چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11 ربيع الثاني 1440 - 19 دسامبر 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان

يك پديده عجيب: افزايش گرويدن به اسلام در آمريكا پس از يازدهم سپتامبر

دو سال پيش، «درو مارشال» و يا احمد، جوان 23 ساله آمريكايي و «اهل هاكسين»، به دين اسلام گرويد.

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب» به نقل از «نيوزژورنال» مارشال با لباس‌هاي ساده‌اي که مي‌پوشد و کيف دستي‌اش، بيشتر شبيه دانشجويان سال اولي است تا دانشجوي ارشد. تغير لباس او نيز به اين كار كمك كرده و بر اين باور است كه تغيير ظاهر و نامش، او را بيش از پيش از زندگي گذشته‌اش جدا مي‌كند.

وي يكي از دانشجويان سال آخر روابط بين‌الملل و هم‌زمان در حال تحصيل در رشته مطالعات اسلامي در مقطع ليسانس است و آياتي از قرآن و احاديث زيادي را به دو زبان عربي و انگليسي، نقل مي‌كند.
او مي‌گويد: زبان عربي مانند يك فرمول رياضي است؛ بنابراين، يادگيري آن سخت نيست.

شش سال پيش، زماني كه وي در صبح روز 11 سپتامبر در كافه ترياي دبيرستان خود نشسته بود، شايد يادگيري عربي، آخرين چيزي بود كه مي‌شد در ذهن او يافت. او نيز مانند بسياري از آمريكايي‌هاي ديگر، فرو ريختن برج‌هاي دوقلو را به خاطر دارد.
وي مي‌گويد: «من به ياد دارم كه همه منتظر آغاز جنگ جهاني سوم بودند. ما همه به فكر انتقام بوديم و مسلمانان را سرزنش مي‌كرديم»، اما اين اقدام تروريستي، هزاران آمريكايي را در راه رسيدن به اسلام قرار داد.

عصمت‌شاه، استاديار فيزيك و علوم طبيعي دانشگاه «دلوير» و مشاور انجمن دانشجويان مسلمان، مي‌گويد: «مردم مي‌خواستند پس از يازدهم سپتامبر، مطالب بيشتري درباره چيزي بدانند كه تا پيش از آن، اطلاعي از آن نداشتند. آگاهي آنان بيشتر شده و سرانجام به نقطه‌اي مي‌رسند كه درك مي‌كنند در اسلام چيزهاي مهمي برايشان وجود دارد».

حتي شايد بتوان گفت به علت وجود حادثه يازدهم سپتامبر، به رغم سياه بودن آن، گرويدن به اسلام افزايش يافته است و به گفته مقتدرخان، استاديار علوم سياسي و روابط بين‌الملل دانشگاه دلوير، اسلام را به سريع‌ترين دين در حال رشد در آمريكا تبديل كرده است، به گونه‌اي كه حدود 23 درصد مسلمانان آمريكا به تازگي به اين دين گرويده‌اند که حدود نيمي از آنان، پيش از سن 21 سالگي مسلمان شده‌اند.

بنا بر نظرسنجي‌ها و تحقيقات مؤسسه PEW، به طور تخميني 2.35 ميليون نفر مسلمان در آمريكا حضور دارند كه حدود 35 درصد آنان در آمريكا متولد شده‌اند و حدود 850 هزار نفرشان، زير هجده سال هستند.

اما «ابراهيم هوپر»، سخنگوي شوراي روابط اسلام ـ آمريكا در واشنگتن، مي‌گويد: مسلمانان آمريكايي هم با چالش‌هاي خاص خود روبه‌رو هستند. آنان معمولا به خيانت به نژاد و پيشينه خود متهم شده و يا مجبور به جدا شدن از دوستان و خانواده خود مي‌شوند؛ بنابراين، در رويارويي با چنين چالش‌هايي، تحصيل و زندگي اجتماعي براي اين مسلمانان سخت‌تر شده است. تحقيقات مؤسسه PEW نشان داد كه بيش از نيمي از مسلمانان آمريكا بر اين باورند كه تبعيض و فشارها بر آنها زياد شده است و حدود چهار نفر از هر ده نفر زير سي سال اعلام كرده‌اند كه در سال گذشته مورد تهديد و آزار قرار گرفته‌اند.

براي مارشال، زماني كه نخستين بار به فكر اسلام افتاد، تروريسم و كليشه مطرح نبود. وي مي‌گويد، او يك زندگي عادي داشت. فقط مهماني و كم‌توجهي به والدين، اما هم‌اكنون همه چيز تغيير كرده است.

او در آغاز، قصد گرويدن به اسلام را نداشت و تنها به يك كلاس هنر اسلامي رفته بود و سپس با توجه به قرآن، شعر و هر چيز اسلامي ديگر، به دين اسلام علاقه‌مند شد.
وي مي‌گويد: «مهم‌ترين عامل، شنيدن صداي اذان به يك زبان ديگر بود، اما زيبايي ناب آن من را به خود جذب كرد.»
تعداد بازديد:861 آخرين تغييرات:86/06/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر