سه شنبه 29 خرداد 1397 - 5 شوال 1439 - 19 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار تصويري

استان شناسي : کوه خواجه

کوه خواجه با معماري شگفت انگيز در دل کوير ايران در سيستان همچون نگين درخشاني خودنمايي مي کند. کوه خواجه تنها عارضه طبيعي دشت سيستان با ارتفاع تقريبي 609 متر از سطح دريا است که در هنگام پرآبي جزيره کوچکي را در ميان درياچه هامون شکل مي دهد. کوه خواجه بزرگترين معمـاري خشتي بر جـاي مـانده از دوره پـارتيان در منطقه سيستان قرار دارد و يکي از مهمترين آثار دوره هاي اشکاني، ساساني، اسلامي است. اين بنا تنها عارضه طبيعي مرتفع در منطقه مسطح سيستان به شمار مي رود و در آن کاخ، آتشکده، زيارتگاه خواجه مهدي و قبرستاني از دوران مختلف به يادگار مانده است. اين گدازه بازالتي ذوزنقه اي شکل کوهي است که در حدود 20 کيلومتري جنوب غربي زابل و ميانه درياچه هامون قد برافراشته است. مجموعه کوه خواجه براي نخستين بار در سال 1916 توسط «اورل اشتين» باستان شناس معروف انگليسي شناسايي و کشف شد.

در سال 1370 نيز ميراث فرهنگي به کار بررسي و نقشه برداري از آثار کوه خواجه پرداخت و پس از کاوشهاي مختلف در سالهاي متمادي در اين محل 11 اثر از دوران تاريخي مختلف کشف شد. کوه خواجه در ميان اديان سه گانه کهن شامل اسلام، مسيحيت و زرتشت ايران باستان از اهميت و قداست زيادي برخوردار بوده ست. اين کوه نام خود را از آرامگاه خواجه مهدي يکي از دوستداران خاندان علوي که مزارش بر فراز اين کوه واقع شده، گرفته است. خواجه غلطان، کوه نور، کوه موعود و کوه باطني از ديگر عناويني است که اين کوه به آنها ناميده شده است. از مهمترين آثار بر جاي مانده از دوران تاريخي در کوه خواجه «کهن دژ»، «کک کوهزاد» و «قلعه کافران» که برخاسته از تمدن عظيم ساساني و اشکاني است را مي توان نام برد.

حضرت علي (ع) مي فرمايد: خوشا به حال کسي که علم و عملش، دوستي و دشمني اش، گرفتن و رها کردنش، سخن گفتن و سکوتش، رفتار و گفتارش همه خالص براي رضاي خدا باشد

تعداد بازديد:1847 آخرين تغييرات:86/06/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر