چهارشنبه 5 تير 1398 - 22 شوال 1440 - 26 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

تدوین قوانین جدید برای حمایت از زنان

معاون مرکز امور زنان در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد

تدوين قوانين جديد براي حمايت از زنان

خبرگزاري فارس: معاون مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري با اشاره به جرم انگاري جديد و تشديد کيفر در پرونده‌هاي خشونت عليه زنان گفت: لايحه امنيت زنان با هدف تدوين قوانين جديد براي حمايت از آنها در دست بررسي است. 

 

 
پروين هدايتي در گفت‌وگو با خبرنگار زنان فارس در خصوص لايحه تامين امنيت زنان اظهار داشت: جلسات کارشناسي اين لايحه با حضور اساتيد دانشگاه، صاحب‌نظران و قضات در مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري برگزار مي‌شود.

وي افزود: در اين جلسات پيرامون مفاهيم و اصطلاحات به کار رفته در لايحه امنيت زنان همچون انواع خشونت ها از جمله خشونت رواني، جسمي،‌عاطفي و اقتصادي عليه زنان بحث و تبادل نظر مي‌شود.

معاون سرمايه‌هاي اجتماعي مرکز زنان و خانواده ادامه داد: با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر لزوم جلوگيري از بي‌عدالتي‌ها در ارتباطات خانوادگي زن و مرد و ضرورت رفع ظلم از زنان در عرصه خانواده از طريق راهکارهاي قانوني، مرکز امور زنان برآن شد تا لايحه‌اي مرتبط با موضوع امنيت زنان در خانواده را تنظيم و به هيات دولت ارائه کند.

هدايتي با بيان اينکه اين طرح با عنوان تدوين قانون تامين امنيت زنان به دنبال آن است تا به صورت گسترده و از جوانب مختلف حقوقي و اجتماعي و از ديدگاه ديني و اخلاقي به بررسي و تحليل مواد قانوني بپردازد گفت: تشخيص موارد آسيب‌زا، ارائه و اصلاح مواد قانوني در خصوص  جلوگيري از خشونت‌هاي خانگي عليه زنان از اهداف تدوين اين لايحه است.

وي در خصوص اهداف تدوين لايحه امنيت زنان تصريح کرد: بررسي ديدگاه اسلام در خصوص هر يک از مباحث قانوني و کيفري زنان، بررسي ميزان پويايي فقه در تدوين مقررات جديد منطبق با نياز روز جامعه، شناسايي آسيب‌هاي اجتماعي زنان در ايران و بررسي ميزان و انواع خشونت عليه زنان، شناسايي مشکلات و چالش‌هاي قانوني زنان در زمينه حقوق کيفري، شناخت خلاءهاي قانوني‌و قوانين ناقص مبهم و ناکارآمد که به طور مستقيم و غيرمستقيم باعث بروز خشونت ساختاري عليه زنان مي‌شود مهمترين اهداف تدوين اين لايحه است.

معاون سرمايه هاي اجتماعي مرکز امور زنان و خانواده ادامه داد: اين طرح با ارائه يک پيش نويس قانوني چارچوب مناسبي جهت جمع آوري پيشنهادها و بهترين رويه‌ها به منظور حمايت از زنان در برابر خشونت به ويژه خشونت‌هاي وارده بر زنان در محيط خانواده است.

هدايتي با اشاره به اينکه منسجم‌سازي فعاليت‌ها و برنامه‌هاي حمايتي، تبيين نقش ستاد ملي زن و خانواده در جهت حمايت از زنان در اين لايحه مورد توجه قرار مي‌گيرد همچنين جرم‌انگاري جديد و تشديد کيفر از طريق تمهيدات و تدابير لازم در دادرسي جهت حمايت بيشتر از زنان در تدوين لاين لايحه مورد توجه قرار گرفته است.تعداد بازديد:1301 آخرين تغييرات:91/01/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر