چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

کاسه سعودي‌ها زير نيم‌کاسه ديوار حايل با عراق

در حالي که بنا بر اعلام رسمي دولت عراق،‌ نزديک به نيمي از عمليات‌هاي تروريستي که به قتل مردم مظلوم اين کشور منجر مي‌شود، توسط تروريست‌هاي سفرکننده به عراق از مبدأ عربستان انجام مي‌شود، ساخت ديوار حايل در نقطه مرزي عربستان با عراق، سؤالات زيادي ايجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار از استان سماوه عراق، مدتهاست كه سعودي‌ها با هزينه گزافي در حال زدن يك ديوار چهار متري در مرز عراق و عربستان هستند و جالب آن‌كه اين ديوار دست كم تاکنون، تنها در بخش‌هاي شيعه‌نشين عراق زده شده است.

يکي از ر‌هبران محلي استان سماوه به خبرنگار «بازتاب» گفت: اين امر معناي خاصي دارد و آن اين كه در صورت سخت شدن اوضاع شيعيان، به هر دليل آنان نتوانند به خاک عربستان پناه ببرند و كاملا در تنگنا باشند. جالب آن‌که در ماجراي انتفاضه شمار زيادي از شيعيان راهي رفحا در عربستان شدند.

وي افزود: نكته دوم آن كه اجازه انجام هر حرکتي از سوي شيعيان در سعودي گرفته مي‌شود و به علاوه بودن اين ديوار به اين معناست كه سعودي هر كسي را كه خواست به داخل عراق مي‌فرستد، اما به صورت عادي مانع سفر مي‌شود. اگر توجه داشته باشيم «القاعده» جديد كه سعودي آنها را تربيت كرده، فقط ضدشيعه هستند نه ضد آمريكا، درخواهيم يافت كه چرا سعودي تلاش مي‌كند فقط به افراد خاصي اجازه ورود به عراق بدهد.

وي درباره ساخت اين ديوار در بخش‌هاي سني‌نشين مرز عراق و سعودي گفت: دست‌كم تا الان چنين اتفاقي نيفتاده است. خود اين هم معنادار است. عربستان در پي جدا كردن بخش‌هاي شيعه‌نشين عراق از سعودي است، اما بخش‌هاي سني‌نشين آزاد هستند. اين چيزي است كه براي امنيت عراق فوق‌العاده خطرناك است. سعودي از اين مسيرها كه هيچ عراقي يا آمريكايي بر آنها نظارت ندارد، هرچه بخواهد داخل عراق مي‌ فرستد و هر كسي را بخواهد، اعزام مي كند.
گفتني است، در گزارش اخير «کروکر و پترائوس» به کنگره آمريکا، ايران مخل امنيت عراق دانسته و نقش تروريست‌هاي سعودي کمرنگ شده است.

اين در حالي است که همه شواهد، حاکي از آن است كه كشورهاي عربي پشت سر تروريست‌ها هستند و در رأس آنها عربستان و اردن و بعد هم سوريه، هر كدام به يك دليل ايفاي نقش مي‌كنند.

اين كه چرا آمريكا در مقابل عربستان نمي‌ايستد، شايد به اين خاطر است كه عربستان لابي‌هاي محكمي در كنگره آمريکا دارد و روابط مالي، اقتصادي و سياسي مانع مي‌شود، در واقع سعودي‌ها مي‌دانند دولت آمريكا دستش براي هر كاري باز نيست و براي همين با او بازي مي‌كنند.

گفتني است، بر پايه آمارهاي اعلام شده، بيش از ۶۰۰ هزار عراقي از زمان آغاز حمله آمريکا به عراق کشته شده‌اند که با کاستن ۱۰۰ هزار عراقي کشته شده به دست نظاميان آمريکا، وهابيون اعزامي از عربستان را مي‌توان قاتل نزديک به ۲۵۰ هزار زن و مرد و کودک مظلوم عراقي دانست.

تعداد بازديد:1099 آخرين تغييرات:86/06/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر