چهارشنبه 30 آبان 1397 - 13 ربيع الاول 1440 - 21 نوامبر 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

سرمایه گذاری ها باید به سمت حضور بیشتر در بازارهای جهانی باشد

غضنفري در ديدار با مديران صنعت كشور عنوان كرد:

سرمايه گذاري ها بايد به سمت حضور بيشتر در بازارهاي جهاني باشد

وزير صنعت ، معدن و تجارت با بيان اين كه غايت هدف توليد، صادرات است، گفت بايد طراحي ها به سمت و سويي باشد كه بتوانيم بيش از گذشته كالاهاي خود را در بازارهاي جهاني عرضه كنيم و سرمايه گذاري ها را به سمت حضور بيشتر در عرصه رقابت جهاني جهت دهيم.


 

 


به گزارش روز جمعه ايرنا به نقل از شبكه اطلاع رساني توليد و تجارت ايران (شاتا)، 'مهدي غضنفري' در ديدار نوروزي با مديران شركت گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) و خودرو سازان كشور گفت: اگر قرار است در بخش هاي مختلف توليد، ساختار، فرآيند و فناوري را اصلاح كنيم؛ بايد هدف اصلي صادرات باشد.
 
غضنفري با اشاره به گزارش ارايه شده از سوي ايدرو در اين نشست گفت: برخي واحدهاي توليدي در شرايط بسيار خوبي از نظر توليد كيفي و قدرت رقابت قرار دارند، اما برخي واحدها مزيت رقابتي ندارند و يا اين كه زير ظرفيت كار مي كنند بايد به آنها كمك كرد، حتي ممكن است نياز به ايجاد برخي واحدهاي توليدي در تعدادي از استان ها داشته باشيم كه پيگيري اين موارد نشان از ماموريت جديد دارد.
 
وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح كرد اين كه به دنبال تكنولوژي و فناوري هاي نوين در سال 91برويم، بسيار خوب است. اما در سال توليد ملي انتظار مي رود كه طرح هاي سال ملي را ارايه كنيد.
 
* بكارگيري تكنيك ها در ارتقا بهره وري
غضنفري معتقد است بايد نوع كيفيت، قيمت و خدمات پس از فروش توليدات داخلي به نحوي باشد كه بتوانيم با رقباي ديگر درسطح جهاني رقابت كنيم .
وي درادامه رو به خودروسازان شركت كننده در جلسه گفت : اگر بنا داريد توان طراحي را در زنجيره تامين توسعه دهيد فوق العاده ارزشمند است به نحوي كه بايد از همين حالا بايد به دنبال آن باشيد كه خودرو را در سطح، كلاس و كيفيت جهاني توليد كنيد .
 
وزير صنعت ، معدن و تجارت با بيان اين جمله كه خودروسازان با توجه به تخصص و توان علمي با مفاهيم فني در اين حوزه بيش از بيش آشنا هستند ، افزود: هم اكنون بهار تكنيك ها فرا رسيده و بايد آنها را در بهره وري به كار برد .
 
* ضرورت نگاه بنگاهي و كف كارگاهي به توليد
نگاه كف كارگاهي و ضرورت شكل گيري آن در وزارت صنعت ، معدن و تجارت موضوع ديگري بود كه دكتر غضنفري به آن پرداخت و گفت: موضوعاتي چون پياده سازي سياست هاي مناسب براي اصلاح تاثير نرخ ارز، ارايه نرخ سود بانكي مناسب به توليد كنندگان و يا دگرگون شدن محيط و فضاي كسب و كار بسيار مهم است و نمي خواهيم شما را با بردن به درون بنگاه از محيط كسب و كار غافل كنيم.
 
* نامگذاري سال 91 و فرصت تاريخي براي توليد
وزير صنعت ، معدن و تجارت افزود: با توجه به نامگذاري امسال از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي فكر نمي كنم براي توليد مانند امسال چنين فرصت تاريخي به وجود آيد.
 
* برخورد هوشمندانه در مقابله با تحريم
غضنفري به مسائلي كه تحريم براي حوزه توليد و صادرات ايجاد كرده نيز اشاره اي داشت و گفت: تجربه اين سال ها نشان داده كه ما توان مقاومت در برابر تحريم ها را داريم و قطعا تمام تلاش هايمان برآن است كه حوزه توليد و تجارت از اين وضعيت كمترين اسيب ها را ببيند و البته بايد هوشمندانه عمل كنيم .
 
وزير صنعت، معدن و تجارت در باره طراحي پلتفرم هاي جديد نيز كه توسط رييس ايدرو بيان شد، گفت: اميدواريم كه در سال جاري بتوانيم آن ها را راه اندازي كنيم.
 
* خودروسازان توجه به كيفيت را به باور جدي در محيط توليد تبديل كنند
وزير صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان توصيه كرد توجه به كيفيت را به يك باور جدي در ميان كارگران و تكنيسين ها تبديل كنند و بخش كنترل كيفي آنها نيز به صورت جدي از پذيرش برخي قطعات با كيفيت پايين خودداري كند تا با تحولاتي از اين دست بتوان اعتماد عمومي را نسبت به توليدات داخل افزايش داد.
 
وي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين كه شايد بتوان نگاه هاي حمايت كننده در حوزه صنعت را قانوني كرد، گفت: بخش تحقيقات نيازمند حمايت هاي دولتي است و با وضع قوانين مناسب مي توان بهتر از اين بخش حمايت كرد.
 
* قانون حمايت از توليد در مجلس
غضنفري با اشاره به گفت وگوي خود با رييس كميسيون صنايع مجلس شوراي اسلامي مبني بر اين كه نمايندگان مردم به دنبال تدوين قانون حمايت از توليد هستند، گفت: مي توانيم با پيشنهادات خود نمايندگان را در نگارش قانوني منسجم كمك كنيم و در اين صورت پشتيباني از تحقيقات كاربردي را در قالب قانون تعريف كنيم.
 
وي در ادامه گفت: حتي شايد بتوان براساس قانون منابعي را براي بهسازي يا نوسازي حوزه توليد افزود و بتدريج به سمت آرندي (تحقيق و توسعه) حركت كرد، محوري كه بسيار ضروري و واجب به نظر مي رسد.
 
* پيشنهاد قرار گرفتن سرفصل مستقل بودجه حمايت از توليد در سال 91
وي در باره پيشنهاد اخير خود به مجلس شوراي اسلامي و اين كه سرفصلي مستقل را براي حمايت از توليد در بودجه 91 قرار دهند، گفت: به دنبال مذاكره با مجلس در اين خصوص هستيم.
 
رييس هيات عامل ايدرو پيش از سخنان وزير صنعت، معدن و تجارت با تاكيد بر لزوم طراحي پلتفرم هاي جديد از سوي خودرو سازان اظهار داشت: امروز در اين صنعت آمادگي داريم پلت فرم هاي جديدي را برابر سند توسعه خودرو به نتيجه برسانيم.
 
'سيد مجيد هدايت' افزود: اين موضوع تا به حال وقت عمده اي را از خودرو سازان گرفته ولي اين برنامه ها و روند تاكنون مطلوب نبوده است.
 
به گفته وي، مصرف بالاي سوخت خودروها ، متناسب نبودن برخي امكانات خودرويي متناسب با انتظار مردم و نيز اصلاح زنجيره خدمات پس از فروش از جمله چالش هاي روز اين صنعت محسوب مي شود.
 
وي با تشريح برنامه هاي سال 90 تا 94 افزود: با نظر وزير صنعت، معدن و تجارت، براي هشت هزار ميليارد تومان مجموع سرمايه گذاري با بخش خصوصي و ايدرو و منابع حاصل از سيستم بانكي در سال 91 برنامه ريزي شد.

 تعداد بازديد:762 آخرين تغييرات:91/01/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر