چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

سلول های خورشیدی که مصرف انرژی را تا 75 درصد کاهش می دهد

سلول هاي خورشيدي که مصرف انرژي را تا 75 درصد کاهش مي دهد

تهران- محققان موفق به ايجاد فناوري توليد سلول هاي خورشيدي شده اند که استفاده از آنها هزينه توليد انرژي الکتريسيته را تا 75 درصد کاهش مي دهد.

 

 
به گزارش وب سايت خبري زي نيوز، اين سلول هاي خورشيدي با استفاده از مواد نيمه رسانا - که به نام حفره هاي کوانتومي کلوئيدي شناخته مي شوند- ساخته شده است.

انرژي خورشيدي نسبت به انرژي هاي فسيلي کم هزينه تر محسوب مي شود اما هزينه ابزارهايي که انرژي نوراني را به انرژي الکتريسيته تبديل مي کند بسيار گران است و همين امر باعث مي شود تا اين منبع انرژي کمتر مورد استفاده قرار گيرد.

اين سلول هاي خورشيدي از مواد ارزان قيمت تهيه شده اند. هزنيه تمام شده هر مترمربع سلول خورشيدي با استفاده از اين فناوري 20 دلار است که 75 درصد کمتر از سلول هاي خورشيدي قبلي است.

ˈاتهان کليمˈ محقق اين طرح در دانشگاه آر.تي.آي اظهار داشت: انرژي خورشيدي امروزه کمتر از يک درصد از ذخيره انرژي جهاني را تشکيل مي دهد و کاهش قيمت مواد اوليه و تحهيزات فتوولتائيک براي ترويج استفاده از اين نوع انرژي در جهان ضروري است.

در آزمايش هاي نهايي، راندمان تبديل انرژي اين سلول هاي خورشيدي بيش از پنج درصد بود که اين امر نشان مي دهد که مي توان از اين سلول هاي خورشيدي در بخش هاي مختلف استفاده کرد.تعداد بازديد:1642 آخرين تغييرات:91/08/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر