پنج شنبه 8 اسفند 1398 - 3 رجب 1441 - 27 فوريه 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

مجلس در دوره فتنه 88 با متانت عمل کرد

لاريجاني در برنامه «بيست و دو» - ۱

مجلس در دوره فتنه 88 با متانت عمل کرد

خبرگزاري فارس: لاريجاني با اشاره به مسائل فتنه 88 گفت: مجلس در اين دوره با متانت عمل کرد. در آن شرايط مصلحت نمي‌ديد که با برخي کوتاهي‌ها برخورد شديد کند. 

 


 

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در دوره هشتم، ساعتي قبل در برنامه تلويزيوني « بيست و دو »در شبکه دوم سيما درباره انتخابات ۱۲ اسفند اظهار داشت:‌ مهم‌ترين بعد انتخابات ۱۲ اسفند مشارکت مردم در سرنوشت خودشان است. اين معيار مهمي براي مردم‌سالاري ديني است.

وي گفت: هرچه اين پيوند عميق‌تر باشد مجلسي که با رأي مردم ساخته مي‌شود از پشتوانه عميق‌تر و انتخاب پخته‌تر حاصل مي‌شود. لذا بايد به کارآمدي مجلس آينده اميدوار بود.

نماينده مردم قم در مجلس ادامه داد:‌ قبل از انتخابات مجلس طوفاني از لحاظ تبليغاتي به راه افتاده بود که شرايط داخلي کشور را مناسب نشان ندهد. شايد نگاه ترديدآميزي نيز نسبت به انقلاب‌هاي منطقه داشتند. از سوي ديگر مسئله گراني، تورم و اشتغال دلخوري‌هايي را در داخل به وجود آورده بود که آنها سوار بر آن موج مي‌شدند. ولي اين انتخابات پايداري ملت را در مقابل تحريم‌ها نشان داد.

لاريجاني افزود: ملت نسبت به تعيين سرنوشت خود بسيار دقيق است و نشان داد که برخي مشکلات منطقه‌اي سايه‌اي بر تصميمات کلان کشور نمي‌اندازد لذا اين يک سرمايه ملي است.

وي گفت:‌ اگر اين شرايط نبود ما از لحاظ بين‌المللي و منطقه‌اي دچار طوفان‌هايي بوديم ولي امروز شرايط آرام است. هرچند آنها در ظاهر و به زبان نسبت به ملت ايران تعظيم نمي‌کنند ولي آرام شده‌اند و حرف‌هاي کلفت گذشته را ديگر نمي‌زنند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به مجلس آينده گفت: مجلس آينده نبايد وقتش را صرف حواشي کند بلکه بايد به متن موضوعات بپردازد که از آن جمله حل مشکلات اقتصادي کشور، تورم، گراني و اشتغال است. مجلس بايد با همکاري قوه مجريه و قضاييه اين مسائل را حل کند. حواشي‌ و درگيري‌هاي سياسي در يک دز پايين معنا دارد ولي اگر اين حواشي بر متن سايه بياندازد معضل است.

لاريجاني ادامه داد: مجلس آينده بايد رونق اقتصادي را در دستور کار قرار دهد و فضاي کسب و کار را براي انجام سرمايه‌گذاري در کشور آماده کند.

وي خاطرنشان کرد: اخيراً در مجلس هشتم قانوني به نام قانون کسب و کار تصويب شد که مناسبات ميان بخش‌هاي خصوصي و سياست‌گذاران را ديده است. به نحوي که در تصميم‌سازي‌ها مشارکت صورت گيرد. امروز بخش‌هايي از صنعت ما دچار رکود است که به ضرر کشور است. در بسياري از جاها سرمايه‌گذاري شده اما بهره‌برداري و توليد صورت نگرفته است که يکي از عوامل تورم اين چيزهاست. بنابراين بايد در مجلس نهم تلاش کنيم و وقت‌ را صرف اين گونه امور کنيم.

نماينده مردم قم در مجلس هشتم و نهم افزود: من بارها تأکيد کردم که رونق اقتصادي در فضايي انجام مي‌شود که فضاي سياسي کشور آرام باشد. سرمايه‌گذار در فضاي پرمشاجره ريسک حضور را انجام نمي‌دهد. بسياري از سرمايه‌ها در کشور ما به سمت توليد نمي‌رود.

لاريجاني در ادامه به مسائل منطقه‌ و بين‌المللي اشاره کرد و گفت: مجلس نهم بايد با ديدي باز مسائل بين‌المللي و منطقه‌اي را رصد کند زيرا امروز ما در مقطع حساسي قرار گرفته‌ايم. ايران در صحنه بين‌المللي و منطقه‌اي داراي موقعيت‌ها و مخاطره‌هايي است بنابراين ديپلماسي پارلماني بايد فعال و به روز باشد تا منافع ملي را حفظ کند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به مسائل فرهنگي و اجتماعي اشاره کرد و گفت: مجلس نهم بايد در مسائل فرهنگي داراي استراتژي روشن باشد. هرچه ما در فرهنگ تلاش کنيم آرامش بيشتري نصيب کشورمان خواهد شد. اينگونه امور مي‌تواند حرکت آينده مجلس را سامان دهد.

مجري برنامه گفت اينگونه اموري که گفتيد زمان‌بر بوده و جزو دغدغه‌هاي مجلس هشتم نيز بود حال مجلس هشتم را در اين حوزه‌ها چگونه ارزيابي مي‌کنيد که لاريجاني پاسخ داد: مجلس هشتم از يک قوه متفکر خوبي برخوردار بود و افراد متخصص در قسمت‌هاي مختلف آن حضور داشتند.

وي ادامه داد: برخي کميسيون‌هاي ما فعال بودند و قوانين مادر خوبي توليد کردند و در مجلس تصويب شد. البته برخي کميسيون‌ها ضعيف بودند مثلاً از جمله کميسيون‌هاي فعال ما کميسيون انرژي بود که هم‌اکنون قانون نفت را در دستور کار دارد اين دومين قانون مهمي است که در پي به نتيجه رسيدن آن است.

لاريجاني گفت: از نظر نظارت در مجلس هشتم قوانين ويژه‌اي وضع شد و آيين‌نامه عوض شد و کميسيون‌ها قدرت بر نظارت پيدا کردند.
رئيس مجلس هشتم افزود: سؤال از وزرا در گذشته به شکل آويزان بود و معلوم نبود که پاسخ‌ها به چه نتيجه‌اي منتج مي‌شود اما در مجلس هشتم مکانيزم‌هايي براي نظارت تعريف شده بود که قوي‌تر از گذشته بود که مي‌توان اين نظارت‌ها را قوي‌تر هم کرد.

لاريجاني با تشريح برخي عملکردهاي مجلس هشتم گفت:‌ انتظار از مجلس بايد متناسب با شرايط باشد. مجلس در حوزه نظارت مي‌توانست برخي از وزرايي را که کارآمدي نداشتند و اشکلاتي در کارشان بود سخت‌گيرانه برخورد کند، اما مجلس هشتم در دوره‌اي بود که بحران‌هايي وجود داشت که مسائل حوادث بعد از انتخابات ۸۸ از جمله آنها بود.

وي گفت: مجلس در اين دوره با متانت عمل کرد و اين کار لازم بود.  مجلس از لحاظ شرايط سياسي داخلي در مورد کساني که فتنه‌گري مي‌کردند و چه از لحاظ بيروني در مورد کساني که قصد داشتند بنزين بر روي آتش بريزند ايستادگي جدي مي‌کرد و سعي مي‌کرد فضا را به سمت آرامش ببرد.

رئيس مجلس در دوره هشتم گفت: مجلس در آن شرايط مصلحت نمي‌ديد که با برخي کوتاهي‌ها برخورد شديد کند طبعاً وزير را احضار مي‌کرد و برخي اشکالات را برطرف مي‌کرد. لذا اين نوع نظارت‌ها متناسب با شرايط بايد تصميم‌گيري مي‌شد.تعداد بازديد:1030 آخرين تغييرات:90/12/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر