پنج شنبه 2 اسفند 1397 - 16 جمادي الثاني 1440 - 21 فوريه 2019
صفحه اصلي/اخبار تصويري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

آشنايي با اديان : دين هندويي

اين دين متعلق به 1500 سال پيش از ميلاد مسيح مي باشد. قديمي ترين دين مستقل زنده دنياست. يکي از پرطرفدارترين اديان جهان محسوب مي شود. در سرشماري سال 1951 ميلادي (1330 شمسي) پيروان آن در هند 000/200/303 نفر ذکر شده اند که با اضافه شدن بايد اکنون بيش از 325 ميليون نفر باشند. عمدتاً اين دين در سرزمين هند محصور بوده است.

دو دين اسلام و مسيحيت به طور روز افزوني تعدادي از هندوها را جذب کرده اند بطوريکه حضور درصد بالايي از افراد مسلمان در بعضي از مناطق سبب تقسيم آن سرزمين و تشکيل دولت پاکستان گرديد. هم اکنون بيش از 40 ميليون مسلمان در هند زندگي مي کنند. به نظر مي رسد که تعداد طرفداران آيين هندو رو به کاهش مي باشد. دين هندويي عبارت است از رشد تدريجي و پيچيده گروهي از افراد بسيار مذهبي با طبايع گوناگون که حداقل شش نوع مذهب مختلف را در درون خويش پرورش داده است که در مجموعه اي از متون مقدس متوالي تجسم يافته اند که روي هم رفته دين هندويي را تشکيل مي دهند. اين متون مقدس به کتابهاي ودا به معني «دانش» معروف هستند. چهار وداي قديمي عبارتند از: وداي زامير يا ريگ ودا، وداي فرمولهاي مقدس يا ياجور ودا، وداي آوازها يا ساما ودا و بالاخره وداي افسونها يا آتاروا ودا مي باشد.

ريگ ودا قديمي ترين کتاب ديني در بين اديان زنده ي جهان است. در دين هندو فِرَق متعددي وجود دارند. دو فـرقـه ي اصلي آن خـدايـانـي چـون وينشو= خـداي خالق و شيـوا= خداي منهـدم کننده را مـي پـرستند که پس از آنها 59 فـرقـه فـرعي وجود دارد که تمـامي آنهـا نـوعـي خـداي متشخص را مي پرستند. بت پرستي و پرستش اصنام در سرتاسر هند و اقوام هندو به وفور مشاهده مي شود که در اشکال انسان و حيوان، تصاوير و مجسمه هاي آلات جنسي زن و مرد است. آيين هاي نيايش در اين معابد عمدتاً به صورت انفرادي است همراه با هـدايايي است که به تمثال خـدايان و راهبان دير تقديم مي شود و پرستش بتها هم غالباً به صورت گشتن دور آنها بطوري که مجسمه همواره در طرف راست بدن قرار گيرد انجام مي شود. افراد متدين در گروه هاي کثير به مکانهاي مقدس سفر مي کنند. اعياد و جشنهاي بزرگ ديني بر حسب سال شمسي و هم سال قمري است. افشاندن بذر و برداشت محصول طي مراسم ديني صورت مي گيرد. دين هندويي از طريق مراسمات مختلف از تولد، ازدواج ... تا مرگ وارد زندگي شخصي پيروان خود شده است.

نظام طبقاتي کاست از ابتدا در تمام مراحل تاريخي و متون مقدس متوالي آن حضور داشته است. احترام به کتب مقدس وداها نيز همواره در دين هندويي وجود داشته است.

اعتقاد به يک هستي يا روح ذاتي و جهانشمول به نام برهماست، هرچند اعتقاد مزبور در دو مرحله اوليه دين هندويي و کتب مقدس آنها وجود ندارد. کارما و تناسخ نيز دو عقيده ديگر هستند که تمام هندوها آن را پذيرفته اند. اعتقادات ديگري نيز در دين هندويي رواج داشته است از جمله قرباني کردن، جان پرستي، ترس از ارواح پليد، خسوف و کسوف، اعتقاد به نجوم، طالع بيني، ساعات بد و خوب، لعن و نفرين و... .

برگرفته از کتاب «اديان زنده جهان»

رابرت ا. هيوم

ترجمه: دکتر عبد الرحيم گواهيا

تعداد بازديد:4072 آخرين تغييرات:86/06/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر