دوشنبه 29 مهر 1398 - 22 صفر 1441 - 21 اكتبر 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

شکاف در سياستهاي دولت بوش در قبال ايران

نيويورک تايمز در جديدترين تحليل خود در مورد ايران با اشاره به سخنان بوش در پنج شنبه گذشته، نتيجه مي گيرد که دولت بوش در قبال ايران دچار تناقض شده است و هم اکنون رايس در وزارت خارجه بيشتر انعکاس دهنده راه ديپلماسي است و خواهان خويشتنداري آمريکا در جهان و بويژه ايران است..هم چنين نيويورک تايمز مي گويد که بوش جنگجو تر شده است.
اگرچه تحقيق در مورد لزوم يا عدم لزوم خروج نيروهاي آمريکايي از عراق تمرکز همه را به خود جلب کرده است، ولي بوش در پيام روز پنج شنبه ي خود درباره ي ايران نيز صحبت کرد که نشان داد بحث و جدل بر سر نحوه مواجهه با ايران در کابينه ي او بالا گرفته است و طرفهاي اصلي اين مباحثه وزير خارجه ي آمريکا به عنوان حامي ديپلماسي و معاون رئيس جمهور به عنوان حامي حمله ي نظامي هنوز به بحثهاي خود ادامه مي دهند؛ ولي به نظر مي رسد با صحبتهاي چند روز قبل بوش اين وزنه به نفع چني سنگين تر شده است.

به گزارش سرويس بين الملل « فردا » و به نقل از روزنامه نيويورک تايمز، صحبتهاي بوش در پنج شنبه ي گذشته نشان داد که زبان رئيس جمهور آمريکا، متخاصم تر شده است. وي گفت:«اگر ما از عراق خارج شويم افراطيون از هر فرقه اي جري تر مي شوند و ايران از هرج و مرج در عراق سود مي برد و تشويق خواهد شد تا سلاح اتمي به دست آورد و منطقه را به چنگ آورد".

اين مباحثه و اختلاف عقيده، مدتي طولاني است که در جريان مي باشد و از دولت اول بوش در سال 2000 شروع شده است. آن زمان که رامسفلد تندرو در وزارت دفاع بود و کالين پاول ميانه رو وزير خارجه و رايس مشاور امنيت ملي.

اما هم اکنون رايس در وزارت خارجه بيشتر انعکاس دهنده راه ديپلماسي است و خواهان خويشتنداري آمريکا در جهان و بويژه ايران است.

ولي چني و يارانش اصلا ازديپلماسي آهسته ي فعلي درمورد ايران راضي نيستند.

متحدان چني در آمريکا مدام به مردم مي گويند که بايد رهبري ايران را دچار تغييراتي کرد و اسرائيل را تشويق به حمله اي هوايي به تاسيسات اتمي ايران کرد.

http://msnbcmedia4.msn.com/j/msnbc/Sections/Newsweek/Components/Photos/Mag/060227_Issue/060218_CheneyNRA_hsmall.widec.jpgدر گفت و گوي يکي از اعضاي دفتر معاون رئيس جمهور با نيويورک تايمز، وي که گفته است گزارش هفته ي گذشته سفير آمريکا در عراق ،رايان کراکر مبني بر کندي روند مذاکرات با ايران براي جلوگيري از آنچه که وي نفوذ بد ايران در عراق خوانده است ، دفتر چني را آشفته کرده است.

نيويورک تايمز در تحليل خود مي آورد: برخي از مقامات کاخ سفيد و دفتر معاون رئيس جمهور خواهان اضافه کردن نام سپاه در ليست سياه هستند ولي وزارت خارجه و وزارت خزانه داري خواستار افزودن نام نيروي قدس سپاه و برخي شرکتهاي طرف معامله با آن در اين ليست هستند.

دولت بوش در حال جلو بردن سياستهاي ديگري براي فشار بر ايران است و در همين راستا وزارت خارجه از پنج قدرت بزرگ دنيا خواسته است جمعه در واشينگتن گردهم آيند تا درباره ي تحريمهاي بيشتر و سخت تر عليه ايران با معاون سياسي وزير خارجه آمريکا گفتگو کنند.

به ادعاي اين روزنامه آمريکايي، اين در حالي است که به غير از برنامه ي هسته اي حمايت ايران از گروههاي اسلامي مسلح در عراق – افغانستان و لبنان و غزه دولت بوش را مي آزارد.
تعداد بازديد:965 آخرين تغييرات:86/06/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر