سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

نظم آینده جهان باید عادلانه و برپایه مشارکت همگان در مدیریت دنیا باشد

محمود احمدي نژاد در جمع ايرانيان مقيم چين:

نظم آينده جهان بايد عادلانه و برپايه مشارکت همگان در مديريت دنيا باشد

خبرگزاري فارس: رييس جمهور با بيان اينکه، نظم آينده جهان بايد عادلانه ، انساني و برپايه مشارکت همگان در مديريت دنيا باشد، نقش جمهوري اسلامي ايران در اين عرصه را کليدي خواند.


 

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه رياست جمهوري، محمود احمدي نژاد شامگاه (چهارشنبه) به وقت محلي در جريان سفر خود به پکن ، به منظور شرکت در دوازدهمين اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري هاي شانگهاي در ضيافت شام ايرانيان مقيم چين با بيان اينکه تغيير وضع عالم ضرورتي اجتناب ناپذير و در حال وقوع است ، گفت : امروز همه مردم دنيا به دنبال آن هستند تا دريابند که آنچه جايگزين نظم فعلي عالم خواهد شد ، چيست و سوال مهم اين است که چه کساني شايسته تعريف و استقرار نظم جديد در دنيا هستند.

رييس جمهور با تاکيد بر اينکه نظم آينده جهان بايد عادلانه ، انساني و برپايه مشارکت همگان در مديريت آينده دنيا باشد ، افزود : در پاسخ به اين سوال که چه کسي بايد اين نظم جديد را طراحي و معرفي کند، نقش کليدي ايران آشکار مي شود و از همين جاست که دعواي بدخواهان و دشمنان با ملت ايران پا مي گيرد چرا که استعمارگران و برده داراني که در دوره جديد نقاب عوض کرده و دهها برابر دوره استعمار کهن بر جهانيان ظلم و ستم روا داشته اند، به دنبال آن هستند تا با تغيير مجدد نقاب خود، براي مدتي ديگر تسلط خود بر جهان را تداوم بخشند.

احمدي نژاد با اشاره به اينکه مستکبران در مسير تداوم سلطه خود بر جهان از برخي نقاط احساس نگراني مي کنند ، اظهار داشت : يکي از اين نقاط، ايران است چرا که ملت ايران از ظرفيت ها و ويژگي هاي خاصي برخوردار بوده و اگر خود را پيدا و هويت تاريخي و تمدني خود را احيا کند، مي تواند الگوها و انديشه هايي جديد و سازنده براي مديريت جهان آينده، ارائه کند.

رييس جمهور به تحميل جنگي خسارت بار و طولاني مدت به کشورمان اشاره و تصريح کرد: وقتي سلطه طلبان ديدند که روح خداجو ، کمال طلب و عدالت خواه ملت ايران بيدار شده و اين ملت در حال بازيابي شخصيت، اعتماد به نفس، اصالت و هويت واقعي خود است، جنگي پرهزينه و طولاني مدت را به ملت ما تحميل کردند و از عامل اين جنگ که به تحريک خود آنان به ايران حمله کرده بود، به صورت همه جانبه حمايت کردند.

احمدي نژاد تصريح کرد : آن کساني که عادت دارند همه مشکلات خود را با شليک گلوله حل کنند ، بار ديگر تصميم گرفتند تا حاکميت متزلزل خود را بر جهان تثبيت کنند و در اين مسير اگر چه کشورهاي زيادي هستند که در حال پيشرفت مي باشند اما از آنجا که پيشرفت ايران به عنوان کشوري ريشه دار و صاحب فرهنگ ، انديشه و تاريخ مي تواند براي سايرين الگو شود ، خار چشم آنان بوده و براي ممانعت از پيشبرد اهداف اين ملت از هيچ اقدامي فروگذار نمي کنند.

رييس جمهور اضافه کرد : مستکبران به هيچ وجه تمايل ندارند که انديشه بلند ملت ايران در جهان معرفي شود و برچسب هايي به اين ملت مي زنند که شايسته خودشان است و از اينکه ملت ايران در مسير بازيابي هويت خود قرار گرفته به شدت ناراحت هستند.

احمدي نژاد اصلي ترين ماموريت و وظيفه امروز همه ايرانيان را ساختن کشور عنوان کرد و گفت : امروز ساختن ايران به معناي بالا بردن پرچم عدالت ، توحيد و همه خوبي ها است.

وي تاکيد کرد: امروز که ملت ايران مسير خود را يافته و به پيش مي رود اگر همه مستکبران دست در دست يکديگر در مقابل ايران بايستند، باز هم نخواهند توانست مانع پيشرفت ملت ايران شوند.

رييس جمهور با تاکيد بر اينکه همه بايد دست به دست يکديگر داده و ايران را آنچنان که شايسته نام ايران و ملت ايران است، بسازيم ، افزود: ‌فصل مشترک همه ما، ايران است و ما ايران را دوست داريم و حجت ما براي اين دوست داشتن اول کلام پيامبر گرامي اسلام (ص) است که فرمودند «دوست داشتن وطن از نشانه هاي ايمان است» و دوم به اين دليل است که ايران شايسته دوست داشتن است.

احمدي نژاد به سابقه تاريخي و رخدادهاي تاريخ ايران اشاره کرد و اظهار داشت: کمتر ملتي را مي توان در تاريخ يافت که حوادثي به بزرگي رخدادهاي تاريخ ايران را از سرگذرانده و امروز همچنان استوار و پابرجا باقي مانده باشد، ولي ملت ايران ويژگي هايي داشته و دارد که حوادث را هر قدر هم بزرگ بوده، از سرگذرانده و اشغالگران و متجاوزان را يا از خود رانده و يا چنان در خود هضم کرده که وقتي آثار اشغالگري و تجاوز برطرف شده، آنچه باقي مانده جلوه ايران پيش از اشغال و تجاوز بوده است.

رييس جمهور با طرح اين سوال که چرا ملت ايران در تاريخ ماندگار بوده است، با بيان اينکه براي پاسخ به اين سوال بايد مروري بر ويژگي هاي اين ملت داشته باشيم، تصريح کرد : ايرانيان همواره در طول تاريخ موحد بوده و هيچگاه نشانه اي مبني بر بت پرستي، شرک، رواج برده داري در آنها به دست نيامده است و ملت ايران همواره کمال جو بوده که براي بدست آوردن بهترين ها در همه عرصه ها تلاش کرده اند.

احمدي نژاد حق طلبي را ديگر ويژگي ملت ايران در طول تاريخ عنوان و خاطر نشان کرد : ملت ايران هرگاه و هر جا که کسي حق را به او عرضه کرده، آن را پذيرفته و از اين رو هيچ گاه دچار سقوط نشده است و ايرانيان تنها ملتي هستند که برخلاف برخي گفته ها ، با روي باز و از روي اشتياق، پيام پيامبر اسلام (ص) را با گوش جان شنيده و پذيرفته اند و هرگز زير بار زور و تحقير نرفته اند.

رييس جمهور ادامه داد : ملت ايران همواره به دنبال زندگي زيبا و انساني بوده و به دليل برخورداري از همين ويژگي هاي مثبت، آموزه هاي اسلامي را در زيباترين شکل خود حفظ کرده ، تعالي بخشيده و به آيندگان ارائه نموده است از اين رو ميراث عظيم فرهنگي و تاريخي ملت ايران با هيچ کشور و ملتي قابل مقايسه نيست.

احمدي نژاد در ادامه سخنان خود با تشريح جزييات نظام اجتماعي ايران در دوره هاي مختلف تاريخي، به جايگاه والاي زنان به عنوان کانون خانواده و داراي نقش سازنده و تعيين کننده در اجتماع اشاره کرد.

وي افزود: ايرانيان در دوره هاي مختلف تاريخي از جمله در دوره اشکانيان که امروز کمتر از آن نامي به ميان آورده مي شود، نظامات اجتماعي و سياسي جامع ، کامل و بسيار پيشرفته اي داشته اند و اينها همه گواه و دليل آن هستند که اين ملت شايسته دوست داشتن است.

رييس جمهور با بيان اينکه اصرار بر دوست داشتن ايران و تاکيد بر ويژگي هاي مثبت ملت ايران به معناي قوم پرستي و نژاد پرستي نيست ، اظهار داشت : ايران نه يک قوم يا نژاد، بلکه يک جريان جاري در تاريخ است و اين ملت هرگاه در تاريخ خود را يافت ، تحول ، عزت و افتخار آفريني کرد.

احمدي نژاد با تاکيد بر اينکه مقصود سخنانش ملت ايران و نه بخشي از اين ملت يا دولت هاي حاکم بر آنها در دوره هاي مختلف تاريخي است ، تصريح کرد : برخي دولت ها در مقاطعي بر اين ملت حاکم شدند که وجهه آن را تخريب کرده يا در مسير پيشرفت آن مانع تراشي کردند، اما ملت ايران به معناي واقعي يک ملت، همواره افتخار آفريني کرده و اگر در تمام طول تاريخ فقط شخصيتي چون سعدي ، حافظ ، خواجه نصيرالدين ، مولوي ، سنايي، ابن سينا يا ابوريحان بيروني را تربيت و به جامعه انساني تقديم کرده بود و يا در دوره اخير شخصيتي همچون امام خميني (ره) را به تاريخ تقديم کرد، کافي بود همه ملت ها تا ابد مديون اين ملت باشند.

رييس جمهور با تاکيد بر اينکه دوست داشتن ايران براي ما مبناي اعتقادي ، آرماني ، انساني ، خدايي و حق طلبانه دارد، خاطر نشان کرد : گذشته تاريخي پرافتخار ايران اگر چه يکي از دلايل عشق ورزيدن ما به ايران است اما اين به معناي آن نيست که ما در گذشته توقف کنيم، بلکه ملت ايران همواره نگاهي رو به آينده داشته و همه حوادث و رخدادها را در خدمت ساختن آينده به کار گرفته و مي گيرد.

احمدي نژاد با بيان اينکه دنيا امروز به سرعت در حال تحول است، خاطرنشان کرد: نظمي که چند سده بر دنيا حاکم بوده، نتوانسته زندگي سعادتمند را براي جامعه بشري تامين کند و برخلاف همه شعارهايي که براي تامين سعادت جامعه بشري سر داده، عمل کرد.

رئيس جمهور افزود : امروز جهان در بدترين وضع صد سال اخير خود به سر مي برد و سردمداران نظم فعلي همواره با تهديد ، توهين و با رويکرد کشتار و غارت ثروت ملت ها با آنان مواجه مي شوند و شخصيت و هويت ملت ها در حال لگد مال شدن است و هر کسي نيز به اين روند اعتراضي بکند با هجمه و حمله مواجه مي شود.تعداد بازديد:812 آخرين تغييرات:91/03/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر