سه شنبه 27 آذر 1397 - 10 ربيع الثاني 1440 - 18 دسامبر 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

موضوع هسته‌ای ایران بهانه‌ای برای کسب امکانات اسرائیل از آمریکا

موضوع هسته‌اي ايران بهانه‌اي براي کسب امکانات اسرائيل از آمريکا

خبرگزاري فارس: موضوع هسته‌اي ايران به بهانه‌اي براي رژيم صهيونيستي براي کسب امکانات بيشتر از آمريکا و غرب تبديل شده است.

 

 
به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، نشست مسکو در حالي به پايان رسيد که بر خلاف 2 دوره پيش در استانبول و بغداد طرفين اين‌بار بر سر تعيين ميزبان بعدي براي ادامه گفت‌وگوهاي ايران و 1+5 به توافق نرسيدند و ترجيح دادند تا نشست کارشناسان براي تشريح مواضع 2 طرف و ايجاد هماهنگي و به نوعي نزديک شدن زبان گفت‌وگوها برگزار شود. مطمئناً نتيجه اين نشست کارشناسي نقش تعيين کننده‌اي در ادامه روند مذاکرات ايران و 1+5 خواهد داشت. هر چند که قرار شد تا پس از اين نشست، معاونان 2 طرف نيز نشست‌هايي با هم داشته باشند. به نظر مي‌رسد براي ادامه گفت‌وگوهاي ايران و 1+5 نتايج اين نشست‌ها و ديدارها تعيين کننده خواهد بود. در 3 ماهه اول سال91، سه دوره مذاکرات ايران و 1+5 برگزار شد. با وجود اين که اکثر کشورها از بازگشت ايران و 1+5 بر سر ميز مذاکره اظهار رضايت کردند، اما برخي نيز صراحتاً نگراني و ناراحتي خود را بيان مي‌کردند از جمله رژيم صهيونيستي و تعدادي از کشورهاي عربي از جمله عربستان. همزمان با برگزاري نشست‌هاي ايران و 1+5 مسئولان رژيم صهيونيستي از جمله نظامي عليه ايران سخن به ميان آوردند و از دولت‌هاي غربي و آمريکا بارها براي حمايت از اين حمله نظامي دعوت کردند. هر چند که تا به امروز در اين خصوص هيچ کدام از کشورهاي گروه 1+5 به خصوص آمريکا از اين موضوع حمايت صريحي نکرده‌اند، اما اين رژيم همچنان بر موضع خود اصرار دارد و ايران را به عنوان يک خطر بالقوه با ادعاي اين که به دنبال سلاح هسته‌اي است مطرح مي‌کند.
به طور مثال "ايهود باراک"، وزير دفاع رژيم صهيونيستي به جامعه جهاني هشدار داد که "اگر به سرعت جلوي برنامه اتمي ايران را نگيرد، اين برنامه به نقطه‌اي مي‌رسد که ديگر با يک حمله نظامي "موضعي" (به مراکز اتمي) نمي‌توان جلوي دست يافتن ايران به سلاح هسته اي را گرفت".
حال بايد ديد که رژيم صهيونيستي با اين ادعا به دنبال چه اهدافي است.
شايد بتوان گفت مهمترين آن کسب امتياز و امکانات ويژه به بهانه تهديد ايران از آمريکا است.
آمريکا به عنوان متحد استراتژيک رژيم اسرائيل همواره نقش پررنگي در حمايت همه جانبه از اين رژيم بر عهده داشته است.
لابي رژيم صهيونيستي در آمريکا موسوم به آيپک (AIPAC) همواره با اعمال نفوذ در کنگره آمريکا سعي در تصويب لوايحي در راستاي افزايش سطح روابط آمريکا و اسرائيل داشته است.
بر همين اساس مي توان به تصويب قانون همکاري‌هاي امنيتي اسرائيل و آمريکا اشاره کرد.
در اين راستا، کميته روابط خارجي سناي ايالات متحده به اتفاق آرا تصويب قوانين همکاري‌هاي امنيتي با اسرائيل را افزايش داد.
اين قانون، که از سوي باربارا باکسر (D-Calif. Sens.) و جاني (Isakson R-Ga.)  تهيه شده بود، با حمايت 62 سناتور بار ديگر بر سياست آمريکا در تقويت همکاري امنيتي با اسرائيل تاکيد کرده است؛ لايحه مذکور روز سه شنبه 19 ژوئن(30 خرداد) در جريان يک نشست کاري کميته‌اي به تصويب رسيد. انتظار مي‌رود که اين لايحه در مرحله بعد براي تصويب در صحن سناي آمريکا مطرح شود.
قانون مذکور در برگيرنده همکاري‌هاي گسترده امنيتي اطلاعاتي بين تل آويو و واشنگتن با به کارگيري تکنولوژي ماهواره‌هاي تجسسي و نيز انتقال جنگ افزارهاي آمريکايي به سرزمين‌هاي اشغالي است که از آنها در جنگ عراق استفاده شده است.
همچنين ارسال هواپيماهاي سوخت رساني و سرعت بخشيدن در ساخت و توليد هواپيماهاي اف-35 با قيمت‌هاي پايين جهت تحويل آنها به رژيم صهيونيستي از جمله تلاش‌هاي سناتورهاي مجلس سنا آمريکا براي توسعه توانمندي‌هاي اين رژيم در بخش نظامي به شمار مي‌آيد.
از ديگر بندهاي مهم اين قانون مي‌توان به مساله انتقال سلاحهاي ويژه (مدرن) از آمريکا به اسرائيل و نيز تلاش براي افزايش نقش اين رژيم در "ناتو" از جمله حضور در درياي مديترانه با هدف مشارکت در تمرينات نظامي اشاره کرد.
مجلس نمايندگان آمريکا نيز در 9 مي ( 20 ارديبهشت) با اکثريت آراء، قانوني را با حمايت دو حزب جمهوريخواه و دموکرات موسوم به "افزايش همکاري امنيتي اسرائيل و آمريکا در سال 2012" the US-Israel Enhanced Security Cooperation Act of 2012 به تصويب رساند که بر اساس اين قانون تعهدات آمريکا در قبال امنيت اسرائيل افزايش مي يابد.
لايحه " افزايش همکاري امنيتي رژيم اسرائيل و آمريکا در سال 2012" علاوه بر اينکه شامل گسترش همکاري‌هاي نظامي بين آمريکا و اسرائيل مي‌شود، اعلام مي‌کند که تامين قابليت‌هاي نظامي ضروري براي اسرائيل جهت حفظ آستانه کيفي نظامي تل آويو در منطقه خاورميانه، سياست آمريکا خواهد بود.
هر چند آمريکا هر ساله به متحدين خود در سراسر دنيا کمک‌هاي مالي و تسليحاتي اختصاص مي‌دهد، اما رژيم صهيونيستي با بهانه تهديد از سوي ايران در منطقه خاورميانه بزرگترين دريافت کننده اين کمک‌ها محسوب مي‌شود.
در زير نگاهي داريم به منافع مشترک تعريف شده از سوي آمريکا و اسرائيل که از سوي پژوهشکده واشنگتن منتشر شده است:
"ايالات متحده به عنوان قدرت جهاني داراي منافع ملي است که بسيار فراتر از خاورميانه بزرگ است، اما اين منطقه از مناطق بسيار با اهميت براي آمريکا است و منافع اين کشور که به طور ويژه در اين منطقه گسترده وجود دارد عبارت است از:
منع گسترش سلاح‌هاي کشتار جمعي به ويژه سلاح‌هاي هسته‌اي
مبارزه با تروريسم و ايدئولوژي اسلامي
تقويت فرايند سازمان يافته تحول دموکراتيک و توسعه اقتصادي در منطقه
مخالفت با گسترش نفوذ ايران و شرکا و گروه‌هاي وابسته به آن
 تضمين گردش آزاد نفت و گاز با نرخ‌هاي معقول
يکسره کردن منازعه عربي اسرائيلي از طريق روند سازش
 حمايت از امنيت "اسرائيل"
منافع اسرائيل هم تقريباً همسان با اين موارد است:
جلوگيري از گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي به ويژه از سوي ايران يا به وسيله گروه‌هاي ديگر.
مبارزه با مقاومت و به گفته اسرائيلي‌ها "جهاد جهاني".
ارتقاء ثبات و توسعه درازمدت ليبرال دموکراسي در خاورميانه بزرگ.
محافظت از مرزهاي امن با همسايه‌ها از جمله آن توافق صلح با فلسطينيان بر اساس راه حل دو کشور.
در حقيقت به استثناي اسرائيل هيچيک از کشورهاي خاورميانه تا اين حد داراي منافع نزديک با منافع ايالات متحده نيستند.
اما نکته جالب در اين بين اين که هر دو کشور روي بند "منع گسترش سلاح‌هاي کشتار جمعي به ويژه سلاح‌هاي هسته‌اي" تاکيد دارند. دو کشوري که خود داراي اين سلاح‌ها هستند و به هيچ عنوان اين حق را براي ديگران قائل نيستند.
به نظر مي‌رسد رژيم اسرائيل بيشترين منافع را از بهانه تهديد ايران در منطقه خاورميانه کسب مي‌کند؛ موردي که برخي کشورهاي منطقه نيز کورکورانه از آن تبعيت مي‌کنند. 
تعداد بازديد:850 آخرين تغييرات:91/04/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر