سه شنبه 6 اسفند 1398 - 1 رجب 1441 - 25 فوريه 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بازسازي عراق ؛ تقويت امنيت منطقه

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: بازسازي عراق در درجه اول به امنيت نياز دارد و مهم تر از آن، در صورتي که بازسازي به خوبي و با تدبير انجام شود، به تقويت امنيت منطقه منجر خواهد شد.

 

واحد مرکزي خبر: آقاي هاشمي رفسنجاني در مراسم افتتاح کنفرانس بين المللي بازسازي عراق در مرکز همايش هاي بين المللي سازمان صداوسيما افزود: ما و مردم عراق هم سرنوشت مشترک و هم دشمن مشترک داريم، مرز طولاني دو کشور و همجواري استان هاي زرخيز و بسياري اشتراکات ديگر زمينه ساز دنيايي از همکاري در همه زمينه ها بين دو کشور است.

وي خطاب به بخش خصوصي سرمايه گذار در بازسازي عراق گفت: توفيق شما در بازسازي باعث جلب اعتماد کشورهاي منطقه به افزايش سطح همکاري هاي اقتصادي با ايران و پايه بازار مشترک اسلامي در آينده خواهد بود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: دو ملت ايران و عراق از لحاظ فکري، جغرافيايي و سياسي و به خاطر سرنوشت مشترک در منطقه و ديگر ابعاد، نيازمند همکاري هاي همه جانبه هستند و در حال حاضر همکاري دو کشور ضروري ترين نياز منطقه است .

آقاي هاشمي رفسنجاني ادامه داد: در کشورهايي که امنيت و سکوت قبرستاني وجود دارد توسعه پايدار امکان پذير نيست چون ملت ها نمي توانند به آينده خود اميدوار باشند و دولت ها هم براي ادامه سکوت، ديکتاتوري و بي رحمي را تشديد مي کنند.

وي افزود: گاهي هم اين سياست به ضدامنيت منجر مي شود چرا که حکومت هاي ديکتاتور سعي مي کنند براي بقاي خود، دردل مردم ترس و وحشت ايجاد کنند که براي توفيق در اين کار هم معمولا برون فکني مي کنند، يعني با ترسيم دشمنان فرضي، مردم را قانع مي کنند آرام و ساکت باشند.

هاشمي رفسنجاني گفت: قبل از انقلاب هر دو دولت بعثي و پهلوي با بزرگ کردن خطر دشمني يکديگر، مردمشان را به سکوت وادار مي کردند که البته سود نهايي آن به ابرقدرت هايي مثل شوروي و انگليس و امريکا مي رسيد.

وي افزود: بعد از انقلاب هم اين سابقه ذهني که ايجاد شده بود مقدمات جنگ را براي انهدام امکانات دو کشور فراهم کرد که با تدبير امام راحل اين جنگ تمام شد.

رئيس مجلس خبرگان رهبري گفت: ما مي دانستيم چه بايد بکنيم و بلافاصله در زمان امام، سياست توسعه و بازسازي بعد از جنگ آغاز شد، دستور سازندگي را امام صادر و سياست هاي آن را دولت و مجلس در آن زمان تصويب کردند که امروز شما آثار آن را مي بينيد.

وي افزود: زمينه کارهاي عميق و بلندمدت فراهم شد، نيروهاي انساني در سطوح کارشناسي ، مديريت ، خدمات و صنعت به اندازه کافي به وجود آمدند و امنيت در کشور در سطح مناسبي پديد آمد، حالا ما آماده همکاري با کشورهاي ديگر به خصوص جهان سوم هستيم.

آقاي هاشمي رفسنجاني ادامه داد : متاسفانه بر خلاف ايران ، عراق به اين مسير نرفت و بعد از جنگ به جاي انتخاب سياست سازندگي ، سياست فرافکني را ادامه داد و به ماجراجويي در کويت پرداخت و در حالي که عراق پس از جنگ نياز به آرامش داشت ، تحريم شد و شرايط بد يکي پس از ديگري به سراغ اين ملت آمد و درنهايت هم با ورود اشغال گران مصيبت چند برابر شد .

وي با اشاره به اينکه عراق ، عزيزترين نقطه براي جهان اسلام ،پيشتاز در تاريخ قانون گذاري و داراي تاريخ و تمدن کهن و نيز سرمايه هاي توسعه اي و عمراني است گفت : چنين کشوري دچار شورش و اشغال شده است ولي ما بايد کاري کنيم که فضا ي آرام و امنيت کامل براي اين ملت ودر نتيجه براي منظقه فراهم شود .

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به خبري درباره رونق تجارت خون در عراق اشاره کرد و گفت : شورشها و عملياتهاي تروريستي آمار مجروحين را در بيمارستانها بالا برده و از طرف ديگر نياز خانواده هاي فقير عراقي اين تجارت جديد را بوجود آورده که مردم با فروش خون خود امرار معاش کنند .

هاشمي رفسنجاني گفت : اينها محصول اشغال و تتمه دوره ديکتاتوري است ، در حاليکه مردم عراق استحقاق زندگيهاي بسيار سطح بالاتري را دارند.

رئيس مجمع تشخيص مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به تجربه ايران در بازسازي و سازندگي گفت : حاضريم اين تجربه را مجاني در اختيار مردم عراق قرار دهيم تا بازرگاني عراق پر رونق ترين تجارتها باشد .

وي اقدامات اقتصادي انجام شده در اين زمينه را مهم و موثر خواند و گفت : تاسيس اتاق مشترک ، راه اندازي سايت مشترک براي دريافت و پخش اطلاعات و ديگر همکاريهاي انجام شده که گزارشي از آن در اين جلسه ارائه شد ، بسيار خوب و مفيد بوده است .

آقاي هاشمي رفسنجاني خطاب به شرکت کنندگان در اولين کنفرانس بين المللي بازسازي عراق گفت : اگر شما موفق شويد نمونه خوبي براي کل منطقه خواهد بود و ما مي توانيم اين کار را با همه همسايه ها و سپس دوستان ديگر مان انجام دهيم ؛ توفيق شما باعث جلب اعتماد همسايگان ما خواهد شد و پايه تشکيل بازار مشترک اسلامي را فراهم خواهد کرد .

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه سلامت فضا و شرايط امن ، مراودات اقتصادي سالم را بهمراه دارد گفت : حضور بخش خصوصي همه جا مقوم و مکمل امنيت است و خوشبختانه اين شرايط در ايران فراهم است .

وي افزود : هر اندازه امنيت بيشتر باشد امکان افزايش مراودات اقتصادي بيشتر است و هر قدر هم امکانات و مراودات اقتصادي سالم تر و بيشتر باشد امنيت بيشتر خواهد شد .

وي خطاب به فعالين اقتصادي بخش خصوصي در بازسازي عراق گفت : شرط موفقيت شما همکار ي و کمک صميمانه دو کشور و منطقه است و البته شما هم مي توانيد در ايجاد امنيت سهمي داشته باشيد و اين به نفع همه است .

تعداد بازديد:1071 آخرين تغييرات:86/06/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر