یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

زنان باردار از مصرف داروهای ضد افسردگی خودداری کنند

پژوهشگران کانادايي هشدار دادند

زنان باردار از مصرف داروهاي ضد افسردگي خودداري کنند

خبرگزاري فارس: پژوهشگران کانادايي به زنان باردار هشدار دادند که از مصرف داروهاي ضد افسردگي به علت آثار منفي آنها خودداري کنند. 

 


  به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس به نقل از خبرگزاري خاورميانه، پژوهشگران دانشگاه مونتريال کانادا گفتند که مصرف داروهاي ضد افسردگي معروف به مهارکننده هاي بازجذب سروتونين از سوي زنان باردار باعث افزايش خطرناک فشار خون در آنها مي شود.

اين پژوهشگران گفتند: اين وضعيت مي تواند آثار منفي بر سلامت مادر و جنين برجاي بگذارد و به پره اکلامپسي (مسموميت حاملگي) منجر شود لذا زنان باردار بايد بيشتر در مصرف داروها بويژه داروهاي  افسردگي محتاط باشند.

انيک برار استاد دانشکده داروسازي دانشگاه مونتريال گفت: احساس افسردگي زنان در دوره بارداري امري طبيعي است و 20 درصد زنان باردار از افسردگي رنج مي برند و بين 4 تا 14 درصد از آنها به داروهاي ضد افسردگي پناه مي برند.

تحقيقات در گذشته نيز ثابت کرده بود که مصرف داروهاي ضد افسردگي در دوران بارداري با بروز نقص قلبي در نوزاد ارتباط دارد و در مجموع مصرف داروهاي ضد افسردگي در اوايل دوران بارداري (۲۸ روز قبل و ۱۱۲ روز بعد از لقاح) خطر ابتلا به يک نوع خاص نقص قلبي در قطعه اي از بافت جداکننده بخشهاي مختلف قلب دو برابر افزايش مي دهد.

براساس اين تحقيقات، خطر بروز اين نقص با مصرف داروي سرترالين سه برابر و با مصرف سيتالوپرام دو برابر مي شود.تعداد بازديد:1300 آخرين تغييرات:91/01/14
نظرات

  • عیسی هانی اصل حیزانی:مطلب جالب و مفیدی است
نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر