پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/كتاب هفته


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

کتاب «امام صادق(ع) و مذاهب اهل سنت» رونمایی می‌شود

با حضور آيت الله سبحاني

کتاب «امام صادق(ع) و مذاهب اهل سنت» رونمايي مي‌شود

آيين رونمايي اثر ماندگار «امام صادق (ع) و مذاهب اهل سنت» ترجمه کتاب «الامام الصادق و المذاهب الاربعه» تاليف مرحوم علامه اسد حيدر در دانشگاه اديان و مذاهب قم برگزار مي‌شود.


  

 
به گزارش خبرگزاري فارس،  مجموعه گرانسنگ «امام صادق (ع) و مذاهب اهل سنت» ترجمه کتاب «الامام الصادق و المذاهب الاربعه»؛ اثر مورخ فقيد استاد اسد حيدر، حاصل تلاش گروهي مترجمان حوزوي «حلقه ترجمه مرآت» است. اين حلقه با حضور و همکاري شماري از طلاب جوان و دانشور حوزه است تا با ترجمه مستمر و هدفمند آثاري ارزشمند و قابل توجه از نويسندگان و متفکران مطرح جهان عرب، گام در راه تبادل فرهنگي با ملت‌هاي مسلمان نهد و براي افزايش ارتباط فکري و فرهنگي ميان انديشمندان امت اسلام تلاش کند.

«حلقه ترجمه مرآت» بنا دارد پس از مشورت با اساتيد فن، آثاري را با موضوعات اسلامي و يا در حوزه علوم انساني که از ارزش علمي و فرهنگي برخوردار است، انتخاب کند و به دست مترجمين جوان و خوش‌ذوق بسپارد، اين آثار پس از ترجمه زير نظر اساتيد و مترجمان با سابقه، ويرايش و آماده‌سازي روانه بازار چاپ و نشر مي‌شود.

مجموعه «امام صادق (ع) و مذاهب چهارگانه» در هشت جلد يکي از مهم‌ترين و اثرگذارترين آثار در حوزه تاريخ تحليلي اسلام و حيات علمي سياسي امام صادق(ع) است که به خامه تواناي مرحوم «اسد حيدر» نگاشته و در دهه‌هاي اخير بارها تجديد چاپ شده است.

اين اثر سي سال پيش به زبان اردو ترجمه شده بود، اما خلا برگردان آن به فارسي کاملاً احساس مي‌شد، در اين سال‌ها تلاش‌هاي نافرجامي براي ترجمه اين مجموعه صورت گرفته بود، در نهايت با توصيه و تشويق علماي گرانقدر اسلام و به همت حلقه ترجمه مرآت طي پنج سال، کار ترجمه، ويراستاري و تحقيق آن به سرانجام رسيد.

بر اساس اين گزارش «اسد حيدر»  دانشمند فرهيخته و مورخ توانمندي بود که در محضر شماري از عالمان برجسته حوزه نجف چون حضرات آيات محمد حسين کاشف الغطاء، سيد محسن حکيم و نيز آيت الله خوئي کسب فيض کرده بود و در کسب علوم ديني به مرتبه‌اي والا دست يافت و اگر چه در  کسوت روحانيت نبود، اما به دليل موقعيت علمي و قدرت تحقيقي فراوانش همواره مورد احترام بود. 

مجموعه «امام صادق (ع) و مذاهب چهارگانه» هم اکنون توانسته به عنوان يک منبع مورد اعتماد براي پژوهشگران تاريخ اسلام به شمار آيد، از اين رو توسط حلقه ترجمه مرآت براي ترجمه انتخاب شد و با مقدمه علامه بزرگوار سيد جعفر مرتضي عاملي در هشت جلد و 3500 صفحه توسط انتشارات دانشگاه اديان و مذاهب منتشر شده است.

جشن رونمايي اين اثر ارجمند، روز پنجشنبه 25 خرداد ماه با سخنراني آيت‌الله جعفر سبحاني از مراجع تقليد از ساعت 10 تا 12 در سالن امام موسي صدر دانشگاه اديان و مذاهب قم برگزار مي‌شود. 
تعداد بازديد:2772 آخرين تغييرات:91/03/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر