شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

کاهش نرخ دلار تا 2000 تومان در صورت پوشش تقاضای ارز غیرتجاری

يک کارشناس اقتصادي در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد

کاهش نرخ دلار تا 2000 تومان در صورت پوشش تقاضاي ارز غيرتجاري

خبرگزاري فارس: يک کارشناس اقتصادي با بيان اينکه قيمت ارز به راحتي به 2500 تومان خواهد رسيد، گفت: در صورتي که تقاصاي ارز غير تجاري(مسافرتي، درمان، دانشجويي) توسط مرکز مبادلات تامين شود، قيمت ارز تا 2 هزار تومان کاهش خواهد يافت.

  

سيد بها‌الدين حسيني هاشمي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا» در مورد شرايط بازار ارز، اظهارداشت: بازار توسط بخش متوسط و کم درآمد تعريف مي‌شود، درآمد اين افراد افزايش نيافته، بنابراين خريد مناسب از بازاري که قيمت دلار آن بيش از دو هزار تومان باشد صورت نمي‌گيرد و ادامه اين شرايط رکود را در پي خواهد داشت.
 
اين کارشناس اقتصادي با تاکيد بر اينکه قيمت ارز بالاي دو هزار تومان نرخ مناسبي براي اقتصاد ما نيست گفت: تقاضاي ارز غير بازرگاني که شامل ارز مسافرتي، دانشجويي و درمان است تنها 10 درصد تقاضاي ارز کشور را تشکيل مي‌دهد اما قيمت را اين تقاضاها تعيين مي‌کند؛ با توجه به اينکه نياز اين افراد از طريق بانک مرکزي تامين نمي‌شود، به صرافي‌ها مراجعه مي‌کنند و نرخ براساس اين تقاضاها تعيين مي‌‌شود.
 
وي ادامه داد: ارز بيش از دو هزار تومان براي اقتصاد ايران شرايط سختي را براي توليد و مصرف ايجاد مي‌کند؛ اگر بانک مرکزي يا مرکز مبادلات ارزي نياز ارز غير بازرگاني را از طريق سيستم بانکي تامين کند ارز تجاري به راحتي مي‌تواند در قيمت 2 هزار تومان تعيين شود.
 
به گفته وي قيمت‌هاي فعلي مبناي اقتصادي ندارد زيرا مبناي تعيين قيمت ارز توان توليد در يک اقتصاد است.
 
حسيني‌هاشمي با اشاره به روند کاهشي قيمت ارز تصريح کرد: قيمت ارز حتما در سطح 2500 تومان کاهش خواهد يافت و اگر نيازهاي غير بازرگاني تامين شود با همين ميزان توليد نفت و درآمد ارزي، مي‌توان قيمت ارز را در سطح دو هزار تومان مديريت کرد، اما اگر قيمت ارز کمتر از اين رقم برسد باز هم سوبسيد و رانت به وجود مي‌آيد و مشکلات ديگري را در پي خواهد داشت.
 
*ارز 2000 توماني به نفع توليد و صادرات است
 
وي تصريح کرد: معتقدم اگر قيمت ارز در سطح دو هزار تومان مديريت شود هم مي‌تواند مشوق صادرات باشد و هم به نفع توليد و مصرف در داخل کشور خواهد بود. اگر اين روند ادامه يابد ارز 2500 توماني به راحتي قابل حصول است.
 
وي تاکيد کرد: در صورتي که ميزان فروش نفت به دو ميليون بشکه برسد و دولت نيازهاي غير بازرگاني (ارز مسافرتي، درمان، دانشجويي) را تامين کند، قيمت ارز تا پايان سال در نرخ 2 هزار تومان تثبيت خواهد شد.
 
اين کارشناس اقتصادي در پاسخ به اين سوال که مرکز مبادلات ارزي مي‌تواند مبناي تعيين قيمت در بازار باشد، گفت: هم‌اکنون دولت بازيگر اصلي بازار ارز است و 90 درصد عرضه ارز را در اختيار دارد، بنابراين مرکز مبادلات مي‌تواند به صورت يک بازار مديريت شده فعاليت داشته باشد اما اصولا چنين سازوکاري نبايد به صورت دائمي وجود داشته باشد و بايد عرضه و تقاضا در بازار آزاد قيمت ارز را تعيين کند.
 
*مرکز مبالات با تخصيص به موقع ارز مي‌تواند بازار را به آرامش برساند
 
وي افزود: البته تا زماني که محدوديت‌هاي نقل و انتقال پول و عدم تعادل در عرضه و تقاضا وجود دارد مرکز مبادلات ارزي مي‌تواند نقش کليدي در مديريت بازار ارز داشته باشد زيرا دولت اصلي‌ترين بازيگر در بازار ارز است؛ اين مرکز مي‌تواند تا پايان امسال با عرضه به موقع و تخصيص آسان بازار ارز را به آرامش برساند.
 
حسيني هاشمي گفت: اگر فعاليت اين مرکز ادامه يابد امکان دارد به تدريج تعيين قيمت‌ها به شکل دستوري صورت گيرد و از اهداف اوليه راه‌اندازي اين مرکز دور شود.
 
وي در مورد ارز صادرکنندگان اظهارداشت: بايد دولت بپذيرد تا زماني که ارز دو نرخي است و صادرکننده کمتر از قيمت بازار ارز خود را نمي‌فروشد،ايجاد هرگونه الزام منجر به بزرگنمايي در واردات يا کم اظهاري در صادرات را در پي خواهد داشت.
 
اين اقتصاددان تصريح کرد: در صورتي که ارز مرکز مبادلات تفاوتي با قيمت بازار نداشته باشد ديگر اين مسائل مطرح نيست و عرضه ارز صادرکننده با بازار يا مرکز مبادلات تفاوتي ندارد.
 
وي تاکيد کرد: همانطور که گفتم اگر نيازهاي ارزي غير بازرگاني از طريق مرکز مبادلات تامين شود، نرخ بازار با مرکز مبادلات يکسان خواهد شد و برخي دلالان نمي‌توانند قيمت‌ها را به صورت مصنوعي افزايش دهند.
 
حسيني هاشمي خاطرنشان کرد: پس از يکسان شدن قيمت بازار با مرکز مبادلات، بانک مرکزي مي‌تواند به تدريج قيمت‌ها را کاهش دهد، در آن صورت امکان تقويت ريال در برابر دلار فراهم مي‌شود و مرکز مبادلات اصلي‌ترين بازيگر بازار ارز خواهد شد.تعداد بازديد:844 آخرين تغييرات:91/09/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر