پنج شنبه 2 اسفند 1397 - 16 جمادي الثاني 1440 - 21 فوريه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تفسیر رئیس‌جمهور از اصل113 قانون اساسی درست‌تر از شورای نگهبان است

مطهري در نشست خبري:

تفسير رئيس‌جمهور از اصل113 قانون اساسي درست‌تر از شوراي نگهبان است

خبرگزاري فارس: نماينده مردم تهران با بيان اينکه تفسير رئيس جمهور از اصل 113 قانون اساسي را درست‌تر از شوراي نگهبان مي‌داند، گفت: به هر حال ما بايد تابع تفسير شوراي نگهبان باشيم.


 

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، علي مطهري نماينده مردم تهران در مجلس، در نشست خبري که در غرفه خبرگزاري فارس در نمايشگاه مطبوعات برگزار شد، در پاسخ به سؤالي درباره قطع شبکه‌هاي تلويزيوني ايران از ماهواره‌هاي غربي گفت: اقدام غربيها در قطع شبکه‌هاي تلويزيون ايران نشانگر نفاق آنهاست چرا که آنها ادعاي گردش آزاد اطلاعات و آزادي بيان را دارند اما حاضر نيستند صداي شبکه‌هاي ايراني مختلف را بشنوند.
 
* غربي ها ثابت کردند به شعار آزادي بيان پايبند نيستند

وي با بيان اينکه غربي‌ها با قطع برنامه‌هاي تلويزيوني ايران ثابت کردند که به شعار آزادي بيان پايبند نيستند، اظهار داشت: غربي‌ها به ما ثابت کردند که شبکه‌هاي ايراني در افکار عمومي جهان موثر است و اگر نبود، آنها چنين برخوردي نمي‌کردند.

نماينده مردم تهران با اشاره به طراحي ماهواره صد در صد ايراني در آينده‌اي نه چندان دور، گفت: ‌انشاءالله ماهواره صد در صد ايراني خود را خواهيم ساخت تا هيچ مشکلي پيش نيايد؛ استدلال غربي‌ها اين است که آنها به دليل موانعي که جمهوري اسلامي ايران به روي شبکه‌هاي غربي از جمله بي بي سي انجام مي‌دهد آنها نيز حق مقابله به مثل دارند اما اين استدلال منطقي نيست چرا که بيشتر علت موانع ايران روي شبکه‌هاي خارجي مباحث اخلاقي بوده است و نه چيز ديگري. اما غربي‌ها به دليل نشنيدن صداي ايران و تاثير شبکه‌هاي ايراني بر افکار عمومي چنين واکنشي نشان داده‌اند.
وي افزود:‌البته ما بايد پيگيري‌هاي حقوقي خود را عليه کساني که شبکه‌هاي ايران را قطع کرده‌اند، داشته باشيم.
 

* رئيس جمهور حق تذکر به ساير قوا را دارد

نماينده مردم تهران در پاسخ به سؤالي درباره تاثير اختلافات و کشمکش‌هاي سياسي بر آرامش کشور نيز گفت: به نظر من برخي کشمکش‌ها بين مسئولان خطرناک نيست. اشکالي ندارد برداشت آقاي رئيس جمهور از اصل 113 قانون اساسي با برداشت شوراي نگهبان متفاوت باشد. نمي‌توان به بهانه آرامش با بحث‌هاي منطقي‌ و مستدل مخالفت کرد.

مطهري با بيان اينکه تفسير رئيس جمهور از اصل 113 قانون اساسي را درست‌تر از شوراي نگهبان مي‌داند، گفت: به هر حال ما بايد تابع تفسير شوراي نگهبان باشيم چرا که قانون اساسي، شوراي نگهبان را مرجع تفسير قانون اساسي دانسته است.

وي گفت: اصل 113 قانون اساس فراتر از آن چيزي است که تفسير مي‌شود. به نظر بنده رئيس جمهور طبق اصل 113 قانون اساسي حق تذکر به ساير قوا را دارد. البته رئيس جمهور در حد تذکر مي‌تواند به مجلس و قوه قضائيه نظارت داشته باشد؛ اين حرف را که رئيس جمهور مي‌تواند به مجلس تذکر بدهد را قبول دارم اما باز هم مي‌گويم ما بايد تابع تفسير شوراي نگهبان باشيم. 

* نبايد به بهانه حفظ آرامش، نمايندگان از وظايف خود منع کرد

نماينده مردم تهران در پاسخ به سؤالي درباره طرح سؤال از رئيس جمهور گفت: نبايد به بهانه حفظ آرامش نمايندگان از انجام وظايف خود منع شوند. کشور ما همواره محتاج آرامش است و همواره با مشکلاتي نيز مواجه است.

* بايد زير بمباران هم بتوان از رييس‌جمهور سوال کرد

مطهري تاکيد کرد: تا زماني که ما دغدغه اسلام داشته باشيم و بخواهيم اسلام را به جهان صادر کنيم و گسترش دهيم و تا وقتي که آرمان آزادي فلسطين را سر بدهيم و با مستکبرين مبارزه کنيم، مورد هجوم غربي‌ها قرار خواهيم گرفت و اين طبيعي است. ما بايد درک اجتماعي مردم را تا حدي بالا ببريم که اگر کشور زير بمباران دشمن هم بود مجلس بتواند از رئيس جمهور سؤال کند. سؤال نمايندگان از رئيس جمهور يک گفت و‌گوست براي حل مشکلات مردم نه جنجال و تنش.

وي افزود: قبل از اينکه مجلس هشتم از رئيس جمهور سؤال کند رهبر انقلاب طي سخناني فرمودند که مجلس بايد به وظيفه قانوني خود عمل کند لذا برداشت بنده اين است که نظر رهبر انقلاب درباره سؤال از رئيس جمهور اجراي وظايف نمايندگان است.

نماينده مردم تهران در مجلس گفت: به برخي از دوستان که دغدغه داشتند، گفتم اگر شما از برگزاري جلسه علني طرح سؤال نگران هستيد، ما مي‌توانيم جلسه را به صورت غيرعلني برگزار کنيم منتهي  در اين صورت مردم محروم خواهند شد.

مطهري در پاسخ به سؤالي درباره ميزان تاثير تحريم‌ها و بي‌تدبيري‌ها در نوسانات اخير ارز گفت: تحريم‌ها موثر بودند البته برخي بي‌تدبيري‌ها و سوء‌مديريت‌ها هم موثر هستند.

وي با بيان اينکه نمي‌توان گفت فقط تحريم‌ها موثر است، افزود: ‌وقتي کشور با مشکل انتقال ارز مواجه مي‌شود و ما نمي‌توانيم ارز را منتقل کنيم و از طرفي برخي سوء مديريت‌ها پيش مي‌آيد، مشکلات زياد مي‌شود. بنابراين بي‌تدبيري‌ها با تاثير تحريم‌ها قابل جمع است. 

* ملت ما همان مردم 57 هستند

مطهري در پاسخ به اين سؤال که رهبر انقلاب فرمودند کشور در شرايط جنگ اقتصادي است و آيا مردم آمادگي حضور در اين جنگ را دارند يا نه، ‌تصريح کرد: بنده به مقاومت مردم در جنگ اقصادي خوشبين هستم چرا که مردم ما ملتي اعتقادي و جامعه ما جامعه‌اي ايدئولوژيک است؛ برداشتم اين است که جامعه ما در شرايط کنوني به لحاظ اعتقادي و آرماني همان جامعه سال 57 است و فرقي نکرده است.

وي افزود: ممکن است مردم به برخي تبعيض‌ها اعتراض داشته باشند اما آنها در جنگ اقتصادي مقاوم خواهند بود.

وي با بيان اينکه مباحث اقتصادي، محور حاکم بر جوامع غربي است، گفت: در کشورهاي غربي وقتي نرخ رشد اقتصادي با مشکل مواجه مي‌شود جامعه آنها متلاشي مي‌شود اما در کشور ما اين طور نيست چون مردم ما مردمي اعتقادي، آرماني و ايدئولوژيک هستند. 

* ملت ايران براي رفاه اجتماعي انقلاب نکردند

وي با بيان اينکه رفاه اجتماعي مهم است اما ملت ايران براي رفاه اجتماعي انقلاب نکردند، تاکيد کرد: براي مردم ما آرمان‌ها،‌اعتقادات و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي اهميت بيشتري از مباحث اقتصادي دارد و اين طور نيست که اگر مردم احساس سختي کنند انقلاب، اعتقادات و ايدئولوژي خود را رها کنند.

* هيچ گونه نظارتي بر رئيس صدا و سيما نمي‌شود

مطهري در پاسخ به سؤالي درباره نظارت بر صدا و سيما گفت: متاسفانه در شرايط کنوني شوراي نظارت بر صدا و سيما قدرت اجرايي ندارد و تنها رئيس اين سازمان است که تصميم مي‌گيرد و هيچ گونه نظارتي بر رئيس صدا و سيما نمي‌شود. رهبر انقلاب نيز فقط رئيس سازمان را انتخاب مي‌کند اما شورايي که بتواند به عملکرد صدا و سيما نظارت کند وجود ندارد.

وي افزود: ‌صدا و سيما اکنون قانوني براي اداره اين سازمان ندارد. لذا نمايندگان مجلس در کميسيون فرهنگي قانون اداره و نظارت بر صدا و سيما را تهيه کرده‌اند و آن را در غالب طرح به مجلس ارائه خواهند کرد.

وي در پاسخ به سؤالي درباره اصلاح آئين نامه طرح سؤال از رئيس جمهور گفت: قبل از اصلاح آئين نامه نمايندگان 15 دقيقه حق صحبت داشتند اما با اصلاح آئين نامه 15 دقيقه به يک ساعت تغيير کرده و البته نمايندگان طبق آئين نامه جديد مي‌توانند بعد از رئيس جمهور نيز صحبت کنند.

مطهري گفت: طبق آئين نامه جديد نمايندگان درباره قانع شدن يا نشدن از پاسخ‌هاي رئيس جمهور راي گيري خواهند کرد و در صورت قانع نشدن مي‌توانند به رئيس جمهور کارت نشان دهند. 
تعداد بازديد:984 آخرين تغييرات:91/08/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر