شنبه 28 مهر 1397 - 10 صفر 1440 - 20 اكتبر 2018
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

الجار ثم الدار

به مناسبت ايام سوگواري فاطمه زهرا (س)

الجار ثم الدار

جايگاه رفيع و شكوه بانوي بزرگ دو عالم حضرت زهرا (س) چنان دل و جان را لبريز مي كند كه توان سخن گفتن را از انسان مي گيرد و در فضل و مناقب آن حضرت و به استناد روايت هاي مستند و متقن روزها و هفته ها مي توان سخن هاي نغز گفت.

 

 

 
 
به گزارش ايرنا، پس از رحلت پيامبر گرامي اسلام (ص) چنان غم و اندوه سنگيني سراسر وجود دخترش فاطمه زهرا (س) را گرفت كه خداوند فرشتگان را مامور دلداري و تسلي خاطر آن حضرت كرد.
 
نقل است فرشتگان و ملائكه آن قدر از اسرار عالم براي فاطمه سخن گفتند كه بازگويي آن به زبان زهرا (س) و جمع آوري مكتوب آن توسط علي (ع) 'صحف فاطمه' را پديد آورد و چه بسا كه بخشي از دانش اولين امام شيعيان وام گرفته از همين آموزه ها باشد آنچنانكه 'قلب علي، آينه علم خدا' نام گرفته است.
 
***
فاطمه زهرا (س) كرارا حسنين را به رعايت حرمت و حقوق همسايه توصيه مي فرمودند و جمله معروف الجار ثم الدار (اول همسايه پس خانه) اشاره به همين موضوع دارد.
 
تاكيد بر توجه به همسايه آن قدر در زبان مبارك آن حضرت تكرار شد كه براي حسن و حسين (ع) اين شبهه پيش آمد شايد همسايه از همسايه ارث مي برد .
 
اگر شيعيان فقط به همين توصيه بانوي دو عالم توجه و اهتمام داشته باشند قطعا حتي يك فقير در جامعه اسلامي وجود نخواهد داشت و جامعه اي كه فقر از آن رخت بربندد، هيچ بزه و جرمي در آن رخ نخواهد داد همچنانكه پيامبر گرامي اسلامي فرمودند وقتي فقر از دري وارد شود از آن در ديگر ايمان بيرون خواهد رفت.
 
اميد آنكه لااقل در اين روزهاي عزيز شيعه واقعي باشيم. 
تعداد بازديد:3847 آخرين تغييرات:91/01/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر