جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

همسر و فرزندان امام زمان (عج) چه کسانی هستند؟

همسر و فرزندان امام زمان (عج) چه کساني هستند؟

مقدمه:انسان از ابتداي خلقت تا زماني که در اين دنيا زندگي مي کند مراحلي را طي مي کند که هر مرحله اي اقتضائات خاص خود را دارد.امام زمان

مرحله کودکي، نوجواني و جواني، ميانسالي و پيري، هر يک بخشي از عمر انسان را در بر مي گيرد. دوران جواني اوج شادابي و نشاط انسان است يکي از اقتضائات اين دوره ازدواج است که امري طبيعي و لازمه زندگي و بقاء نسل و جامعه بشري است. همه اين امر را مهم، مقدس و ضروري دانسته اند، خصوصاً اسلام که به اين امر سفارش اکيد نموده و آن را برابر با تکميل نيمي از دين معرفي کرده است. قطعاً کساني که خود مروج و مبين و هادي جامعه اسلامي هستند به اين امر بيشتر پاي بند هستند. با اين مقدمات اين سۆال مطرح است که آيا امام زمان(عج) با توجه به غيبت طولاني و عمر طولاني که دارند آيا اين امر مقدس را انجام داده اند؟ و آيا ايشان صاحب فرزند نيز هستند؟ و آيا آنان نيز همچون امام ناشناس و پنهان از مردم زندگي مي کنند؟ و اگر چنين است کجا زندگي مي‌کنند؟
 

بررسي روايات

پيش از اين علت و فلسفه غيبت را بيان کرديم و عدم درک خويش از حقيقت اين موضوع را فهميديم و آنچه که در توان فهم ما بود تنها فوائد و مصالحي بود که بر اين امر مترتب بود. از سوي ديگر براساس آيات و روايات دريافتيم که امام زمان در جاي معيني ساکن نيستند و هميشه در حال سفر از جايي به جاي ديگر هستند و اگر اين امر مخفي است از دليل عقلي و منطقي پيروي مي کند. (براي تفضيل بيشتر به مطالب قبلي ما رجوع کنيد)
موضوع ازدواج امام زمان (عج) و داشتن فرزند و نحوه زندگي آنان و محل زندگيشان نيز به همان دلايل برما پوشيده است. دقت کنيد پوشيده است يعني به طور قطع و يقين نمي توان پاسخ داد. چرا که در اين زمينه روايات متعدد و بعضاً متناقضي ديده مي شود که اطمينان کامل را به ما نمي دهد
بنابر توضيحات بالا نيز به همين دليل که همگي عقلاني و منطقي و قابل پذيرش هستند، موضوع ازدواج امام زمان (عج) و داشتن فرزند و نحوه زندگي آنان و محل زندگيشان نيز به همان دلايل برما پوشيده است. دقت کنيد پوشيده است يعني به طور قطع و يقين نمي توان پاسخ داد. چرا که در اين زمينه روايات متعدد و بعضاً متناقضي ديده مي شود که اطمينان کامل را به ما نمي دهد.
در روايتي به نقل از امام صادق(عليه السلام) آمده است که: "لايطلع علي موضعه احد من وُلده و لاغيره" از مکان ايشان هيچ کس اطلاعي ندارد حتي احدي از فرزندانش.
اين روايت دلالت بر وجود فرزندان و به طريق اولي دلالت بر وجود همسر امام زمان (عج) را دارد. اما روايت ديگري را با همين مضمون اما با اندک اختلافي وجود دارد. "لايطلع علي موضعه احد من ولي و لاغيره" بر اساس اين روايت که از بسياري جهات(سند و متن حديث) از حديث اولي معتبرتر است موضوع فرزند داشتن که در حديث اول ديده مي شود فهميده نمي‌شود. روايات و دعاهاي ديگري نيز وجود دارند که تنها به متزوج بودن و فرزند داشتن حضرت بدون هيچ توضيح صريح و مشخصي اشاره دارد که البته اين هم جاي بررسي دارد چرا که عده زيادي آنها را مختص به زمان ظهور مي‌دانند نه دوران غيبت.
احتمال ازدواج و فرزندان داشتن امري است که در مورد امام زمان (عج) وجود دارد، اما به دليل وجود روايات مستند و قابل قبول نمي توان به يک پاسخ دقيق رسيد و قطعاً خداوند اين بخش از زندگي حضرت را نيز به دلايل حکيمانه خويش که به مصلحت ما نيز مي باشد پنهان داشته است
اگر چه بر اساس مقدمات بحث امر ازدواج و فرزند امري طبيعي و مقدس و سفارش شده از سوي خداي متعال است اين امر در مورد امام(عج) نيز محتمل است. اما نه در آيات قرآن اشاره اي به آن شده تا براي ما اطمينان بخش باشد و نه روايات معتبري وجود دارد که شرح و تفصيل مشخصي را به ما عرضه کند تا با يقين کامل در اين خصوص سخن بگوئيم. با توجه به اين شرايط به اين نتيجه مي رسيم که دانستن يا عدم اطلاع از اين موضوع در اعتقادات و باور ما و تقويت ايمان ما نقشي ندارد و پي گيري اين موضوع قطعاً ضرورتي ندارد والا همچون ساير مسائل مربوط به امام زمان(عج) امامان معصوم(عليهم السلام) ما را مطلع و آگاه مي ساختند.
از طرف ديگر از اين امور نامعلوم بر ما کم نيستند، به عنوان مثال و وضعيت زندگي حضرت عيسي (عليه السلام) يا حضرت خضر(عليه السلام) که از جهات بسياري برما پوشيده است حال که به نتيجه نهايي جهت اثبات همسر و فرزند براي حضرت نرسيديم، سخن گفتن از مکان زندگي آنها و مخفي بودن يا آشکار بودن آنها نيز منتفي است.
 

خلاصه سخن ...

احتمال ازدواج و فرزندان داشتن امري است که در مورد امام زمان(عج) وجود دارد، اما به دليل وجود روايات مستند و قابل قبول نمي توان به يک پاسخ دقيق رسيد و قطعاً خداوند اين بخش از زندگي حضرت را نيز به دلايل حکيمانه خويش که به مصلحت ما نيز مي باشد پنهان داشته است.
 مريم جعفري
بخش مهدويت تبيان

منبع:
1-  الغيبه، خواجه نصير الدين طوسي، ص102
2-  پاسخ به ده پرسش، آيت الله صافي گلپايگاني، ص55-53
3-  منتخب الاثر، آيت الله صافي گلپايگاني، ص 55-53تعداد بازديد:1107 آخرين تغييرات:91/07/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر