چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 6 شوال 1439 - 20 ژوئن 2018
صفحه اصلي/پزشكي

سمت راست مغز در حالت استراحت فکری فعالتر از سمت چپ است

سمت راست مغز در حالت استراحت فکري فعالتر از سمت چپ است

خبرگزاري فارس: محققان پزشکي دريافتند که سمت راست مغز انسان در زمان استراحت فکري فعالتر از سمت چپ مغز است.


 
به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس به نقل از پايگاه خبري Mother Nature network، اين تحقيقات حاکي است: سمت راست مغز انسان در دوره استراحت فکري در حالت بيداري فعالتر از سمت چپ مغز است.
 
محقق آندريه ميدويديف  در مرکز عکسبرداري عملکردي و مولکولي (unctional and Molecular Imaging) دانشگاه جورج تاون آمريکا گفت: فکر مي‌کردم که سمت چپ مغز مهمتر باشد.

محققان دانشگاه جورج تاون 15 نفر را مورد بررسي قرار دادند و از آنها خواستند تا راحت نشسته و به چيزي فکر نکند و کلاه و عينک ويژه اندازه گيري فعاليت مغزي را مورد استفاده قرار دهند.

محققان گفتند: اين کلاه متشکل از الياف نوري بود که نور قرمزي را به پوست سر مي‌تاباند که اين پرتوها به لايه‌هاي خارجي مغز مي زد و باز مي‌گشت.

به گفته محققان، ميزان نور منعکس شده بر مقدار خون سرشار يا خالي از اکسيژن موجود در يکي از بخش هاي مغز دلالت داشت.

اين محققان افزودند: تغييرات سريع در ميانگين اکسيژن خون به آنها نشان مي‌داد که چه بخش هايي از مغز بيشتر اين ماده حياتي را مصرف مي‌کند و در نتيجه فعالتر است.

محققان در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيدند که بخش راست مغز در دوره استراحت فکري فعالتر است. آنها در عين حال در خصوص علت اين امر به نتيجه قطعي نرسيدند.

اين محققان خاطرنشان کردند: مغز در دوره استراحت فکري به نوعي خانه تکاني مي‌کند و سمت راست مغز ممکن است در نتيجه مانند يک برنامه ريز اطلاعات و داده‌ها را سازماندهي و يکپارچه کند و به سمت چپ مي‌فرستد.تعداد بازديد:1102 آخرين تغييرات:91/08/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر