جمعه 27 مهر 1397 - 9 صفر 1440 - 19 اكتبر 2018
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
خروجي RSS

زیباترین سوره‌ی برنامه‌ریزی در قرآن

fiogf49gjkf0d

زيباترين سوره‌ي برنامه‌ريزي در قرآن

توانمندي در تربيت خود و ديگران با امر به معروف و نهي از منکر.


سوره عصر مصداق عيني آيات قرآن براي مراحل موفقيت است :
1. ايمان و اعتقاد راسخ.
2. عمل صالح.
3. توانمندي در تربيت خود و ديگران با امر به معروف و نهي از منکر.
و در نتيجه اينان ياوران پر اقتدار مهدي صاحب‌الزمان هستند ، گويي کوه‌ها پيش اينان سر خم مي‌کنند، وقتي نامشان مي‌آيد فرشتگان در عرش الهي درود و رحمت مي‌فرستد؛ و سوارکاران مرکب سعادتند .
اينان شاگردان واقعي اهل‌بيت معصوم (عليهم السلام) هستند. کارنامه ايمان و عملشان عالي است تو گويي امام زمان پاي پرونده اعمالشان را شخصاً امضا زده است آري وجود مقدس امام خميني (ره) و مرحوم حضرت آية الله بهجت نمونه هاي گران بهاي اين گروهند.

سوره
در جاده زندگي همه به موفقيت نمي‌رسند. با اينکه همه انسان‌ها از موفقيت را دوست دارند؛ و حاضرند بهاي سنگيني را براي اين مسئله بپردازند ولي تعداد برنده‌ها به اندازه انگشتان دست است. در اين مسير چندين ميلياردي، عده‌اي از همان اول ميدان را خالي مي‌کنند. گروهي به خاطر مشکلات، ضعف نفس، عدم استقامت تا آخر عمر در صف با زنده‌ها باقي مي‌مانند.
 

انسان‌ها سه گروه هستند: 

گروه اول نه ايمان دارند و نه عمل

کساني که دوست دارند خوشبخت باشند فقط آرزو مي‌کنند و هيچ تلاشي براي رسيدن به مقصد نمي‌کنند. نه گوش شنوايي براي حق و حقيقت دارند و نه همت بالايي دارند. انسان‌هاي سست عنصري که دنبال خوشي و تفريح هستند و اين دنيا را فقط تفرجگاه مي‌دانند تا جوانند سعي و تلاششان لذت بردن است و وقتي پير شدند کارشان حسرت خوردن ايام جواني است.
خوب به اطرافيان خود بنگريد. نمونه اين افراد در ميان اقوام و دوست و آشنا و محل کار کم نيستند. هدفي ندارند جز لذت مداري؛ و هر چيز را با چشم لذت مي‌بينند.
اين معناي آرزويي است که حضرت علي (عليه‌السلام) مي‌فرمايد: آرزويي که اندک‌اندک به خيال و توهم مي‌پيوندد. اين گروه نه ايمان دارند و نه عمل.
 

گروه دوم ايمان و عمل ناقص دارند

کساني هستند که موفقيت و سعادت و خوشبختي را دوست دارند. پله‌هاي تلاش و عمل را هم يکي در ميان طي مي‌کنند اما ناقص. نمره ايمان و اعتقاد و عملشان 10 است و در کارنامه عملشان گاهي تجديد هم دارند.
اين گروه هم هيچ گاه به مقصد نمي‌رسند، نه هدفمندي دارند، نه برنامه‌ريزي دارند. نمازشان را يکي در ميان قضا مي‌کنند. به پاي عمل به دين که مي‌رسند جا مي‌زنند و انگار بيشتر خودشان را گول مي‌زنند. نه فقط در دين بلکه در کارهاي دنيايي نيز ناموفق هستند . در درس خواندن توانا نيستند و نمرات درسيشان ضعيف است، يک روز خيلي زرنگ هستند و روز بعد حس ندارند.
مانند بيماري که براي مداوا پيش طبيب مي‌رود. طبيب براي او نسخه مي‌پيچد؛ و داروهايي را با زمان و نوع معين به او مي‌دهد و از او مي‌خواهد هر کدام را سر وقت و درست بخورد. بيمار هيچ مراقبت و دقتي براي خوردن داروهاي خود نمي‌کند و به همين دليل درمان نمي‌شود. وقتي مجدداً پيش همان طبيب حاذق مي‌رود دکتر از او مي‌پرسد: آيا داروهايت را به موقع خوردي؟ به دروغ مي‌گويد: آري. حال شما بگوييد اين بيمار در واقع به چه کسي دروغ مي‌گويد؟ سر چه کسي را به اصطلاح امروزي‌ها کلاه مي‌گذارد؟ و به چه کسي ضرر و آسيب مي‌زند؟
در نتيجه اينان ياوران پر اقتدار مهدي صاحب‌الزمان هستند تو گويي کوه‌ها پيش اينان سر خم مي‌کنند، وقتي نامشان مي‌آيد فرشتگان در عرش الهي درود و رحمت مي‌فرستد؛ و سوارکاران مرکب سعادتند اينان شاگردان واقعي اهل‌بيت معصوم (عليهم السلام) هستند. کارنامه ايمان و عملشان عالي است تو گويي امام زمان پاي پرونده اعمالشان را شخصاً امضا زده است آري وجود مقدس امام خميني (ره) و مرحوم حضرت اية الله بهجت نمونه هاي گران بهاي اين گروهند
پرونده اعمال بسياري از ما در اين دنيا همين گونه است. عمل ناقص و ايمان ضعيف مرکب همواري نيست که ما را به خوشبختي در دنيا و آخرت برساند به همين علت لنگان لنگان مسير را طي مي‌کنيم. گروه دوم ايمان دارند اما نه ايمان کامل و واقعي. عمل دارند اما نه عمل کامل.
 

اما گروه سوم ؛ «هم ايمان دارند و هم عمل»

گروهي که حضرت علي (عليه‌السلام) در نهج‌البلاغه به عنوان متقين از آن‌ها نام مي‌برد و عاشقانه گويي داستان خودش را براي همه بيان مي‌کند اينان براي رسيدن به هدفشان مصمم هستند آنچنان که با اراده‌هاي آهنينشان کوه‌ها را از جا مي‌کند.
همت الرجال تقطع الجبال : همت مردان کوه‌هاي بلند را قطعه قطعه مي‌کند .
عملشان کامل است، برنامه‌ريزي دارند و پيروزي نتيجه حتمي آنان است و صد در صد به مقصد مي‌رسند.
به نام خداوند رحمتگر مهربان
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
سوگند به عصر [غلبه حق بر باطل] (1)
وَالْعَصْرِ (1)
که واقعاً انسان دست‌خوش زيان است (2)
إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ (2)
مگر کساني که گرويده و کارهاي شايسته کرده و همديگر را به حق سفارش و به شکيبايي توصيه کرده‌اند (3)
إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ (3)
سعادت
سوره عصر مصداق عيني آيات قرآن براي مراحل موفقيت است.
1. ايمان و اعتقاد راسخ.
2. عمل صالح.
3. توانمندي در تربيت خود و ديگران با امر به معروف و نهي از منکر.
و در نتيجه اينان ياوران پر اقتدار مهدي صاحب‌الزمان هستند؛ گويي کوه‌ها پيش اينان سر خم مي‌کنند، وقتي نامشان مي‌آيد فرشتگان در عرش الهي درود و رحمت مي‌فرستد؛ و سوارکاران مرکب سعادتند اينان شاگردان واقعي اهل‌بيت معصوم(عليهم السلام) هستند.
کارنامه ايمان و عملشان عالي است تو گويي امام زمان پاي پرونده اعمالشان را شخصاً امضا زده است آري وجود مقدس امام خميني(ره) و مرحوم حضرت آية الله بهجت نمونه هاي گران بهاي اين گروهند.
 

طرح و الگوي قرآن براي موفق‌ها

هدفمند زندگي کنيد
خود را کاملاً بشناسيد، يعني سرمايه هاي وجودي خود را درست ارزيابي کنيد. پس از شناسايي خود، احساس نياز به هدف عالي پيدا خواهيد کرد.
توجه جدي به هدف عالي حيات موجب مي‌شود که انسان دريابد که اين هدف جز با به فعليت رسيدن استعدادها و امکانات وجودي انسان ميسر نيست.
همه کمالات بالقوه وجودتان بايد به فعليت برسد و خودتان معمار و سازنده خويشتن هستيد؛ و شرط اصلي وصول انسان به کمالات ايمان است.
 
برنامه‌ريزي کنيد
برنامه‌ريزي يعني ترسيم وضعيت مطلوب آينده و تقسيم کار و وظايف بر زمان.
برنامه‌ريزي حرکتي سريع براي رسيدن به اهداف و خواسته‌ها يعني حرکت به سوي اهداف به کمک بهترين وسايل، در کمترين زمان، با رعايت اولويت‌ها.
وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَي
و اينکه براي انسان جز حاصل تلاش او نيست (نجم – 39 )
پرونده اعمال بسياري از ما در اين دنيا همين گونه است. عمل ناقص و ايمان ضعيف مرکب همواري نيست که ما را به خوشبختي در دنيا و آخرت برساند به همين علت لنگان لنگان مسير را طي مي‌کنيم. گروه دوم ايمان دارند اما نه ايمان کامل و واقعي. عمل دارند اما نه عمل کامل
سعي کنيد که وقت خويش را چهار قسمت کنيد:
1. ساعتي براي مناجات با خدا.
2. ساعتي براي امر معاش.
3. ساعتي براي معاشرت با دوستان و افراد مورد اطمينان که عيوب شما را به شما مي‌شناسانند و در نهادشان نسبت به شما دلسوزي و اخلاص دارند.
4. ساعتي نيز براي لذات حلال؛ و به سبب همين قسمت آخر است که به سه قسمت ديگر قدرت و نشاط پيدا خواهيد کرد.
 
فرصت‌ها را دريابيد.
استفاده از فرصت نيز اصل مهم ديگري است که با برنامه‌ريزي دقيق بدست مي‌آيد. اگر به زندگي روزمره‌ي خود نگاه کنيم، فرصت‌هايي مي‌يابيم که مي‌توان بسيار خوب از آن بهره برد.
زمانتان را به ساعات زنده و مرده تقسيم کنيد. هيچ گاه در اوايل روز و صبح که ساعت‌ها زنده و پرانرژي روزتان است کارهاي بيهوده نکنيد، استفاده از برنامه‌هاي تلويزيون، ساعت‌ها تلفني صحبت کردن، را از برنامه خارج کنيد. و برعکس کارهاي مهمتان را صبح‌ها انجام دهيد. وقتتان را با نماز سر وقت تنظيم کنيد آن موقع برکت را در تمام روز حس خواهيد کرد.
 

دکتر حسابي

مرد علمي ايران، حافظ کل قرآن بود او در طول زندگيش، سختي‌هاي بسيار زيادي را متحمل شد اما استاد خم به ابرو نياورد. در سن کودکي مجبور شد بار مسئوليت زندگي را بدوش بکشد.
پدرش سفير ايران در کشور لبنان بود. خانواده‌اش را در کشور لبنان رها کرد به ايران برگشت تا در دربار قاجاريه صاحب منصب شود به همين علت دکتر محمود حسابي در مملکت غريب هم تحصيل مي‌کرد و هم از مادر بيمارش که فلج شده بود نگهداري مي‌کرد. اين همه مشقات او را فقط قدرتمند کرد. تلاش و همت مثال زدني او باعث شد تا مردم علم فيزيک ايران شد. اولين بيمارستاني را در ايران تأسيس کرد که در زمان رضاخان پهلوي، کارمندان آن همه با حجاب اسلامي بودند. او مايه افتخار همه ايرانيان است و خدا رحمتش کند.
  مريم خندابي
بخش قرآن تبيان

منبع :
تفسير نور – آقاي قرائتي 
تعداد بازديد:1986 آخرين تغييرات:91/04/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر