجلس با تبريک به مناسبت بزرگداشت سي و سومين سالگرد انقلاب اسلامي اظهار داشت: با گذشت حدود سي و سه سال از تاريخ پر از حماسه انقلاب اسلامي شاهد تغييرات شگرف در نقشه جغرافياي سياسي جهان به ويژه در خاورميانه و دنياي اسلام هستيم که همگي خبر از تشکيل حکومت عدل جهاني اسلامي و فروپاشي امپراطوري‌هاي زر و زور و تزوير و شيطان‌صفت را مي‌دهد.
 
نماينده مردم تهران در خانه ملت تلاش براي کمرنگ نشان دادن محصولات و دستاوردهاي بي‌نظير انقلاب اسلامي در عرصه‌هاي گوناگون توسط دشمن خارجي و عناصر ناآگاه و بعضاً معاند داخلي را حرف تازه‌اي ندانست و تصريح کرد: از حدود 18 هزار کانال تلويزيوني جهاني در سطح جهان نزديک به 2 هزار کانال آن در ايران قابل دريافت کامل است و حدود 100 کانال راديويي و تلويزيوني صرفاً به زبان فارسي برنامه پخش مي‌کنند و سؤال اين است که صرف هزار ساعت برنامه روزانه رسانه‌اي و ميلياردها دلار هزينه عليه نظام اسلامي براي چيست؟
 
وي با صحيح خواندن آخرين نطق سالانه رئيس جمهوري آمريکا گفت: اوباما درست گفت که امروز ارزش‌هاي آمريکايي بيش از هر روز مورد تهديد قرار گرفته است و شايد اين بزرگ‌ترين دستاورد امپراطوري آمريکاست که متوجه پايان سياه خود در کشورها شده است و هر روز نشانه‌هاي اضمحلال آمريکا در بيداري ملت‌هاي گوناگون و مخالفت‌هاي صريح آنها با ارزش‌هاي غربي بيشتر هويدا مي‌شود.
 
  ** کامران: آمريکا "انسان دزد" است/ بايد ساده‌زيستي و مقابله با اشرافيت را ترويج دهيم
 
همچنين حسن کامران در نطق ميان دستور در صحن علني مجلس با بيان اينکه غرب و آمريکا بايد بدانند که انسان‌دزد هستند، اظهار داشت: دکتر عطاردي استاد دانشگاه کشورمان را در آمريکا دزديدند و سپس يک معتاد را به عنوان فرد ترور کننده سفير عربستان در آمريکا معرفي کردند.
"ما خيلي هم خوشحال نيستيم که به اروپا نفت مي‌دهيم و از قطع صادرات نفت‌مان به اروپا استقبال مي‌کنيم چرا‌که با اين اقدام وابستگي ما به صادرات نفت نيز از بين مي‌رود و کشور به سمت صادرات ديگر محصولات و فرآورده‌ها پيش مي‌رود."
 
اين نماينده مجلس با تاکيد بر اينکه حيف خاک که بر سر سازمان ملل آمريکايي بريزيم، گفت: با اين گردش کاري که در نهايت جنايت و خباثت کردند، يک قطعنامه نيز نتوانستند از پيش ببرند.
 
 * مجلس فرصت کافي براي تصويب بودجه دو دوازدهم ‌ندارد
حسن کامران نماينده اصفهان پس از اتمام نطق ميان دستور خود، از دولت به دليل ارائه با تاخير لايحه بودجه 1391 انتقاد کرد و خطاب به قوه مجريه گفت: بهتر است بودجه 91 را براي رسيدگي به مجلس ارائه دهيد، هر چند اگر الان هم بدهيد، ما نمي‌توانيم آن را تا پايان سال مورد رسيدگي قرار دهيم و به اتمام برسانيم. 
 
در ادامه محمدرضا باهنر گفت: اگر امروز هم لايحه بودجه 91 را تقديم مجلس کنند، نمي‌توانيم آن را تا پايان سال بررسي کنيم و حتي اگر روز گذشته هم اين لايحه را به مجلس ارائه مي‌دادند، باز هم نمي‌رسيديم آن را تا پايان سال بررسي کرده و به اتمام برسانيم و با شرايط کنوني حتي دو دوازدهم نيز نمي‌توانيم تصويب کنيم و فرصت کافي نداريم. 
 
همچنين حسن کامران ‌دقايقي بيشتر از فرصت قانوني که براي بيان نطق‌ ‌در اختيار داشت، سخنراني کرد و به همين دليل حجت‌الاسلام سبحاني‌نيا چندين بار به او تذکر داد و خواستار اتمام سخنراني کامران شد و در پاسخ به انتقادات کامران از دولت به دليل عدم ارائه بودجه 91 به مجلس و تخلف دولت در اين زمينه و عدم رعايت قانون، گفت: شما که خيلي قانون را رعايت مي‌کنيد و معمولا به موقع نطق‌تان را به اتمام مي‌رسانيد.
 
  ** حسيني: غرب ‌چاره‌اي جز تسليم در برابر اقتدار ايران اسلامي ‌ندارد
 
سيد فتح‌الله حسيني نماينده مردم پاوه و جوانرود در نطقي ميان دستور در صحن علني مجلس با اشاره به سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري و سند چشم انداز سال 1404 اظهار داشت: امروز با توانمندي‌هاي نظامي و علمي ايران از قدرت بازدارندگي کافي برخورداريم و با اين توانمندي‌ها هر گونه اقدامات تجاوزکارانه عليه ايران را منتفي مي‌کنيم.
 
"آمريکايي‌ها و غربي‌ها پس از آنکه همه ابزارهاي سياسي و بين‌المللي عليه حقوق هسته‌اي ايران را به کار گرفتند، نتوانستند کوچکترين اقدامي را انجام دهند و براي هميشه خوار و ذليل شدند و پس از ناکامي‌هاي فراوان به ترور جوانان و دانشمندان ايراني و طرح تحريم روي آوردند، غافل از اينکه اين تهديدها براي کشورمان فرصتي براي رشد همه جانبه و بالفعل درآمدن توانمندي‌هاي بالقوه جوانان اين کشور را با وجود آورده است."
 
اين نماينده مجلس با تاکيد بر اينکه غرب هيچ چاره‌اي جز تسليم در برابر اقتدار قوي و اسلامي ما را ندارد، تصريح کرد: در خصوص بودجه سال 91 هر چند دولت نتوانست لايحه بودجه را به مجلس تقديم کند تا نمايندگان زمان کافي براي بررسي آن داشته باشند اما اين لايحه چند ويژگي‌ را دارا است که از آن جمله مي‌توان به جنبه‌هاي فرهنگي و اسلامي آن اشاره کرد و توجه خاصي که به امر مساجد و امور ورزشي و علمي شده است.
 
* اعلام وصول سؤال جعفري از حسيني درباره علت هزينه‌هاي اضافي جشنواره فيلم کودک
حجت‌الاسلام حسين سبحاني‌نيا عضو هيئت رئيسه مجلس پيش از پايان جلسه علني امروز موارد اعلام وصولي را قرائت کرد که بر اين اساس سؤال منطقه‌اي عيسي جعفري نماينده بهار و کبودرآهنگ از سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره علت صرف هزينه‌هاي اضافي و عدم رعايت شئونات اسلامي در برگزاري جشنواره فيلم کودک اعلام وصول شد.
 
همچنين حجت‌الاسلام سبحاني‌نيا پيام تسليت مجمع نمايندگان سيستان و بلوچستان به دليل درگذشت والد کيخا نماينده زابل را قرائت کرد و گفت: هيئت رئيسه مجلس و نمايندگان نيز درگذشت پدر اين همکار را تسليت مي‌گويند
 
* جلسه غيرعلني مجلس براي بررسي نوسانات بازار ارز و طلا آغاز شد
جلسه علني امروز نمايندگان حدود ساعت 10:45 دقيقه با اعلام محمد‌رضا باهنر براي تنفس و تشکيل جلسه غيرعلني، غيررسمي، پايان يافت. 
محمدرضا باهنر پيش از پايان جلسه علني اعلام کرد: طبق معمول، عصر امروز از ساعت 14 الي 16 جلسه علني تشکيل مي‌دهيم و جلسه غيرعلني غيررسمي مجلس هم‌اکنون با حضور سيدشمس‌الدين حسيني وزير امور اقتصادي و دارايي، مهدي غضنفري وزير صنعت، معدن و تجارت و محمود بهمني رئيس کل بانک مرکزي براي بررسي نوسانات بازار ارز و طلا و قيمت‌ها آغاز مي‌شود.
 
* ثروتي: پاسخ دولت به مجلس‌ درباره التهاب بازار ارز و سکه: "مشغول برنامه‌ريزي بوديم"
موسي‌الرضا ثروتي نماينده مردم بجنورد درباره جلسه غير علني ظهر امروز نمايندگان با وزراي اقتصاد و صنعت و رئيس کل بانک مرکزي که براي بررسي نوسانات بازار ارز و طلا تشکيل شده بود، اظهار داشت: سيد‌شمس‌الدين حسيني وزير امور اقتصادي و دارايي در اين جلسه در پاسخ به انتقادات و سؤالات نمايندگان در زمينه علت ورود با تاخير دولت براي سامان‌دهي بازار ارز و سکه، گفته است که دولت مشغول برنامه ريزي بود.
 
وي افزود: نمايندگان مجلس نسبت به وارد شدن ديرهنگام دولت به موضوع نابساماني‌هاي بازار ارز و سکه انتقاد کردند و گفتند که حدود 20 روز دولت ديرتر وارد عمل شد اما دولتي‌ها در پاسخ به اين موضوع از مشغول بودن‌شان به برنامه‌ريزي براي حل اين نابساماني‌ها سخن مي‌گفتند.
 
اين عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در ادامه تاکيد کرد: طبق گفته دولتي‌ها قوه مجريه مي‌خواهد تا حدودي بازار غير‌فرعي را کنترل و مديريت کند و ارز را به نيازمندان واقعي بفروشد، اما مجلسي‌ها نسبت به مشکلات توليد‌کنندگان در اين زمينه انتقاداتي داشتند.
 
ثروتي در خاتمه يادآور شد: طبق گفته دولتي‌ها در اين جلسه غير‌علني ‌‌رئيس جمهور معتقد است سياسيون، بانک مرکزي و روزنامه‌ها و سايت‌ها باعث اين التهاب شدند.
 
* آغاز جلسه علني عصر امروز مجلس با 40 دقيقه تاخير
جلسه علني عصر امروز نمايندگان ساعت 14:40 دقيقه ظهر با حضور 187 نفر از نمايندگان وکلاي ملت و با تاخير 40 دقيقه‌اي و به رياست شهاب الدين صدر نائب رئيس دوم مجلس آغاز شد.
 
* همکاري در بازداشت سرشبکه‌هاي قاچاق موجب تخفيف مجازات متهمان مي‌شود
مجلسي‌ها در جلسه علني عصر رسيدگي به جزئيات لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را ادامه دادند و ماده ۷۲ اين لايحه را بررسي و تصويب کردند که به موجب مصوبه مجلس، هرگاه اشخاصي که مرتکب جرايم موضوع اين قانون شده‌اند، در مراحل تحقيقات مقدماتي، با اقرار خود موجبات کشف کالا و ارز و يا دستگيري سرشبکه‌هاي قاچاق و ساير متهمين را فراهم کند، بنا به تشخيص مرجع رسيدگي، ضمن ثبت کالا و ارز قاچاق از کيفرهاي موضوع اين قانون معاف و يا در مجازات آنان تخفيف مناسب داده مي‌شود.
 
وکلاي ملت با ۱۲۰ راي موافق، ۶ راي مخالف و ۱۸ راي ممتنع از ۱۹۷ نماينده حاضر در جلسه، اين ماده را تصويب کردند.
 
* حيدري: هتک حرمت افراد دستگير شده ممنوع و موجب مجازات است
نورالله حيدري نماينده مردم اردل و فارسان در جريان بررسي ماده 73 قاچاق کالا و ارز، در اخطاري با استناد به اصل 39 قانون اساسي، اظهار داشت: به نظر مي‌رسد در صورت تصويب نهايي ماده 73 لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به نوعي افراد حرفه‌اي امکان ورود به پايگاه اطلاعات محکومين قاچاق کالا و ارز در مرکز ملي داده‌هاي قضايي خواهد شد.
 
در ادامه سيدشهاب‌الدين صدر نائب رئيس دوم مجلس که در غياب لاريجاني و باهنر رياست جلسه عصر امروز را بر عهده داشت، ضمن وارد ندانستن اين اخطار، گفت: اين پايگاه براي ثبت و دسترسي سريع به سوابق "محکومين" تشکيل مي‌شود و سوابق افراد محکوم، محفوظ خواهد بود.
 
بنابراين پس از آنکه صدر اخطار حيدري را وارد ندانست، اصل اين ماده را به راي وکلاي ملت گذاشت که با 114 راي موافق نمايندگان به تصويب رسيد و بر اساس آن مقرر شد پايگاه اطلاعات محکومين قاچاق کالا و ارز در مرکز ملي داده‌هاي قضايي تشکيل شود.
 
* مجازات‌‌هاي جديد براي عدم پاسخگويي به استعلام مراجع در مورد قاچاق
نمايندگان مجلس در ادامه رسيدگي به جزئيات لايحه يک فوريتي مبارزه با قاچاق کالا و ارز ماده ۷۴ اين لايحه را بررسي و تصويب و مقرر کردند که مسئولان مستقيم سازمان‌هاي کاشف و مأمور وصول درآمدهاي دولت و ساير مراجعي که براي رسيدگي به پرونده‌هاي قاچاق موضوع اين قانون مورد خطاب کتبي مرجع رسيدگي‌کننده و يا سازمان مامور وصول درآمدهاي دولت قرار مي‌گيرند، چنانچه ظرف ۱۰ روز از تاريخ وصول استعلام نسبت به پاسخگويي مستند اقدام نکنند، به مجازات منع اشتغال در شغل خود در نوبت اول و انفصال موقت تا ۶ ماه از خدمات دولتي در نوبت‌هاي بعدي محکوم مي‌شود، مگر اينکه اثبات کنند که عدم ارسال پاسخ مستند به عذر موجه قانوني بوده است.
 
وکلاي ملت اين ماده را با ۱۲۱ راي موافق، ۹ راي مخالف و ۱۵ راي ممتنع به تصويب رساندند. 
 
* تکاليف جديد ناجا براي مبارزه با قاچاق کالا و ارز
بهارستان نشينان در ادامه جلسه علني عصر خود ماده ۷۵ از لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بررسي و تصويب کردند که بر اين اساس نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران موظف شد که براي ابلاغ و اجراي احکام موضوع اين قانون (مبارزه با قاچاق و ارز) ماموران انتظامي آموزش‌ديده را در واحدهاي اجراي احکام قوه قضائيه و تعزيرات حکومتي مستقر کند. 
 
ماده ۷۵ از لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ۱۱۴ راي موافق، ۳ راي مخالف و ۱۱ راي ممتنع به تصويب مجلس رسيد. 
 
* زمان تهيه و تصويب ‌آئين‌نامه اجرايي قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ‌تعيين شد
وکلاي مردم در ادامه ماده ۷۶ از لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بررسي و با ۱۱۵ راي موافق، ۳ راي مخالف و ۱۱ راي ممتنع تصويب کردند.
 
بر اساس ماده ۷۶ لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز آئين‌نامه اجرايي اين قانون ظرف ۳ ماه از تاريخ لازم‌الاجرا شدن آن توسط ستاد و با همکاري وزارتخانه‌هاي کشور، امور اقتصادي و دارايي و دادگستري و ساير دستگاه‌هاي ذيربط تهيه مي‌شود و به تصويب هيئت وزيران مي‌رسد.
 
در جريان رسيدگي به اين ماده مؤيد حسيني صدر نماينده مردم خوي پيشنهاد رفع ابهامي را مطرح کرد که نماينده دولت نيز با اين پيشنهاد موافقت کرد.
 
بر همين اساس سيدشهاب‌الدين صدر اين پيشنهاد را به راي گذاشت و نمايندگان مجلس نيز با اين پيشنهاد موافقت کردند.
 
* مجلس پرونده لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بست
نمايندگان در ادامه جلسه علني بعدازظهر امروز آخرين ماده از لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بررسي و با ۱۱۷ راي موافق، ۲ راي مخالف و ۱۰ راي ممتنع تصويب کردند.
 
بر اساس ماده ۷۷ لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تاريخ لازم‌الاجرا شدن اين قانون، قانون مجازات مرتکبين قاچاق مصوب ۲۹/۱۲/۱۳۱۲ با اصلاحات بعدي، قانون نحوه اعمال تعزيرات حکومتي راجع به قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۲/۲/۱۳۷۴ مجمع تشخيص مصلحت نظام، قانون راجع به جلوگيري از عمل قاچاق توسط وسايط نقليه موتوري دريايي مصوب ۹/۸/۱۳۳۶، مواد ۳۵ و ۳۶ قانون تأسيس سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليکي مصوب ۲۴/۱۰/۱۳۷۰ ماده ۶۲ قانون نظام صنفي مصوب ۲۴/۱۲/۸۲، تبصره ماده ۳، ماده ۸۰ و بند «ب» ماده ۹ قانون ممنوعيت بکارگيري تجهيزات دريافت از ماهواره مصوب ۲۳/۱۱/۷۳، بند «د» ماده ۲۲ قانون حفاظت از منابع آبزي جمهوري اسلامي ايران مصوب ۴/۶/۱۳۷۴، تبصره يک ماده ۳ قانون الحاق يک تبصره به ماده يک و اصلاح ماده ۳ قانون مربوط به مقررات امور پزشکي و دارويي و خوردني و آشاميدني مصوب ۱۰/۱۲/۱۳۷۹، بندهاي يک، ۲ و ۴ ماده ۱۲ قانون الحاق موادي به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت مصوب ۵/۸/۱۳۸۴، مواد ۳، ۴، ۵ ، ۶ و ۷ قانون اختيارات مالي و استخدامي سازمان بنادر و کشتيراني و تشکيل گارد بنادر و گمرکات مصوب سال ۱۳۴۸ و لايحه قانوني انحلال گارد بنادر و گمرکات مصوب ۱۴/۹/۵۸ شوراي انقلاب نسخ مي‌شود.
با بررسي و تصويب ماده ۷۷ پرونده لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در صحن علني مجلس بسته شد، البته مواد اعاده شده و مراعا ماده اين لايحه بايد به تصويب مجلس برسد. 
 
* لايحه عضويت دولت در اتحاديه جهاني بهره‌برداران هسته‌اي اصلاح شد
گزارش کميسيون انرژي مجلس در رابطه با لايحه عضويت دولت جمهوري اسلامي ايران در مجمع کشورهاي صادرکننده گاز اعاده شده از شوراي نگهبان در جلسه علني نوبت عصر امروز مجلس مورد بررسي وکلاي ملت قرار گرفت.
 
اين لايحه پس از توضيحات سخنگوي کميسيون انرژي توسط هيئت رئيسه به راي گذاشته شد و با ۱۲۴ راي موافق، يک راي مخالف و يک راي ممتنع به تصويب رسيد.
 
وکلاي ملت همچنين لايحه عضويت دولت جمهوري اسلامي ايران در اتحاديه جهاني بهره‌برداران هسته‌اي که با ايراداتي از سوي شوراي نگهبان اعاده شده بود را بررسي و با اصلاحاتي تصويب کردند.
 
اين لايحه با ۱۱۰ راي موافق، ۲ راي مخالف و ۵ راي ممتنع به تصويب رسيد.
 
* صدر لايحه عضويت ايران در اتحاديه کشورهاي حاشيه اقيانوس هند را تصويب شده اعلام کرد
نمايندگان مجلس در ادامه لايحه اعاده شده عضويت دولت جمهوري اسلامي در اتحاديه همکاري منطقه‌اي کشورهاي حاشيه اقيانوس هند از شوراي نگهبان را که به دليل عدم انضمام اساسنامه مورد ايراد آن شورا قرار گرفته بود، مورد بحث و بررسي قرار داده و با اصلاحاتي به منظور رفع ايراد آن شورا با 99 راي موافق و 30 راي مخالف از 196 نماينده حاضر در صحن علني به تصويب رساندند.
 
پس از راي‌گيري براي لايحه مذکور، تعداد ‌آراء روي تابلوي مجلس 98 راي موافق را نشان ‌داد، در حالي که براي تصويب هر لايحه يا طرحي بايد نصف به علاوه يک نماينده حاضر در صحن علني ‌راي مثبت دهند تا لايحه يا طرح مصوبه شود.
 
با توجه به اينکه تعداد نمايندگان حاضر در جلسه 196 نماينده بود، بر اين اساس بايد لايحه مذکور 99 راي موافق مي‌آورد در حالي که مانيتور مجلس عدد 98 را نشان مي‌داد.
 
صدر پس از ‌راي‌گيري براي لايحه عضويت ايران در اتحاديه همکاري منطقه‌اي کشورهاي حاشيه اقيانوس هند کشورهاي حاشيه اقيانوس هند اعلام کرد با توجه به اينکه 196 نماينده در جلسه حضور داشتند، اين لايحه نيازمند 99 راي مثبت بود اما 98 نماينده راي مثبت دادند و دستگاه آقاي سيدکاظم دلخوش نماينده صومعه‌سرا خراب بود و با محاسبه آن 99 راي ‌مثبت مي‌شود و لايحه تصويب شده تلقي مي‌شود.
 
* پيش از اين نيز در جريان راي‌گيري براي پيشنهاد نادر قاضي‌پور نماينده اروميه در روند بررسي يک لايحه‌، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي، با احتساب آراي مثبت چند نفر از نمايندگان که دستگاه راي گيري آنان خراب بود، پيشنهاد را تصويب شده اعلام کرد‌ و همين اقدام لاريجاني واکنش شديد احمد توکلي نماينده تهران و رئيس مرکز پژوهش‌هاي مجلس را به دنبال داشت که خطاب به لاريجاني گفت: شما بايد يا به مانيتور مجلس اعتماد مي‌کرديد و پيشنهاد را تصويب نشده اعلام مي‌کرديد يا اينکه بايد به تابلو اعتماد نمي‌کرديد و پيش از راي‌گيري، دستگاه نمايندگان را درست مي‌کرديد.
توکلي همچنين به لاريجاني گفته بود: روندي که شما در پيش گرفته‌ايد، خطرناک است.
 
لاريجاني نيز در پاسخ به توکلي گفته بود: اين موضوع آنقدر هم که شما مي‌گوييد، خطرناک نيست و ما فقط يک راي مثبت براي تصويب شدن اين پيشنهاد نياز داشتيم و دستگاه تعدادي از نمايندگان خراب بود.
 
* اعلام وصول دو لايحه موافقتنامه بين ايران با پاکستان و اسلوني
اميدوار رضايي عضو هيئت رئيسه مجلس پيش از پايان جلسه علني عصر امروز موارد اعلام وصولي را قرائت کرد که بر اين اساس، لايحه موافقتنامه حمل و نقل بين‌المللي، جاده‌اي کالا و مسافر بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري اسلامي پاکستان اعلام وصول شد.
همچنين لايحه موافقنامه اجتناب از اخذ ماليات مضاعف و جلوگيري از فرار مالياتي در مورد ماليات‌هاي بر درآمد و سرمايه و پروتکل الحاقي مربوطه بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري اسلوني نيز اعلام وصول شد.
 
* مجمع نمايندگان فارس درگذشت حجت‌الاسلام دستغيب را تسليت گفت
در اين پيام تسليت که توسط صدر نايب رئيس دوم مجلس در جلسه علني عصر امروز يکشنبه قرائت شد، آمده است: ارتحال حضرت حجت‌الاسلام والمسلمين سيد‌محمد‌هاشم دستغيب فرزند رشيد شهيد محراب حضرت آيت الله شهيد دستغيب را به خاندان محترم ايشان و مردم بزرگوار فارس تسليت عرض مي‌کنيم.
 
بر پايه اين گزارش نايب رئيس دوم مجلس پس از قرائت اين پيام تسليت، تسليت هيئت رئيسه و نمايندگان مجلس براي ارتحال حجت‌الاسلام دستغيب را اعلام کرد.
 
* پايان جلسه علني امروز
جلسه علني نوبت عصر نمايندگان ساعت 16 با اعلام سيد‌شهاب‌الدين صدر نايب رئيس دوم مجلس به پايان رسيد.
 
صدر پيش از پايان جلسه عصر امروز از نمايندگان مجلس به خاطر بررسي و اتمام رسيدگي به لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نيز بررسي چند طرح و لايحه اعاده شده از شوراي نگهبان در جلسه نوبت عصر امروز پارلمان تشکر کرد.
 
وي همچنين گفت: جلسه بعدي مجلس سه شنبه 11 بهمن ماه راس ساعت 8 صبح با دستور کار رسيدگي به دستور هفتگي تشکيل مي‌شود. 
تعداد بازديد:964 آخرين تغييرات:90/11/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر