چهارشنبه 18 تير 1399 - 16 ذي القعده 1441 - 8 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

آشنایی با پادکست

آشنايي با پادکست

پادکست تکنولوژي توليد و نشر محتواي صوتي در اينترنت است.


پادکست تکنولوژي توليد و نشر محتواي صوتي در اينترنت است. به وسيله پادکست مي توان صداي خود را در اينترنت منتشر کرد و مي تواند يک راديو آماتوري شخصي باشد.

آشنايي با پادکست
درواقع پادکست انتشار مجموعه‌اي از پرونده‌هاي صوتي ديجيتال است که توزيع آن در اينترنت با استفاده از فيد صورت مي‌گيرد و توسط کاربران معمولاً بر روي يک پخش‌کنندهء موسيقي ديجيتال قابل دريافت و پخش است .واژه پادکست از طرف لغت نامه آمريکايي «آکسفورد» به عنوان واژه سال انتخاب شد. اين لغت نامه پادکست را اينطور معرفي کرده است: «برنامه اي راديويي که ديجيتالي ضبط شده و براي دانلود و قرار دادن در دستگاه هاي شخصي پخش صدا در اينترنت گذاشته مي شود.»
پادکست يا پادپخش يکي از روش هاي انتشار پرونده بر روي اينترنت و نام عمومي نوعي برنامه آوايي است که توسط کاربران معمولا روي يک پخش کننده موسيقي ديجيتال و عموما يک آي پاد به شکل يک فايل صوتي ساخته شده، با استفاده از اينترنت روي رايانه هاي خانگي و يا پخش کننده هاي ديجيتال پياده مي شود.
 

معادل فارسي پادکست

آشنايي با پادکست
واژهء پادکست (podcast) ترکيبي از کلمات broadcast و iPod مي باشد و به وبلاگ يا سايتي اطلاق مي گردد که پست ها (يا برنامه هاي) خود را به شکل فايل هاي صوتي در قالب هاي mp3 و يا wma جهت شنيدن و يا دانلود کردن در دسترس شنوندگان قرار مي دهد.  از جمله معادل هاي پيشنهاد شده براي پادکست در فارسي «پادپخش» است که ترکيب کلمات آي پاد و پخش به عنوان معادل کست است وترکيب يک لغت فارسي وانگليسي است.واژه هاي وبلاگ صوتي، راديو اينترنتي و راديونت هم ازجمله لغات پيشنهادي براي معادل پادکست است که هنوز در مورد هيچکدام اجماع وجود ندارد.

 معرفي پادکست

پادکست از پيشرفته ترين و جديدترين سامانه هاي ارتباطي است و روشي براي انتشار محتواي الکترونيکي به وسيله صدا که کاربران از طريق آن مي توانند ساخته هاي صوتي و کلامي خود را به شنوندگان، ارائه دهند که از آن به وبلاگ صوتي هم ياد مي شود و به زبان ساده تر  تکنولوژي اي براي انتشار صوت بر روي شبکه اينترنت است. پادکست يک فايل چند رسانه اي است که با استفاده از فيدهاي عمومي براي پخش صدا بر روي کامپيوترهاي شخصي وموبايل، بر روي اينترنت فرستاده مي شود.
پادکست ها نيز مانند وبلاگ ها داراي موضوعات مختلفي هستند . ورزشي ، علمي ، تاريخي ، طنز ، خبري و غيره .
آشنايي با پادکست
چيزي که در مورد پادکست ها جالب است حالت صوتي آن ها است که علاوه بر دارابودن جذابيت شنيداري شما را قادر مي سازد تا آن را روي کامپيوتر خود دانلود کنيد و بعدا آن را روي PC و يا MP3-player خود گوش کنيد. وقتي شما صداي شخص گوينده را به جاي فونت هاي کامپيوتر ميشنويد ، حس نزديک تري نسبت به گوينده پادکست داريد که در متون يک وبلاگ به راحتي حس نميشود. همين موضوع باعث رشد سرويس هاي بزرگي شده است که به شما پادکست رايگان ميدهند.
همان طور که مي دانيم اصطلاح پادکست مانند کلمه "راديو" مي‌تواند هم به معناي محتوا و هم به معناي شيوه ارائه باشد.توليدکننده پادکست اغلب پادکستر (podcaster) ناميده مي‌شود. گرچه وب‌سايت‌هاي پادکسترها ممکن است دانلود مستقيم يا جريان‌يافتن‌ (streaming) محتواي خود را هم عرضه کنند، پادکست از ساير فرمت‌هاي صداي ديجيتال با قابليت آن براي دانلود شدن خودکار با استفاده از نرم‌افزاري که توانايي خواندن فيد‌هايي مانند RSS يا Atom را دارد، مشخص مي‌شود.
پادکست از پيشرفته ترين و جديدترين سامانه هاي ارتباطي است و روشي براي انتشار محتواي الکترونيکي به وسيله صدا که کاربران از طريق آن مي توانند ساخته هاي صوتي و کلامي خود را به شنوندگان، ارائه دهند که از آن به وبلاگ صوتي هم ياد مي شود و به زبان ساده تر تکنولوژي اي براي انتشار صوت بر روي شبکه اينترنت است
در ابتدا مقصود از پادکست‌کردن امکان دادن به افراد براي پخش"شوهاي راديويي" خودشان بود، اما اين وسيله به سرعت به شيوه‌‌هاي بسيار گوناگوني از جمله پخش درس‌هاي مدرسه، اعلان تورهاي رسمي و غير رسمي موزه‌ها، فرستادن اعلان‌هاي کنفرانس‌ها و حتي پخش پيام‌هاي ايمني عمومي پليس بدل شده است.

ويژگي‌هاي پادکست

آشنايي با پادکست
پادکستينگ يک روش ارائه محتوا در اينترنت است که بر مبناي فايل هاي صوتي کار مي کند. مانند ساير روش هاي ارائه اطلاعات به صورت فايل هاي صوتي مثل Radio Broadcasting و Online Audio/Video streaming که بر اساس ارسال فايل هاي صوتي کار مي کنند، روش پاد کستينگ نيز اساسا شبيه همين روش ها است ولي چند تفاوت عمده و متمايز کننده دارد:
** پاد کستينگ بر خلاف ساير روشهاي ارائه محتواي صوتي که به روش Push Technology کار مي کنند، بر اساس روش Pull Technology است. يعني، در اين روش، مصرف کننده بر اساس تقاضاي مشخص خود، به محتواي وب دسترسي دارد و مانند راديو، مطالب به او تحويل داده نمي شود بلکه او آنها را بر اساس نياز خود تحويل مي گيرد.
** در اين روش، مصرف کننده محتواي مورد نظر را توسط دستگاه هاي پخش غير از کامپيوتر استفاده مي کند و در زمان استفاده، نيازي به دسترسي به کامپيوتر نيست. معمولا دستگاه هاي استفاده از پادکست ها بسيار کوچک و قابل حمل است و کاربر در هر زمان و مکاني قادر به استفاده از محتواي صوتي خواهد بود.
آشنايي با پادکست
** محتوا پس از دريافت از اينترنت، بدون نياز به ارتباط با اينترنت، قابل استفاده خواهد بود در حالي که در ساير روشها، نياز به ارتباط اينترنتي براي استفاده از محتوا است.
** در اين روش، امکان شنيدن هر بخش از محتوا، جلو و عقب بردن آن، شنيدن محدوده خاص از محتوا و ساير کنترل ها از طرف کاربر ممکن است. کاربر به هر تعداد بار که بخواهد مي تواند محتوا را گوش دهد در حالي که در راديو اينترنتي، چنين امکاني به خودي خود وجود ندارد.
** در اين روش، نيازي به مراجعه به وب سايت هاي مختلف براي دسترسي به انواع محتويات نيست و با تنظيم نرم افزار، کپي محتوا به دستگاه پخش آن بطور اتوماتيک انجام شده و کاربر هميشه آخرين و جديد ترين اطلاعات را در دستگاه پخش مختواي صوتي خود خواهد داشت.

چگونه به پادکست ها دسترسي پيدا کنيم؟

آشنايي با پادکست
براي استفاده از پادکست هاي موجود در اينترنت نرم افزار جمع آوري پاد کست ها را که بر اساس فناوري RSS 2.0 کار مي کند در کامپيوتر خود نصب کنيد.
هدف از تهيه "پادکست"، تهيه محتواي شنيداري از مقالات و محتواي فارسي در ارتباط با فناوري اطلاعات و ارتباطات است که اقشار نابينا و کم بينا نيز از اين محتوا بتوانند استفاده کنند.
البته استفاده و مزاياي پادکستينگ بسيار گسترده است و مي تواند شامل موارد زير باشد:
1- ايستگاه هاي راديوي اينترنتي شخصي
2- آموزش الکترونيکي
3- کتاب خواني
4- شعر و شاعري
5- پخش موسيقي
6- تبليغات خدمات و محصولات
آشنايي با پادکست
7- ارتباطات مردمي و روابط عمومي
8- گزارش گري
9- تفريح و سرگرمي -لطيفه، فال، مسابقه ...
10- موارد استفاده کودکان 
 

 چگونه به يک پادکست گوش کنيم؟

اگر سايت مورد نظر لينک مستقيم به فايل mp3 بدهد که فقط لازم است روي لينک کليک کنيد. اگر سايت آدرس پادکست را داده، شما براي گوش دادن به پادکست به يک نرم‌افزار نياز داريد که ما آنرا پادکِش (PodCatch)مي‌ناميم. ما نرم‌افزار ipodder را پيشنهاد مي‌کنيم. بعد از نصب اين نرم‌افزار مي‌توانيد آدرس هر پادکست را در آن وارد کنيد و اين نرم‌افزار برنامه‌هاي راديويي آن پادکستها را بطور اتوماتيک دريافت خواهدکرد.
 
 
 
فرآوري:  مريم نايب زاده
بخش دانش و زندگي تبيان

منبع: Wikipedia- motarjemonline- podcast- nature- irden 
تعداد بازديد:1336 آخرين تغييرات:91/04/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر