جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

طلایی برای چندین بار مصرف

طلايي براي چندين بار مصرف

هيچ موجود زنده‌اي به اندازه انسان در آلودگي محيط زيست و بر هم زدن چرخه طبيعي کره زمين نقش نداشته است.


هيچ موجود زنده‌اي به اندازه انسان در آلودگي محيط زيست و بر هم زدن چرخه طبيعي کره زمين نقش نداشته است. تا جايي که آلودگي محيط زيست يکي از معضلات عمده براي بشريت محسوب مي‌شود

بازيافت زباله
در طبيعت دو نوع منابع انرژي داريم. يک نوع منابعي که قابل تجديد هستند مثل آب، خورشيد، باد و... که قابليت جايگزين شدن دارند نوع دوم منابعي هستند که قابل تجديد شدن نيستند و جايگزيني هم براي آن‌ها نمي‌توان متصور بود. اين منابع مثل سوخت‌هاي فسيلي، فلزات، سنگ‌هاي معدني و... هستند که اگر در طبيعت تمام شوند جايگزيني ندارند. حفظ محيط زيست و منابع طبيعي از وظايف تمامي انسان‌هاست. زيرا اين عمل به نفع بشر امروز و انسان‌هايي است که در نسل‌هاي آينده مي‌خواهند روي زمين زندگي ‌کنند. بنابراين وظيفه انساني ما ايجاب مي‌کند که در حفظ محيط زيست و صرفه‌جويي در منابع طبيعي به منظور انتقال آن به نسل‌هاي بعد کوشا باشيم و خود نيز که چند صباحي در زمين زندگي مي‌کنيم به نحو احسن از منابع بهره‌برداري و استفاده کنيم.
اگر مسافرت کرده باشيد در جاده‌ها، سواحل درياها، مراکز تفريحي، استراحتگاه هاي عمومي و... شاهد حجم انبوهي از زباله‌هايي هستيم که بسياري از آن‌ها اثرات مخربي بر محيط زيست و سلامت انسان‌ها دارند. هيچ موجود زنده‌اي به اندازه انسان در آلودگي محيط زيست و بر هم زدن چرخه طبيعي کره زمين نقش نداشته است. تا جايي که آلودگي محيط زيست يکي از معضلات عمده براي بشريت محسوب مي‌شود. طبيعتي که به عنوان يک موهبت الهي در اختيار بشر گذاشته شده در اندک زماني تبديل به يک فاجعه زيستي شده است که در برخي موارد خسارت وارد شده غير قابل جبران است. امروزه در جوامع صنعتي از زباله‌ها به عنوان يک فرصت استفاده مي‌کنند و تا حد امکان آن‌ها را بارها و بارها بازيافت و قابل استفاده مي‌کنند.
مواد پلاستيکي جزو مواد غير قابل بازيافت در طبيعت هستند بنابراين اگر دور ريخته شوند به دليل غير قابل تجزيه شدن براي هميشه در طبيعت باقي مي‌مانند و محيط زيست را آلوده مي‌کنند
بازيافت به معناي به دست آوردن مواد قابل استفاده است از موادي که قبلاً مصرف شده‌اند. مثل کاغذ، بطري و مانند آن‌ها (فرهنگ سخن، دکتر حسن انوري). از جمله فوايد بازيافت اين است که مواد غير قابل استفاده دوباره در چرخه استفاده قرار مي‌گيرند و مفيد واقع مي‌شوند. فايده ديگر حفظ محيط زيست از مواد غير قابل استفاده و تجزيه نشدني است. صرفه جويي در مصرف انرژي و منابع طبيعي از ديگر فوايد بازيافت محسوب مي‌شود. افزون بر اين بازيافت از توليد گازهاي گلخانه‌اي به نحو چشمگيري جلوگيري مي‌کند.
بازيافت زباله
کاغذ، پلاستيک، شيشه، منسوجات، چوب و انواع فلزات را پس از بازيافت به مواد قابل استفاده ديگري تبديل مي‌کنند. گرچه گاهي اوقات بازيافت مواد از توليد آن ماده از ابتدا هزينه بردارتر است اما به خاطر استفاده مجدد از آن ماده و آلوده نکردن محيط زيست ارزش بسياري دارد. اگر در مصرف کاغذ صرفه‌جويي شود و کاغذهاي استفاده شده بازيافت شوند، مي‌توان از قطع هزاران درخت که در سلامت و حفظ محيط زيست تأثير دارند جلوگيري کرد. مواد پلاستيکي جزو مواد غير قابل بازيافت در طبيعت هستند بنابراين اگر دور ريخته شوند به دليل غير قابل تجزيه شدن براي هميشه در طبيعت باقي مي‌مانند و محيط زيست را آلوده مي‌کنند. علاوه بر اين منابع و عناصر موجود در طبيعت محدود است و هر قدر بيشتر از اين منابع استفاده شود در آينده به پايان مي‌رسند. بازيافت کمک بسيار موثري در کاهش استفاده از منابع طبيعي و باقي ماندن آن براي نسل‌هاي آينده ايفا مي‌کند.
گرچه امروزه به دليل افزايش مصرف گرايي و بالا بردن ميزان فروش محصولات، بسته‌بندي‌هاي اقلام و کالاها به صورت پلاستيکي و بسيار شيک در اختيار متقاضيان قرار مي‌گيرد اما اثرات زيست محيطي آن پس از استفاده از محصول گريبان گير انسان مي‌شود. هرچه تکنولوژي بيشتر پيشرفت مي‌کند، استفاده از مواد يک بار مصرف نيز رو به فزوني مي‌رود و مردم کمتر مبادرت به استفاده از کالاهايي مي‌کنند که چند بار مصرف باشد زيرا استفاده چندين باره و طولاني مدت دردسرهايي دارد که نسل امروز کمتر به دنبال آن هستند. آن‌ها مي‌خواهند از اقلامي استفاده کنند که در وقت آنان صرفه‌جويي شود و کارشان را آسان‌تر کند؛ اما اگر مردم در هر شرايطي صرفه‌جويي را در زندگي خود رعايت کنند و سعي کنند در مواقع ضروري از ظروف يک بار مصرف استفاده کنند نقش بسيار زيادي در جلوگيري از توليد زباله خواهند داشت تا نياز به بازيافت آن‌ها نباشد.
شهرداري اقدامات زيادي در اين خصوص انجام داده است. به عنوان مثال کيوسک‌هايي به منظور تحويل زباله‌هاي قابل بازيافت در سطح شهر در نظر گرفته است و در ازاي تحويل اين مواد پرداخت‌هاي نقدي و غير نقدي نيز داشته است اما اين کافي نيست
مردم اگر بدانند که برخي مواد غير قابل تجزيه هستند و چه اثرات سويي بر طبيعت و محيط زيست مي‌گذارند سعي مي‌کنند اولاً در استفاده از ظروف و کالاهاي يک بار مصرف اجتناب مي‌کنند و ثانياً در مبدأ مواد بازيافتي را از ساير زباله‌ها تفکيک مي‌کنند. اين وظيفه شهرداري‌هاست که با تعبيه سطل‌هاي زباله خشک و قابل بازيافت در سطح شهر که در دسترس همه مردم هم باشد مردم را تشويق به جداسازي زباله‌هاي بازيافتي در مبدأ کند. البته فرهنگ سازي و آموزش به مردم به منظور مشارکت در اين امر بايد در اولويت مسئولان باشد. شهرداري اقدامات زيادي در اين خصوص انجام داده است. به عنوان مثال کيوسک‌هايي به منظور تحويل زباله‌هاي قابل بازيافت در سطح شهر در نظر گرفته است و در ازاي تحويل اين مواد پرداخت‌هاي نقدي و غير نقدي نيز داشته است اما اين کافي نيست. زيرا بسياري از مردم که پرداخت ناچيز شهرداري در قبال زباله‌ها برايشان ارزش مادي ندارد خود را به زحمت نمي‌اندازند تا هفته‌ها مواد قابل بازيافت خود را در منازل کوچک خود نگه دارند تا بخواهند به شهرداري تحويل دهند.
زباله
شايد شما هم در سطح شهر شاهد جمع‌آوري زباله‌ها مخصوصاً شب‌ها توسط برخي افراد بوده‌ايد. در اين نوع تفکيک دو ضرر عمده نهفته است. نخستين ضرر آن است که در هنگام تفکيک به دليل خارج ساختن زباله‌ها براي يافتن مواد بازيافتي آلودگي‌ها انتشار پيدا مي‌کند. دومين ضرر آن است که ممکن است بسياري از مواد قابل به همراه ساير زباله‌ها از بين برود. به منظور بازيافت و استفاده مجدد از مواد، بايد زباله‌‌ها در مبدأ از هم جدا شوند. خانم‌ها در منزل از همان ابتدا بايد زباله‌هاي بازيافتي را از ساير زباله‌ها تفکيک کنند و در نايلون‌هاي مخصوص بريزند. در اين نوع تفکيک، علاوه بر صرفه جويي در نيروي انساني همه مواد قابل استفاده از ساير زباله‌ها جدا مي‌‌شود. تفکيک زباله در مبدأ محاسن زيادي دارد از جمله اينکه ارزان‌تر و مقرون به صرفه تر است و مواد به دليل آنکه با ساير زباله‌ها مخلوط نمي‌شوند کيفيت خود را حفظ مي‌کنند و در نهايت آلودگي محيط زيست کاهش مي‌يابد. اما اين امر نياز به آموزش شهروندان و اطلاع رساني به آنان دارد. شهروندان بايد ياد بگيرند چه موادي قابل بازيافت است و چگونه آن‌ها را از هم تفکيک کنند. اما شهرداري‌ها نيز بايد مشارکت حداکثري در اين زمينه داشته باشند و امکانات لازم را به منظور جمع‌آوري و در دسترس بودن مراکز تحويل يا سطل‌هاي اختصاص يافت براي اين امر در نظر بگيرند.
بنابراين بازيافت مواد علاوه بر صرفه‌جويي اقتصادي از آلودگي محيط زيست جلوگيري مي‌کند و از آنجا که ديگر نيازي به تهيه مواد اوليه براي توليد نيست هزينه کمتري را نيز در بر مي‌گيرد. بازيافت و کاستن زباله تلاش مفيد و سازنده از سوي مسئولان و به عبارتي يک بسيج همگاني و مشارکت مردم و مسئولان را با هم مي‌طلبد. فرهنگ سازي در اين خصوص و ترغيب مردم به خريد اجناس با کيفيت و صرفه جويي در مصرف ظروف يک بار مصرف و تفکيک زباله در مبدأ از جمله اين اقدامات است.
منصوره فراهاني
بخش اجتماعي تبيان

مقالات مرتبط: 
تعداد بازديد:2002 آخرين تغييرات:91/04/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر