شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

كوچكترین هارددیسك مغناطیسی در جهان ساخته شد

كوچكترين هاردديسك مغناطيسي در جهان ساخته شد

تهران-محققان آي‌بي‌ام و موسسه تحقيقاتي 'CFEL 'آلمان كوچكترين ابزار ذخيره‌سازي مغناطيسي را توليد كردند.

 

 


 
به گزارش 'ساينس'، در اين ابزار براي ذخيره هر بيت اطلاعات از 12 اتم و براي ذخيره هر بايت (معادل 8 بيت) تنها از 69 اتم استفاده مي‌شود.

 
براي مقايسه لازم به ذكر است كه پيشرفته‌ترين هارد ديسك‌هاي مغناطيسي امروزي براي ذخيره هر بايت اطلاعات بيش از 500 ميليون اتم را به‌كار مي‌گيرند.
 
در اين هارد ديسك جديد، بر خلاف هارد ديسك‌هاي موجود دربازار، از نوعي خاصيت مغناطيسي موسوم به آنتي‌فرومغناطيس استفاده شده است.
 
 در موادي كه داراي اين نوع خاصيت مغناطيسي هستند، اسپين اتم‌هاي مجاور در راستاهايي مخالف قرار مي‌گيرند و در نتيجه اتم‌هاي اين نوع مواد بدون تداخل مغناطيسي مي‌توانند در فواصل بسيار نزديك به هم قرار گيرند.
 
اين نانوهاردديسك مغناطيسي در ابعاد اتمي و با استفاده از يك ميكروسكوپ ‌اس‌تي‌ام متعلق به شركت آي‌بي‌ام ساخته شده است. براي اين منظور، گروه‌هاي شش‌تايي اتم‌هاي آهن بر اساس الگوي خاصي در كنار يكديگر قرار گرفتند.
 
به اين ترتيب فضاي لازم براي ذخيره يك بيت اطلاعات فراهم مي‌شود. با كنار هم گذاشتن هشت جفت از گروه‌هاي شش‌تايي اتم آهن امكان ذخيره‌سازي يك بايت اطلاعات فراهم مي‌شود. اين تعداد اتم تنها فضايي به مساحت 4 در 16 نانومتر را اشغال مي‌كنند.
 
 بنابر اين در آينده‌اي نزديك شاهد عرضه هاردديسك‌هايي با قابليت ذخيره‌سازي چندين ترابايت اطلاعات و با ابعاد بسيار كوچك خواهيم بود.

 تعداد بازديد:875 آخرين تغييرات:90/12/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر