پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

آشنایی با خواص درمانی میوه های قرآنی

به بهانه برپايي نمايشگاه ميوه هاي قرآني،

آشنايي با خواص درماني ميوه هاي قرآني

تهران- ميوه هاي انار، زيتون،‌ خرما،‌ انجير و انگوردر قرآن کريم از آنها ياد شده است . اين ميوه هاعلاوه بر جنبه خوراکي از ديدگاه دارويي و اثرات درماني نيز قابل توجه هستند و همواره در طب سنتي و نوين براي درمان بسياري از بيماري ها توصيه شده اند.

 

 
در قرآن کريم به ميوه انجير و زيتون قسم ياد شده است و در آيات متعددي از ميوه هاي انار، انگور و خرما نام برده شده است. قرآن کتاب آسماني و از معجزات پيامبر اکرم (ص) است که تمامي مطالب علمي آن از سوي محققان با انجام تحقيقات و پژوهش هاي متعدد به اثبات رسيده است.

انجير:

انجير ميوه اي مقوي و شيرين است که در قرآن به آن قسم ياد شده است. امام رضا (ع) فرموده است که درخت انجير شبيه ترين درخت به درختان بهشتي است.

اين ميوه در طب سنتي نيز براي درمان بيماري هايي از سوي پزشکان استفاده مي شده است . سقراط پدر علم طب هميشه انجير را براي بيماران به خصوص بيماراني که تشنگي و تب داشتند، تجويز مي کرد.

در مورد ارزش غذايي انجير بايد گفت که قند زيادي دارد به گونه اي که 50 درصد انجير خشک را قند تشکيل مي دهد. همچنين منبع خوبي از پتاسيم، منيزيم، کلسيم، فسفر و ويتامين هاي A ، B، C است.

انجير منبع غني از يک نوع فيبر غذايي است که نقش عمده اي در جلوگيري و رفع يبوست دارد. از اين ميوه همچنين مي توان در رژيم هاي غذايي خاص مثل رژيم کم چربي، کم سديم، پرفيبر، کاهش وزن و ديابتي استفاده کرد.

انجير سديم و چربي ندارد و مانند ساير ميوه ها بدون کلسترول است.

ˈسيد ضياء الدين مظهريˈ رييس انجمن علمي غذا و تغذيه حامي سلامت ايران به ايرناگفت: انجير خواص زيادي دارد و مصرف آن به صورت خشک براي نرم شدن مخاط سينه بسيار مفيد است.

وي توصيه کرد که انجير با شير خورده شود چراکه ترکيب بين قند اين ميوه و قند موجود در شير طعم بسيار خوشايندي را به خصوص براي کودکان به وجود مي آورد.

وي افزود: مصرف انجير براي رفع خشکي مزاج و رفع برخي از زگيل ها نيز موثر است.انار:

در قرآن مجيد نام ميوه انار سه بار در آيات 99 و 141 از سوره انعام و آيه 68 از سوره الرحمن آمده است.

ميوه انار همواره از زمان هاي گذشته براي درمان بسياري از بيماري ها مورد توجه پزشکان بوده است.

بوعلي سينا پزشک بزرگ ايراني در کتاب قانون خود در مورد انار آورده است که اناراز ميوه هايي است که تمام قسمت هاي آن خواص دارويي دارد، گل انار خون ريزي را بند مي آورد و لثه ها را تقويت مي کند. پودر انار زخم هاي کهنه و مزمن را معالجه مي کند و پوست درخت انار براي معالجه التهاب کبد، سرفه و زخم مفيد است.

امروزه تحقيقات زيادي درباره خواص انار و ترکيبات موجود در آن انجام شده که مويد اثرات مفيد اين ميوه در پيشگيري و درمان بسياري از بيماري ها ست و ازسوي ديگر به علت وجود ترکيبات دارويي حتي از پوست آن در صنايع داروسازي استفاده مي شود.

اين ميوه داراي مواد شيميايي بسياري است که در مبارزه با تصلب شرائين، آماس سرطان و کند کردن واکنش هاي پيرشدن سلول ها موثر است.

خواص ضدسرطاني انار در پژوهش‌هاي‎ اخير محققان مورد تاييد قرار گرفته است.‌ انار منبع غني از آنتي اکسيدان‌ها، پتاسيم و ويتامين C است و مصرف‎ آب‎ آن از ابتلا بـه‎ سرطان‎ پروستات‎ جلوگيري‎ مي‎کند.

متخصصان‎ تغذيه‎ مصرف‎ آب‎ انار را صبح‎ و پيش‎ از صبحانه‎‎ توصيه مي‎ کنند.

استاد و مديرگروه واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي در مورد اين ميوه گفت: مصرف اين ميوه بدن را در مقابل بسياري از عوامل بيماري زا مقاوم مي کند و از ايجاد راديکال هاي آزاد در بدن تاحد زيادي جلوگيري مي کند.

مظهري با بيان اين که مصرف انار به کاهش فشار خون کمک مي کند و براي بيماران قلبي بسيار مفيد است،‌ توصيه کرد که انار به دليل ترکيبات روغني که دارد با هسته جويده شود.

گل، برگ، پوست درخت و دانه هاي اين ميوه سرشار از خاصيت است؛ پوست خشک و پودر شده آن، از ورم، التهاب، اسهال، اسهال خوني و خون ريزي پيشگيري مي کند.

پوست انار که نسبت به دانه هاي آن آنتي اکسيدان بيشتري دارد، ضدباکتري، تقويت کننده کبد و سيستم گوارشي است.

اين ميوه در بهبود بيماري هاي قلبي موثر است. مصرف منظم آن ميزان آنتي اکسيدان را افزايش و با پايين آوردن کلسترول خون به طور چشمگيري فشار سيستوليک جريان خون را کاهش مي دهد و مانع از بروز سکته هاي قلبي مي شود.

محافظت در مقابل اختلالات بينايي وابسته به سن مانند آب مرواريد، تسکين علايم تب يونجه، سينوزيت ، تنگي نفس و کاهش التهاب ريه ها و ساير مسيرهاي عبور هوا و آسان تر کردن تنفس از ديگر خواص اين ميوه است.

از ديگر خواص انار کاهش التهاب پوست مانند اگزما و محل نيش حشرات و به حداقل رساندن گرگرفتگي در زمان يائسگي، درمان هموروئيد و سياهرگ هاي مبتلا به واريس است.

همچنين مصرف آب انار شيرين براي رفع درد سينه و سرفه مفيد است، نوع ترش آن نيز براي افرادي که طبيعت گرم دارند بسيار مفيد است.

انار سرشار از ويتامين هاي A,B,C,E و آهن و آب آن داراي قند تانن و ماده مفيد ديگري به نام مانتين است که موجب تصفيه کبد مي شود.

اين ميوه همچنين به دليل داشتن مقادير زيادي ويتامين A در رشد اطفال بسيار تاثيرگذار است،‌ ويتامين B موجود در آن اعصاب را تقويت مي کند و به علت دارابودن مقاديري از ويتامين B6 ضداستفراغ است.

مصرف آب انار يا عصاره آن براي زنان باردار بسيار توصيه شده زيرا علاوه بر رفع ويار به دليل غناي بالاي اين ميوه از ويتامين ها، موجب رشد مناسب جنين مي شود.

معصومين (ع) نيز در احاديث مختلف خود در مورد مصرف انار توصيه هاي مختلفي کرده اند.

امام علي (ع) فرموده است به کودکانتان انار بخورانيد زيرا قدرت تکلم آنها را سرعت مي بخشد. آن حضرت همچنين در حديث ديگري فرموده است که انار را با پيه آن پوست زرد و ضخيمي که روي دانه هاي انار قرار دارد، بخوريد.

از پيامبر اکرم (ص) نيز نقل شده است که، انار شيرين بخوريد چراکه دانه اي از آن نيست که به معده برود و درد و ناراحتي را از بين نبرد.زيتون:

زيتون داراي طبيعت گرم و خشک و سرشار از ويتامين A و D، فسفر، پتاسيم، گوگرد، منيزيم، کلسيم، کلر، آهن، مس و منگنز است.

يکي از مفيدترين روغن هاي گياهي، روغن زيتون است. اين روغن ملين و براي کبد مفيد است و صفرا و شن ريزه هاي کليه را دفع مي کند. روغن زيتون حرارت بدن را زياد و لثه ها را تقويت و خون را صاف مي کند.

روغن زيتون خاصيت ضدسم دارد و جدار روده ها و معده را از سموم و آلودگي ها پاک مي کند. براي جلوگيري از ريزش موي سر شستن موها با روغن زيتون به صورت ۱۰ روز متوالي با آب ولرم و صابون توصيه شده است.

ضماد پخته زيتون مخلوط با آب براي دندان کرم خورده مفيد است و آب نمکي که زيتون در آن خيسانده شده براي استحکام لثه ها استفاده مي شود.

رييس انجمن علمي غذا و تغذيه حامي سلامت ايران گفت: درحال حاضر به دليل تغذيه نامناسب و بي تحرکي اغلب مردم در معرض راديکال هاي آزاد هستند که به بدن فرد هجوم مي برد و با ورود به ديواره سلول ، به داخل آنها نفوذ و ايجاد سرطان مي کنند، خوردن زيتون به مقدار زيادي مي تواند از ايجاد اين راديکال ها جلوگيري کند.

مظهري افزود: زيتون حاوي اسيد چرب لينوليئيک است که بدن انسان نمي تواند آن را بسازد ولي مي توان با خوردن اين ميوه آن را تامين کرد.

به گفته وي،‌ روغن زيتون ازجمله روغن هاي ضروري بدن انسان تلقي مي شود که مي تواند تحت شرايطي به ترکيبات مورد نياز بدن تبديل شود.

مظهري خاطرنشان کرد که روغن اين ميوه داراي ترکيبات امگا3 است که هر کدام نقش خاصي را در افزايش و کاهش کلسترول دارند.اين ميوه درمانگر بسياري از بيماري ها ازجمله فشار خون است و در نتيجه به جلوگيري از حمله هاي قلبي و مغزي کمک مي کند.خرما:

اهميت ميوه خرما به اندازه اي است که در قرآن کريم تنها در مورد هسته اين ميوه سه کلمه و توصيه جداگانه ذکر شده است.

کلمه ˈقطميرˈ به معني پرده يا روپوشي که روي هسته خرما را پوشانده است، يک بار در قرآن در آيه 13 سوره فاطر آمده است.

کلمه ˈنقيرˈ قسمت پشت هسته خرما را مي گويند که 2 بار در آيه هاي 53 و 124 سوره نساء آورده شده است.

ˈفتيلˈ نيز به نخ روي هسته خرما گفته مي شود که 3 بار در آيه هاي 49 و 77 سوره نساء و آيه 71 سوره اسراء ذکر شده است.

مظهري در مورد خرما گفت: اين ميوه يکي از بهترين منابع انرژي و داراي ترکيبات منيزيوم و پتاسيم است و مصرف آن به همراه مقداري شير براي افرادي که مدتي گرسنه بوده اند همچون در ايام ماه مبارک رمضان توصيه مي شود.

وي افزود: مصرف خرما به صورتي ترکيبي با بادام، کنجد و دارچين از آنجايي که طعم بسيار لذيذي دارد ، مي تواند به عنوان يک منبع سرشار از انرژي براي کودکان در حال رشد مصرف شود.

رييس انجمن علمي غذا و تغذيه حامي سلامت ايران گفت: اين ميوه بهترين دسر براي ايام سرد سال به شمار مي رود.

اين ميوه سرشار از فيبر طبيعي است و روغن، کلسيم، گوگرد، آهن، پتاسيم، فسفر، منگنز، مس و منيزيم به وفور در آن يافت مي‌شود. به علاوه خرما سرشار از ويتامين‌ها و مواد معدني مختلف است.

به روش‌هاي مختلفي مانند مخلوط کردن شيره‌ خرما با شير، خوردن آن با نان و کره و تهيه‌ غذا و شيريني‌هاي لذيذ و مقوي متنوع از اين ميوه استفاده مي شود.

خرما در درمان يبوست، اختلالات روده‌اي، مشکلات قلبي، ضعف جنسي و اسهال مفيد است و جزو مواد غذايي ملين است .

مواد موجود در خرما، براي درمان هرگونه اختلال روده‌اي مفيد است و مصرف مداوم آن، رشد باکتري‌هاي مفيد در روده را افزايش مي‌دهد.

خرما به دليل دارابودن قند، چربي، پروتئين و انواع ويتامين‌هاي ضروري، بخشي از رژيم غذايي سالم وثابت شده است خرمايي که شب در آب خيس و صبح مصرف شود، براي قلب‌هاي ضعيف مفيد است.انگور:

انگور يکي از مهمترين ميوه‌هاي نام برده شده در قرآن است. خداوند آن را ميوه اهل بهشت دانسته و بي ترديد براي جلب توجه مومنان به اهميت اين ميوه نام آن را در 11 سوره در آيه 266 سوره بقره، 4 سوره رعد، 11 سوره نمل،‌ 67 سوره نحل، 19 سوره مومنون، 91 سوره اسراء ، 32 سوره کهف، 34 سوره يس، 31 و 32 سوره نبأ،‌ 28 سوره عبس و 99 سوره انعام ذکر کرده است.

انگور يکي از بهترين منابع گلوکز و فروکتوز است. علاوه بر قندها، انگور داراي اسيد تارتاريک و اسيد ماليک فراوان و مواد معدني مانند کلر، يد، فسفر، سديم، پتاسيم، کلسيم و آهن و ويتامين هاي A، B و C است.

اين ميوه ارزشمند براي بيماري‌هايي مانند برنشيت مزمن، بيماري‌هاي قلبي، التهاب کليه و نقرس مفيد است. قند انگور به طور مستقيم و آسان وارد خون و در عضلات و کبد ذخيره مي‌شود در حالي که ساير قندها اول بايد به قند خون تبديل و سپس وارد خون شوند.

انگور تنها ميوه‌اي است که وقتي خشک مي‌شود ارزش غذايي آن بالا مي‌رود علت آن است که دياستازهاي موجود روي پوست انگور، به تدريج سلولز پوست را تبديل به قند مي‌کند به همين خاطر هيچ معده‌اي از خوردن مويز ناراحت نمي‌شود.

استاد واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي در مورد خواص انگور گفت: انگور تنها ميوه اي است که از نظر ترکيبات مي توان آن را با شير مادر مقايسه کرد.

مظهري افزود: مصرف اين ميوه در زمان بارداري علاوه بر افزايش ضريب هوشي کودکان ، اثر چشمگيري در تضمين سلامت مادران دارد.

انگور يکي از ميوه هاي ضدسرطان شناخته شده است و اين به خاطر خواص ضدعفوني کنندگي آن است.

انگور پتاسيم زيادي دارد که به جبران ضعف بدن کمک مي کند، اين ميوه براي سلامتي قلب، ريه و کليه مفيد است و به علت داشتن املاح و مواد سلولزي براي مبتلايان به اوره خون مناسب و سازگار است.

با توجه به تحقيقات انجام شده در مورد خواص اين ميوه ها و با استناد به آيات قرآني و احاديث ائمه اطهار (ع) که همگي بر استفاده از آنها تاکيد دارند، بايد گفت که مصرف صحيح و به ميزان متعادل اين ميوه ها مي تواند افراد را در مقابل ابتلا به بسياري از بيماري ها مصون بدارد.

گاهي پيشگيري از ابتلا به بيماري ها با استفاده صحيح از مواد غذايي سالم و طبيعي و دنبال کردن يک رژيم غذايي مناسب روزانه علاوه بر دور داشتن افراد از دردهاي روحي و رواني از بسياري از درمان هاي شيميايي در زمان بروز بيماري مي تواند کم هزينه تر باشد.

نمايشگاه ميوه هاي قرآني از 4 تا 14 آبان ماه امسال در مصلاي تهران برگزار مي شود.
 
تعداد بازديد:14136 آخرين تغييرات:91/08/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر