شنبه 4 خرداد 1398 - 20 رمضان 1440 - 25 مي 2019
صفحه اصلي/فرمايشات امام و رهبري (ره)


 
 


 


 


 
خروجي RSS

مبارزه با حجاب یک انحراف است/ در اسلام زن باید محجبه باشد

fiogf49gjkf0d

بازخواني تأکيدات امام خميني(ره) درباره ضرورت حجاب اسلامي

مبارزه با حجاب يک انحراف است/ در اسلام زن بايد محجبه باشد

بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي با تأکيد بر ضرورت حجاب اسلامي براي زنان، فرمودند: قضيه مبارزه با حجاب زنان مسلمان در فضاي آموزشي، حرکتي انحرافي براي کمرنگ کردن جلوه عظيم دفاع جهان اسلام از رسول اکرم(ص)- مي‌باشد.


 

خبرگزاري فارس: مبارزه با حجاب يک انحراف است/ در اسلام زن بايد محجبه باشد

 

به گزارش خبرگزاري فارس، حضرت امام خميني(ره) بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي، از قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي بر لزوم احترام به شاّن زنان و ضرورت حجاب اسلامي آنها تاکيد داشتند. با توجه به ادعاي يکي از وابستگان امام راحل درباره عدم تاکيد ايشان بر ضرورت حجاب بانوان، بخشي از بيانات امام خميني(ره) درباره حجاب اسلامي به شرح زير از نظرتان مي‌گذرد:
* اسلام، اينجا و آنجا ندارد
«حجاب ايران، حجاب اسلام ، همين مقدارهاست. اسلام اينجا و آنجا ندارد. لکن يک جهات خارجى گاهى در کار هست. به طورى که يک مفسده‏اى باشد، يک اختلاف اخلاقى بشود، يک- عرض مى‏کنم- چيزهايى باشد، البته آن وقت بايد جلوگيرى بشود ؛اما اگر نباشد اينطور، و ساده باشد و مثل سايرين با سادگى باشد، نه بى چادر(با مانتو) مانع ندارد.»
(صحيفه امام جلد‏3 صفحه 499)
* در اسلام زن بايد حجاب داشته باشد/اسلام مي‌خواهد شان زن را حفظ کند
...آري در اسلام زن بايد حجاب داشته باشد، ولي لازم نيست که چادر باشد. بلکه زن مي تواند هر لباسي را که حجابش را به وجود آورد اختيار کند. ما نمي توانيم و اسلام نمي خواهد که زن به عنوان يک شي ء و يک عروسک در دست ما باشد. اسلام مي خواهد شخصيت زن را حفظ کند و از او انساني جدي و کارآمد بسازد. ما هرگز اجازه نمي دهيم تا زنان فقط شيئي براي مردان و آلت هوسراني باشند. اسلام سقط جنين را حرام مي داند و زن در ضمن عقد ازدواج مي‌تواند حق طلاق را براي خودش به وجود آورد. احترام و آزادي اي که اسلام به زن داده است ،هيچ قانوني و مکتبي نداده است .
(صحيفه امام جلد پنجم - صفحه : 294 )
* اسلام با خلاف عفت مخالف است/حجاب مخالفتي با آزادي ندارد
...حجاب به معناي متداول ميان ما، که اسمش حجاب اسلامي است، با آزادي مخالفتي ندارد؛ اسلام با آنچه خلاف عفت است مخالفت دارد. و ما آنان را دعوت مي کنيم که به حجاب اسلامي رو آورند. و زنان شجاع ما ديگر از بلاهايي که غرب به عنوان تمدن به سرشان آورده است به ستوه آمده اند و به اسلام پناهنده شده اند.
(صحيفه امام جلد پنجم - صفحه : 541 )
* زنها بروند(براي اشتغال) اما باحجاب باشند
...صدر اسلام را مطالعه کنيد ببينيد چه جور بوده وضع. آنهايي که ممالک را فتح کردند، آنهايي مي‌کنند - باز همان صورت زمان طاغوت را دارد. وزارتخانه اسلامي نبايد در آن معصيت بشود. در وزارتخانه هاي اسلامي نبايد زنهاي لخت بيايند؛ زنها بروند اما با حجاب باشند.مانعي ندارد بروند؛ اما کار بکنند، لکن با حجاب شرعي باشند، با حفظ جهات شرعي باشند
(صحيفه امام جلد شـشم - صفحه : 329 )
* مگر مازنداراني‌ها مي‌گذارند کنار دريا مثل آنوقت باشد/ دولت جلويشان را نگيرند مردم مي‌گيرند
... اسلام نمى‏گذارد که لخت بروند توى اين درياها شنا کنند. پوست‎شان را مى‏کند!...که بعد از اين‌که مى‎رفتند زن و مرد در دريا، زن‎ها همان‎طور لخت مى‏آمدند توى شهر! مردم هم جرئت نمى‏کردند حرف بزنند. امروز اگر يک همچون چيزى بشود، اين‎ها را ما خواهيم تکليف‎شان را معين کرد. و دولت هم معين کرد. البته دولت [به‏] طورى که وزير کشور گفتند، گفتند ما جلويش را گرفتيم. اگر نگيرند، مردم مى‏گيرند. مگر مازندراني‎ها مى‎گذارند يا رشتي‎ها مى‏گذارند که باز کنار درياشان مثل آن وقت باشد؟ مگر بندر پهلوى‏اى‏ها (بندر انزلى) مرده‏اند که زن و مرد با هم در يک دريا بروند و مشغول عيش و عشرت بشوند! مگر مى‏گذارند اين‎ها را؟ تمدن‎هاى اين‎ها اين است. آزادى‏اى که آن‎ها مى‏خواهند همين. اين‎جور آزادى! بروند قمار بکنند و با هم لخت بشوند و با هم [سرگرم عيش و نوش‏] بشوند آزادى در حدود قانون است. اسلام از فسادها جلو گرفته. و همه آزادي‎ها را که مادون فساد باشد داده. آنى که جلو گرفته فسادهاست که جلويش را گرفته است. و ما تا زنده هستيم، نمى‏گذاريم اين آزادي‎هايى که آن‎ها مى‏خواهند، تا آن اندازه‏اى که مى‏توانيم، آن آزادي‎ها تحقق پيدا کند.»
(صحيفه امام، جلد8، صفحه: 339)
* حجابي که اسلام قرار داده براي حفظ ارزش‌هاست
...البته بايد توجه داشته باشيد که حجابى که اسلام قرار داده است، براى حفظ آن ارزشهاى شماست. هرچه را که خدا دستور فرموده است- چه براى زن و چه براى مرد- براى اين است که، آن ارزشهاى واقعى که اينها دارند و ممکن است به واسطه وسوسه‏هاى شيطانى يا دستهاى فاسد استعمار و عمال استعمار پايمال مى‏شدند اينها، اين ارزشها زنده بشود.»
(صحيفه امام جلد‏19 صفحه185)
* مبارزه با حجاب، انحرافي براي کمرنگ کردن جلوه دفاع اسلام از پيامبر است
...احتمالا قضيه مبارزه با حجاب زنان مسلمان در فضاي آموزشي ، حرکتي انحرافي براي کمرنگ کردن جلوه عظيم دفاع جهان اسلام از رسول اکرم - صلي الله عليه و آله وسلم - مي‌باشد. گرچه خود اين واقعه هم از دردهايي است که ملتهاي اسلامي گرفتار آن شده‌اند که چگونه در دنياي به اصطلاح آزاد، الزام زنان و دختران مسلمان به رفع حجاب عين دموکراسي است و فقط ما که گفته ايم کسي که به پيغمبر اسلام - صلي الله عليه و آله وسلم - توهين کند و اجماع فقهاي مسلمين فتوا به اعدام آن مي دهند، خلاف آزادي است
(صحيفه امام جلد21 - صفحه : 328)تعداد بازديد:1359 آخرين تغييرات:91/05/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر