پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/فرمايشات امام و رهبري (ره)


 
 


 


 


 
خروجي RSS

منشا حرکت میرزا کوچک خان صد در صد دینی و اعتقادی است

پيام رهبر انقلاب:

منشا حرکت ميرزا کوچک خان صد در صد ديني و اعتقادي است

مقام معظم رهبري در بياناتي در جمع اعضاي برگزار کننده کنگره ملي ميرزا کوچک خان جنگلي با بيان اينکه منشا حرکت ميرزا کوچک خان يک منشا صد در صد ديني و اعتقادي است گفت: ميرزا کوچک خان يک واحد مينياتوري از نظام اسلامي و جمهوري اسلامي را در رشت و گيلان به وجود آورده است.

 به گزارش خبرنگار اعزامي مهر به گيلان، متن بيانات رهبر معظم انقلاب در جمع اعضاي برگزارکننده کنگره بزرگداشت ميرزاکوچک خان جنگلي در 29 ابان سال 91، که به عنوان پيام رهبري به اين کنگره قرائت شد به اين شرح است:
 بسم الله الرحمن الرحيم
 قضيه مرحوم ميرزا کوچک خان جنگلي يک قضيه ويژه است، اگر چه که در آن دوره خاص يعني در دوره فاصله بين مشروطيت و سر کار آمدن رضاخان، حوادث گوناگوني در کشور به وجود آمده است و همزمان با نهضت جنگل چند کار بزرگ ديگر در گوشه و کنار کشور مثل جريان شيخ محمد خياباني در تبريز يا کلنل محمد تقي خان پسيان در مشهد هم اتفاق افتاده . اين ها تقريبا همه همزمان هستند، ليکن قضيه جنگل يک قضيه ويژه اي است.
 خوب ما قضاياي تبريز و حضور مرحوم شيخ محمد خياباني را خوب مي دانيم هم در تاريخ نوشته شده و هم قضاياي خصوصي و اطلاعات زيادي داريم . آن صبغه مردمي و نجابتي که در کار مرحوم ميراز کوچک خان جنگلي وجود دارد در هيچ کدام از اين دو کار يا دو سه کار ديگر که همزمان در آن دوره اتفاق افتاده، در سرتاسر ايران نظير ندارد.
 ميرزا کوچک خان همين طور که اشاره کرديد يک روحاني است ، يک طلبه است، البته من شنيده بودم و براي ما سالها پيش نقل شد که ايشان، مرحوم ميرزاي شيرازي را درک کرده ليکن خيلي باورکردني نيست.
 اين را مرحوم پدرم نقل مي کرد از مرحوم سيد علي اکبر مرعشي که شوهر خواهر پدر ما بود يعني باجناق مرحوم شيخ محمد خياباني بود که او از بزرگان و علمايي بود که منزوي بود در تهران. او گفته بود که ميرزا کوچک خان درس ميرزا را درک کرده ، به نظرم نمي آيد اين خيلي قابل تاييد باشد. زيرا ميرزا کوچک سنش در وقتي که ميرزاي شيرازي از دنيا رفته 14-15 سال بيشتر نبود بعيد به نظر مي رسد. که ايشان توانسته باشد مرحوم ميرزاي شيرازي را درک کند ليکن در اينکه طلبه بوده، در اين که روحاني بوده شکي نيست. در حوزه رشت هم بزرگاني در آن وقت بودند که مي توانسته از آنها استفاده کند در اين هيچ ترديد نيست.
 بنابراين منشا حرکت ميرزا کوچک خان يک منشا صد در صد ديني و اعتقادي است. رفتار او هم يک رفتار ديني و اعتقادي است يعني انسان مشاهده مي کند با اينکه در درون تشکيلات خودشان مخالفيني داشت و بعضي از اقشار گوناگون ممتاز هم با او مخالفت مي کردند، مرحوم ميرزا کوچک خان در برخورد با اينها کاملا حدود شرعي را رعايت مي کرده. کساني بودند، مثلا مخالفت اعتقادي با ايشان داشتند همراهان ايشان آن افراطي ها مي گفتند: آقا ، اينها را بزنيد سرکوب کنيد، اما ميرزا کوچک خان نمي گذاشته، جلوي اينها را مي گرفته و مانع مي شده از اينکه اين کار را بکنند. يعني رفتار هم، يک رفتار ديني است و حرکت، حرکت صد در صد اسلامي و ايراني است. خب، آن زمان مي دانيد که آن غوغاي نهضت مارکسيستي و تشکيل شوروي و هياهويي که در دنيا در بين ملت ها راه افتاده بود و جاذبه اي که براي بعضي ملت ها به وجود آورده بود طبعا يک عده اي را مجذب خودش کرده بود و اطرافيان به ايشان خيانت کردند از اين طريق، ليکن اين مرد به خاطر پايبندي اش به اسلام جذب تفکر مارکسيستي نشد و به طور صريح و قاطع آن نظريه را رد کرد با آنکه جزو نزديکترين هايي که با او از اول همراه بودند گرايش پيدا کردند . البته آنها هم ناکام از دنيا رفتند آنها هم هيچ کدامشان خيري از اين زندگي نديدند و از آن جريان بولشويکي هيچ خبر و تجاوب جوانمردانه اي مشاهده نکردند . ليکن ايشان مخالفت کرد . هم اين جهت بود، هم با اجنبي مخالف بود يعني چون اينها سياستي بود که از طرف اجانت بود با اينکه اينها مقابله شان با دستگاههاي حاکم مثل انگليس و قزاق و اينها بود اما در عين حال به آن طرف هم جذب نشد . استقلال را حفظ کرد يک نمونه خيلي برجسته اي از ميرزا کوچک خان. خداوند ان شاء الله درجاتش عالي کند کار شما هم با اين اهدافي که ذکر کرديد و با اين ترتيبي که گفتيد بسيار کار خوبي است . البته کتاب درباره ميرزا کوچک زياد نوشته شده خوشبختانه اخلاص اين مرد موجب شده که برخلاف ديگر کساني که در اين صراط هاي مبارزات وارد شده اند اسمش بر سر زبان ها باشد. همه بشناسند او را ، در حالي که خيلي از اينها کساني را که من اشاره کردم مردم نمي شناسند. اصلا بعضي ها اسمشان را نشنيده اند، ليکن ايشان در بين مردم شناخته شده است. کتاب درباره او نوشته شده. سعي بشود يک کار جامع و داراي نکته هاي اساسي زندگي او به وجود بيايد. ان شاء الله که وجهه او بيشتر در بين مردم ما ، جوان هاي ما، شناخته شود. ايشان يک واحد مينياتوري از نظام اسلامي ، جمهوري اسلامي را در رشت و همان محدوده خاص خودش گيلان به وجود آورده .
 از شما دوستاني که در اين زمينه کار مي کنيد متشکريم و مي خواهيم که همکاران دولتي و مسئولان تبليغاتي با شما همکاري کنند و کمک کنند اين کار به بهترين وجهي تمام شود.
 والسلام عليکم و رحمه و برکاته
 به گزارش مهر، اين متن توسط آيت الله قرباني نماينده ولي فقيه و امام جمعه رشت در اولين کنگره ملي بزرگداشت روحاني شهيد ميرزا کوچک خان جنگلي قرائت شد.
 رئيس جمهور و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين مراسم حضور دارند و رئيس جمهور تا دقايقي ديگر سخنراني خواهد کرد.
 در اين مراسم قرار است از محققان و پژوهشگران فعال در بحث شناخت ميرزا کوچک خان جنگلي تقدير شود.

درهمين زمينه بخوانيد ...
  تنديس شجاعت و عدالت به رئيس جمهور اهدا شد
  منشا حرکت ميرزا کوچک خان صد در صد ديني و اعتقادي است
  پيام رهبر انقلاب به کنگره ملي بزرگداشت ميرزا کوچک خان جنگلي قرائت شد
  کنگره ملي بزرگداشت ميرزا کوچک خان با حضور رئيس جمهور آغاز به کار کرد 
تعداد بازديد:1261 آخرين تغييرات:91/09/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر