پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه

چگونگی حضور ایرانیان در دوره ظهور

چند پرسش رايج درباره آخرالزمان

چگونگي حضور ايرانيان در دوره ظهور

خبرگزاري فارس: از روايات فهميده مي‌شود که تعدادي از سپاهيان حضرت مهدي(عج) ايراني هستند و از آنان با تعبيرهاي طرفداران سلمان فارسي، اهل ري، اهل مشرق زمين، اهل خراسان، گنج‌هاي طالقان، ياران درفش‌هاي سياه، قمي‌ها، سرخ‌رويان، اهل فارس و غيره ياد شده است.
 

 

به گزارش خبرنگار آيين و انديشه فارس، معارف عميق مهدويت ضامن سلامت و سعادت جامعه و فرد فرد انسان‌هاست، اعتقاد به بشارت‌هاي پيامبران گذشته و ائمه دين(ع) افراد با انگيزه و پرتواني را در جامعه مي‌تواند پرورش دهد، باور به حضور امامي ناظر بر اعمال، از جنبه فردي موجب پاک نگاه داشتن روح و پيراستن اعمال از زشتي‌هاست و از جنبه اجتماعي باعث هم‌دلي مؤمنان و ايستادگي در برابر ظالمان مي‌شود، کارکرد وسيع و عميق آموزه‌هاي مهدوي، جذابيت خاص موضوع را نشان مي‌دهد، به همين دليل، قشرهاي مختلف جامعه پرسش‌هاي بسياري در اين موضوع دارند که لزوم پاسخگويي صحيح به آن‌ها از راهي مطمئن بر کسي پوشيده نيست.
 
پژوهشکده مهدويت در کتاب «مهدويت، پرسش‌ها و پاسخ‌ها» به برخي از شبهات اين گونه پاسخ مي‌دهد:
 

*زمينه‌سازي ظهور/ شهري که پايگاه ياران امام زمان(عج) است

 

کشور ايران تا قبل از ظهور، چگونه بايد باشد؟
 
ج:براي آن‌که از وضع کشور در هنگام ظهور آگاه باشيم، بايد شرايط ظهور امام زمان(عج) را بدانيم. براي ظهور امام زمان(عج) دو شرط اساسي لازم است:
 
1ـ پذيرش عمومي: يعني مردم بايد به حدي از دانايي برسند که هر چه امام زمان(عج) دستور داد، بدانند آن دستور کاملاً درست است و بايد مو به ‌مو آن را اجرا کنند؛ نبايد از مسئوليت شانه خالي کنند و اجراي عدالت را فقط در مورد ديگران دوست داشته باشند و وقتي اجراي عدالت به ضرر خود آنان شد، از آن فرار کنند و تن به عدالت ندهند؛ بايد به حدي برسند که بفهمند دين، معنويت و ارزش‌هاي انساني است که انسان را به سعادت مي‌رساند، نه پيشرفت علم و صنعت و تنها امام است که نيازهاي واقعي انسان را مي‌داند و مي‌تواند مردم را خوشبخت کند؛ فقط منتظر او باشند و از قدرت‌هاي مادي چشم بپوشند.
 
2ـ ياران فداکار: علاوه بر قبول مردم که شرط پيروزي و به ثمر رسيدن يک قيام است، ياران فداکار و سخت‌کوش نيز بايد در انجام برنامه‌هاي امام، شبانه‌روز تلاش کنند و از هيچ اقدامي براي پيشرفت دستورهاي امام کوتاهي نکنند، در خدمت به اسلام و مردم سر از پا نشناسند و کار کردن براي ديگران را با تمام جان و دل قبول کنند و به فکر مقام و رفاه خود نباشند.
 
در روايات به وجود ياران ايراني توجه زيادي شده و ‌آمده است که بسياري از شهرهاي ايران محل ياران امام است که در زمان ظهور به ياري امام خواهند پرداخت، مخصوصاً در روايات، شهر مقدس قم، پايگاه ياران امام زمان(عج) معرفي شده است.
 
با توجه به اين دو شرط بايد گفت، کشور ما براي ظهور امام زمان(عج) بايد به گونه‌اي باشد که همه مردم يا اکثر آنها واقعاً منتظر امام زمان(عج) باشند؛ انتظار واقعي، تنها با گفتار و دعا ايجاد نمي‌شود؛ منتظر واقعي را از عمل او مي‌توان شناخت که البته دعا نيز جزئي از عمل است، منتظر واقعي اولًا سعي مي‌کند به امام زمان(عج) معرفت پيدا کند و ثانياً در طريق طاعت و بندگي خدا قرار گيرد.
 
تحقق اين امر به موارد زير است: بداند او چگونه امامي است و چه انتظاري دارد، براي اين کار کتاب بخواند، در مجالس سخنراني و غيره شرکت کند، سعي کند براي سلامتي امام هميشه دعا کند، براي او صدقه بدهد و اعمال مستحبي انجام دهد، پاي بند مسائل ديني و واجبات و محرامات باشد، آنها را به دقت بياموزد و عمل کند، واقعاً عدالت خواه باشد و راضي نباشد حق کسي ضايع شود، هر چند به ضرر خود او باشد.
 
مطيع نايب امام زمان (ولي‌فقيه) باشد و در زمان غيبت امام، دستورهاي او را مانند دستورهاي خود امام بداند، از گناه، زشتي و ظلم کاملاً بپرهيزد و در کمک‌ به مردم و جلب رضايت آنان بکوشد و وظايف ديني و اخلاقي خود را به طور کامل عمل کند.
 
هر قدر تعداد چنين افرادي در ايران و جهان زياد شود، مي‌توان گفت به ظهور نزديک‌تر مي‌شويم و زمينه آمدن امام زمان فراهم‌تر مي‌شود، البته بايد توجه داشت که در کنار کوشش‌هاي افراد صالح، عده‌اي افراد فاسد نيز گناه و تباهي را به حد اعلاي آن مي‌رسانند و سعي مي‌کنند در جامعه هر چه بيشتر گناه و بي‌عدالتي را ترويج دهند؛ اما با تلاش منتظران، وجود چنين افرادي مانع ظهور نمي‌شود؛ اينها گرد و غباري هستند که با آمدن باران رحمت الهي از صحنه اجتماع زدوده مي‌شوند، به شرط اينکه منتظران واقعي با امر به معروف و نهي از منکر بستر را براي ظهور حضرت فراهم آورند تا با اصلاح امور و اصلاح افراد جامعه شرايط ظهور تحقق يابد.
 
*مردي از قم
 
روايتي که مي‌فرمايد: مردي از قم مردم را به سوي خدا دعوت مي‌کند، نسبت به چه کسي است؟
 
ج:در روايتي امام موسي‌بن جعفر(ع) مي‌فرمايد: شخصي از اهل قم مردم را به حق مي‌خواند و در اطراف او کساني جمع مي‌شوند که چونان قطعه‌‌هاي آهن مقاوم‌اند، از جنگ خسته نمي‌شوند و نمي‌ترسند و هيچ باد سرکش تندي آنها را تکان نمي‌دهد و به خدا توکل مي‌کنند و عاقبت از آن متقين است.
 
با توجه داشت که تعيين فرد خاصي براي اين روايت، احتياج به دلايل محکمي دارد و به سادگي نمي‌توان روايات را بر افراد و مصاديق خاص تطبيق کرد، اما به هر حال ممکن است انقلاب اسلامي و حضرت امام خميني(ره) مورد روايت باشد، البته برخي، مصداق اين روايت را امام خميني(ره) مي‌دانند و در اين باره مطالبي نقل کرده‌اند.
 
*دوره ظهور
 
حضور ايرانيان در دوره ظهور چگونه است؟
 
ج: از روايات فهميده مي‌شود که تعدادي از سپاهيان حضرت مهدي(عج) ايراني هستند و از آنان با تعبيرهاي طرفداران سلمان فارسي، اهل ري، اهل مشرق زمين، اهل خراسان، گنج‌هاي طالقان، ياران درفش‌هاي سياه، قمي‌ها، سرخ‌رويان، اهل فارس و غيره ياد شده است.
 
امام باقر(ع) در اين باره مي‌فرمايد: «نيروهايي با پرچم‌هاي سياه که از خراسان قيام کرده‌اند در کوفه فرود مي‌آيند و هنگامي که حضرت مهدي در شهر مکه ظهور مي‌کند با آن حضرت بيعت مي‌کنند» و نيز فرمودند: «ياران حضرت قائم(عج) 313 نفرند و از فرزندان عجم‌اند».تعداد بازديد:1256 آخرين تغييرات:91/06/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر